آیا کاهش نرخ سود بانکی موجب رونق بورس می شود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 320469
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 14:18
اتاق خبر در گفت و گو با کارشناسان اقتصادی بررسی می کند

اتاق خبر- محمد حسن گودرزی:  بانک مرکزی سرانجام کاهش نرخ سود بانکی را پذیرفت. این خبری بود که هفته گذشته فضای اخبار اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرارداد. بر اساس این طرح از ابتدای اسفندماه حداقل نرخ سود سپرده‌‌های بانکی (روزشمار) به کمتر از ۱۰ درصد و حداکثر نرخ سود (سالانه) به کمتر از ۱۸ درصد کاهش یابد. در حال حاضر حداقل نرخ سود سپرده‌های بانکی ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد است. قرار است این توافق بانک‌ها پس از هماهنگی و تایید بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار اجرایی شود.

برخی از کارشناسان علت این اقدام دولت را تلاشی برای سوق دادن سرمایه های مردم از بانک ها به سوی بازار هایی مانند بورس و رونق گرفتن تولید می دانند. با توجه به نوسانات بورس به نظر می رسد که این اقدام دولت نمی تواند افراد را برای ورود سرمایه خود به بورس قانع کند.


کاهش سود بانکی تاثیری بر تولید ندارد
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در مورد کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور آن، این اقدام را باعث افزایش بیشتر تقاضا برای وام بانکی دانست.
جمشید پژویان در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت ضمن بیان این نکته که با کاهش نرخ سود بانکی، برخی از مردم سپرده های خود را از بانک خارج خواهند کرد، گفت: با این حال این کار در اقتصاد ایران تاثیر چندان مثبتی نخواهد داشت. علت این امر کم بودن بازدهی در بخش صنعت کشوراست که رقمی در حدود 5 درصد است.


استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در چنین شرایطی مردم ترجیح می دهند که با بیرون کشیدن سپرده های خود از بانک ها، در بخش های دیگری مانند مسکن، ارز و طلا سرمایه گذاری کنند که بازدهی بالاتری ممکن است داشته باشد.
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: از نظر دیدگاه های اقتصادی زمانی سود بانکی کاهش پیدا می کند که متقاضیان اعتبار بانکی نسبت به گذشته کم شوند و از طرفی دیگر تراکم سپرده ها و هزینه های نگهداری آنها، باعث می شود که بانک ها سود سپرده ها را کاهش دهند.
وی با بیان اینکه بسیاری از فساد های اقتصادی در همین زمینه است، ادامه داد: دراقتصاد ایران این مسئله به نوعی برخلاف این جریان اتفاق می افتد. صف طولانی برای دریافت تسهیلات راه می افتد و حتی اشخاص برای دریافت این تسهیلات رشوه می دهند.
پژویان در ادامه اعلام کرد که سرمایه گذاران بازار هایی مانند مسکن و ارز را به بخش تولید ترجیح می دهند. وی در مورد تاثیر کاهش سود بانکی بر بازار بورس گفت: سرمایه گذاری در بانک به دلیل ریسک پائین همواره برای سرمایه گذاران جذاب است. اما بازار بورس دارای ریسک است و تضمینی برای ورود سرمایه به این بازار وجود ندارد.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با ناکارآمد توصیف کردن این سیاست برای ورود سرمایه های کشور به بورس گفت: بانک ها در حال حاضر برای جذب سرمایه های مردم تلاش می کنند و این کار نشان دهنده این است که بانک ها در شرایط فعلی قادر به پرداخت تسهیلات به متقاضیان نیستند.
این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد پیش بینی وضع اقتصاد کشور در سال آینده گفت: در مجموع وضعیت اقتصاد کشور در دهه گذشته تفاوتی نداشته و همچنان کشور از یک اقتصاد ناکارآمد و مشکلات ساختاری در آن رنج می برد و من انتظار معجزه و اتفاق خاصی را ندارم.

مردم به آینده اقتصاد کشور اعتماد ندارند

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس مسائل اقتصادی در مورد نوسانات اخیر بورس، این نوسانات را تا حدودی ناشی از کاهش سود بانکی دانست.
عباس هُشی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در بورس عده ای از رانت اطلاعاتی بهره می برند ادامه داد: علیرغم اینکه مدت زیادی است که تنها صحبت از کاهش سود بانکی می شود اما در عمل شاهد این هستیم که اقدامی برای این کار صورت نمی گیرد.


هشی در مورد بازار بورس و نوسانات آن علت این امر را ناشی از بی اعتمادی مردم به بورس دانست. وی ادامه داد: بی اعتمادی و نگرانی در مورد آینده اقتصاد کشور باعث شده که مردم کمتر در مورد سرمایه گذاری ریسک کنند و سرمایه خود را در بانک که از نظر سود دهی مطمئن تر است سرمایه گذاری کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اقدامات دولت در رابطه با ایجاد امنیت سرمایه گذاری برای مردم گفت: با توجه به گستره حضور دولت در اقتصاد کشور نمی توان کاهش سود بانکی را به طور قطع باعث رونق بورس دانست.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این که ما انتظار داشته باشیم بانک ها نرخ سود بانکی را پایین بیاورند منطقی است اما در این میان نکته ای که به آن توجه نمی شود امنیت نرخ سود بین بانکی است. به دلیل اینکه بانک ها در گذشته به افرادی وام داده اند و حالا این اشخاص از پس دادن ان شانه خالی می کنند باعث شده که بانک ها برای جبران هزینه های خود به کارهای دیگری بپردازند.
هشی از برج سازی، شرکت داری و سرمایه گذاری های دیگر به عنوان فعالیت های بانک ها در حال حاضر نام برد و گفت: به دلیل سود بیشتر در این نوع تجارت، بانک ها و موسسات اقتصادی در غیاب نظارت جدی بانک مرکزی به این نوع سرمایه گذاری اقدام می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که بانک ها از بانکداری ضرر می کنند دلیل این کار را تامین هزینه برای پرداخت سود سپرده گذاران بانکی اعلام کرد.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید