زنجان شهر فرصت های سوخته | اتاق خبر
کد خبر: 320599
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1394 - 12:16
زنجان روی کاغذ شهری است با فرصت‌ها و پتانسیل‌های بسیار زیاد اما در عمل آنچه نصیبش شده، فرصت‌های سوخته‌ای است که به‌علت ناکارآمدی وبی توجهی مدیران و نمایندگانش به دست آورده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، دیگر زمان فامیل بازی و طایفه بازی در همه زمینه ها گذشته و در سیستم‌های انتخاباتی دنیا و حتی در شهرهای بزرگ دیگر برخوردار بودن از طایفه و فامیل زیاد ملاک و اصل پیروزی در انتخابات نیست.

باید قبول کنیم استان زنجان در زمینه رأی دادن در برخی مواقع طایفه‌ای و فامیلی عمل کرده و هرکسی فامیل و اقوام زیادی داشته توانسته رأی زیادی را کسب کند و وارد مجلس شود. امری که همواره به توسعه استان ضربه وارد کرده است.

رقابت‌های انتخاباتی همواره آبستن رویدادهای مختلف است، تنها چند روز به برگزاری دو انتخابات بزرگ و تأثیرگذار هفتم اسفندماه مانده، انتخاباتی که برخی‌ها با شعار و موج‌سواری بر احساسات مردم سعی می‌کنند خود را به صندلی بهارستان برسانند.

شام‌های انتخاباتی، وعده‌های انتخاباتی، شعارهای انتخاباتی و دروغ‌های انتخاباتی و بداخلاقی‌های انتخاباتی همه واژه‌های لاینفک فضای انتخاباتی بوده که برخی‌ها برای رسیدن به هدف خود به آن متوسل می  شوند، خیلی‌ها قبلاً برای رسیدن به  کرسی مجلس وعده‌های غیرممکن دادند و بعد از پیروزی تازه متوجه شدند که اصلاً یک نماینده مجلس چنین اختیاری ندارد و چهار سال در مجلس سکوت کردند. برخی از نمایندگان هم با شعار توسعه استان آمدند ولی استان را به‌جای توسعه به پس‌روی کشاندند.

 یکی می‌گوید چون نمایندگان استان بخصوص حوزه انتخابیه زنجان و طارم در اکثر دوره ها با دولت آن مقطع همسو نبوده به همین دلیل فعالیت‌ها در این حوزه‌ها زیاد چشمگیر نبوده ولی در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که اگر هدف خدمت به آحاد جامعه است چرا نگاه‌های سیاسی در آن ورود پیدا می‌کند پس با توجیه‌های صورت گرفته می‌توان نتیجه گرفت هدف خدمت به جناح و خاستگاه سیاسی خاصی بوده است نه مردم.

کاندیدایی آمده می‌گوید اعتماد کن سراب نیست واقعیت است. اعتماد واژه‌ای بزرگ و عمیق است که تحلیل و تفسیر آن در قالب شعار و بنر تبلیغاتی نمی‌تواند بیان شود. نماینده‌ای که مدعی است به‌تنهایی باعث تعطیلی واحد آلاینده سرب و روی شده و می‌خواهد زنجانی‌ها دوباره به او اعتماد کنند کاش اندکی درگذشته تأمل می‌کرد.

یک جوان زنجانی می‌گوید: امیدواریم نمایندگان جلسات خود را با جوانان ادامه دهند. داستانی که از نمایندگان در استان‌های دیگر مشاهده‌شده است همچون سایر استان‌ها نیز فعالیت‌های عمرانی مورد توجه باشد اگر استان زنجان دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی نبود قطعاً به این اندازه پیشرفت نمی کرد.

روحیه مطالبه گری در بین مردم وجود ندارد

محمد احمدی ادامه می‌دهد: متأسفانه شاهد مسدود بودن برخی پروژه‌ها عمرانی همچون دو خطه کردن مسیر زنجان به بیجار هستیم این در حالی است که امیدوار بودیم در دولت تدبیر و امید این مسائل حل شود.

همچنین یک دانشجوی رشته جامعه‌شناسی می‌گوید: روحیه مطالبه گری در بین مردم وجود ندارد ولی جوانان می خواهند اعلام کنند که از این شرایط موجود خسته شده‌اند.

امیررضا مقدم ادامه می‌دهد: زنجان ذاتاً پتانسیل‌های توسعه را دارد ولی حلقه مفقوده در پیشرفت استان جوانان است.

او می‌گوید: در آغاز انقلاب امام (ره) به جوانان اعتماد کردند و نتایج مطلوبی حاصل شد الآن جوانان تجربیات خوبی دارند و لذا خواهش می‌کنیم این پتانسیل در بدنه اجرایی استان مورد توجه باشد. در ساختار مدیریتی و عرصه‌های تصمیم سازی از جوانان استفاده شود.

مقدم بزرگ‌ترین مشکل جوانان را بیکاری دانست و افزود: مدیران دولتی اکثراً دارای سن بالایی هستند ولی جوانان بسیاری بیکار هستند و این موضوع در استان نیز وجود دارد مواردی که افراد با سن بالا پس از بازنشستگی هم فعال هستند.

