شرکتهای بزرگ هواپیماسازی به بازار ایران خوشبین هستند | اتاق خبر
کد خبر: 319782
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1394 - 21:25
یک رسانه بین المللی با اشاره به امضای چند توافقنامه بین ایران و شرکت های هواپیماسازی خارجی اعلام کرد که شرکت های بزرگ هواپیماسازی به بازار ایران چشم دوخته اند و نسبت به از سرگیری فعالیت در چنین بازاری، خوشبین هستند.

یک رسانه بین المللی با اشاره به امضای چند توافقنامه بین ایران و شرکت های هواپیماسازی خارجی اعلام کرد که شرکت های بزرگ هواپیماسازی به بازار ایران چشم دوخته اند و نسبت به از سرگیری فعالیت در چنین بازاری، خوشبین هستند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا؛ شرکت های هواپیماسازی جهانی از زمان لغو های غرب علیه ایران طی ماه گذشته، علاقه مند بازگشت به بازار ایران هستند؛ کشوری که انتظار دارد ناوگان فرسوده خود را با حدود 280 فروند هواپیمای جدید جایگزین کند.
بر اساس گزارش مرکز هوانوردی (CAPA) که مقر اصلی آن در استرالیا است، 14 شرکت هواپیمایی ایران از جمله شرکت دولتی ایران ایر، در مجموع از ظرفیت حمل 22 میلیون مسافر در سال برخوردارند.
این مرکز افزود: تحریم های ایران بر سر برنامه هسته ای اش باعث شد حدود 130 هواپیما به دلیل نیاز به قطعات یدکی زمین گیر شوند. لغو تحریم ها در ماه گذشته راه را برای جایگزین کردن ناوگان هوایی فرسوده ایران هموار کرد. ایران اکنون به دنبال ایجاد تحول در صنعت هوانوردی غیرنظامی اش است.
برآورد سازمان هوانوردی تجاری و غیرنظامی ایران (CAO) نشان می دهد که این کشور برای تامین نیازهای بازار داخلی با توجه به جمعیت 80 میلیونی اش، سالانه به حدود 80 تا 90 هواپیمای جدید طی پنج سال آینده و 550 هواپیما در یک دهه نیاز دارد.
به گفته «محمد گرجی» مدیر اجرایی و توسعه ناوگان شرکت هواپیمایی آسمان، در صورتی که شرکت های غربی نیازهای ایران را در زمینه قطعات یدکی مرتفع کنند، ایران می تواند تقریبا 60 فروند هواپیمای خود را به خدمت گیرد.
موافقت دولت آمریکا با آغاز مذاکرات شرکت بوئینگ با ایران در روز جمعه در رابطه با احتمال فروش هواپیماهای جت ساخت این شرکت، نشانه دیگری در زمینه خوشبینی شرکت های سازنده هواپیماهای غیرنظامی نسبت به آینده است.
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از سخنگوی شرکت بوئینگ نوشت: ما پیچیدگی اوضاع در منطقه و وضعیت دائما در حال تغییر آن را درک می کنیم و پیوسته در پی راهنمایی های دولت آمریکا درباره فعالیت های تجاری در ایران هستیم.
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی شرکت ایران ایر، مقام های ایرانی ماه گذشته همزمان با دیدار «حسن روحانی» رئیس جمهوری این کشور از فرانسه، توافقاتی را با شرکت ایرباس برای خرید 119 فروند هواپیما امضا کردند.
ایران همچنین در اوایل ماه جاری میلادی توافق دیگری را به ارزش حدود یک میلیارد پوند برای خرید 20 فروند هواپیمای 'ای تی ای ار 600-72' و 20 فروند هواپیمای دیگر امضا کرد.

94111

نظرات
ADS
ADS
پربازدید