به گفته وی علاوه بر صنایع مواردی همچون گردشگری می‌تواند برافزایش اشتغال تأثیر داشته باشد.

همچنین یک هنرمند زنجانی یادآور می شود: حلقه مفقوده‌ای بنام فرهنگ وجود دارد وقتی به گذشته زنجان نگاه می‌شود تعداد سینماها از ۳ سینما به یک سینما کاهش‌یافته است.

رضا احمدی ادامه می دهد: از بعد فرهنگی نیاز است زنجان را در سطح ملی معرفی کنیم و مطالبات فرهنگیان نیز موردتوجه باشد.

زنجان را باید جزئی از استان‌های توسعه‌نیافته دانست

بامطالعه شاخص‌های توسعه می‌توان مناطق عقب‌مانده یا کمتر توسعه‌یافته را نسبت به مناطق توسعه‌یافته‌تر مقایسه کرد. زنجان را باید جزئی از استان‌های توسعه‌نیافته دانست، استانی که به لحاظ منابع از ثروتمندترین اما به لحاظ امکانات جزء مناطق محروم محسوب می‌شود. دلایل توسعه‌نیافتگی استان زنجان را می‌توان در کمبود سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیربنایی، فرار نیروهای متخصص و دانش‌آموخته بومی، بوروکراسی شدید اداری، نبود تفکر استراتژیک در برنامه‌های توسعه‌ای، عدم توانایی برخی از مسئولان در پیشبرد اهداف توسعه ای استان و ... ذکر کرد.

وجود نمایندگانی آشنا با اصول و مبانی توسعه، برنامه‌ریزی و تفکرات استراتژیک نقش مهمی در محرومیت‌زدایی و رفع معضلات منطقه خواهد داشت. مقایسه نمایندگان مناطق توسعه‌یافته و محروم گواه این امر است و نشان می‌دهد متأسفانه ریشه اصلی وضعیت بغرنج توسعه‌نیافتگی یک منطقه مستقیماً به عملکرد نمایندگان ادوار مختلف آن برمی‌گردد.

یک شهروند زنجانی نیز در این گفتگو اظهار داشت: مقایسه رتبه استان‌های کم برخوردار و کمتر توسعه‌یافته با استان‌هایی که برخوردارند، در یک روند ۳۰ ساله نشان می‌دهد که آنچه باعث رشد و توسعه شده وجود نگرش سیستمی، آینده‌نگر بودن، توجه به اطلاعات پایه‌ای، دسترسی به بانک اطلاعات فنی و رقابتی دیدن موقعیت استان‌ها و مشغول نشدن به روزمرگی است.

سمیه شهبازی حضور فعال در مجلس و منطقه باقدرت چانه‌زنی و رایزنی بالا را لازمه یک نماینده موفق دانست و افزود: حضور یک نماینده با توان چانه‌زنی بالا و به‌قول‌معروف آشنا به راهروهای مجلس و وزارتخانه‌های مختلف خواهد توانست امتیازات ویژه‌ای از سوی مجلس و دولت برای آبادانی و توسعه حوزه انتخابیه خود دریافت کند، توانمندی و کارآیی یک نماینده شناخته‌شده و به‌اصطلاح برش دار بودن او محقق می‌شود و زمینه همدلی و همراهی مسئولین کشوری و استانی را با او فراهم می‌کند، در این فضا شرایط برای سرمایه‌گذاری کلان و رونق اقتصادی یک منطقه مهیا می‌شود.

وی توجه به نقش بارز نمایندگان مجلس در کمک به توسعه پایدار یک منطقه و حل مشکلات عمده اقتصادی را ضروری برشمرد و افزود: مردم باید به‌دور از هرگونه احساسات، افرادی را به‌عنوان نماینده خود به مجلس بفرستند که نقش نمایندگی را به خوبی دریافته و متوجه باشند که نمایندگی با شأن مدیریت اجرایی و حزبی متفاوت است و باید با عقلانیت نماینده‌ای انتخاب شود که علاوه بر داشتن تعهد، متخصص هم بوده و بتواند با رویکرد سیستمی به تدوین برنامه‌های استراتژیک بلندمدت و کوتاه‌مدت توسعه‌ای بپردازد.

مردم این روزها می‌دانند که مجلس، آموزشگاه نیست، اکنون دیگر فرصت سعی و خطا برای زنجان و توسعه آن وجود ندارد. اگر خواهان توسعه‌ای هستیم که پایدار باشد و بتواند سرنوشت فرزندانمان را تضمین کند، باید این بار با چشمان باز انتخاب کنیم. به یاد داشته باشیم که زنجان باید جولانگاه اقتصادی کشور باشد، نه جولانگاه احزاب سیاسی.

شناخت مزیت رقابتی و اهمیت برای ایجاد ارزش استراتژیک برای منطقه و حوزه‌های انتخابیه، یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه یک منطقه است.

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید