سندرز: زندان گوانتانامو باید هر چه سریع‌تر تعطیل شود | اتاق خبر
کد خبر: 320853
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394 - 00:04
تسنیم نوشت: نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از طرح باراک اوباما برای تعطیلی زندان گوانتانامو استقبال کرده است.

اتاق خبر - به گزارش سی ان ان، برنی سندرز نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به طرح ارائه شده از سوی باراک اوباما به کنگره برای تعطیلی زندان جنجالی گوانتانامو، تاکید کرد: من از اینکه می بینم رئیس جمهور طرحی را برای تعطیلی زندان گوانتانامو به کنگره ارسال کرده، خوشحال هستم.

وی در ادامه تصریح کرد: همان طور که سالها گفته ام، زندان گوانتانامو باید هر چه سریعتر تعطیل شود. وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه طرح مربوط به تعطیلی این زندان را به کنگره ارائه کرده است. هیلاری کلینتون دیگر نامزد دموکرات انتخابات آمریکا نیز از طرح اوباما حمایت کرده است.

نمایندگان جمهوریخواه نیز لایحه ای را معرفی کرده اند تا با تلاش اوباما برای تعطیلی این زندان جنجالی مقابله کنند. این مساله نشان می دهد که اوباما برای عمل به قول خود برای تعطیلی گوانتانامو با مشکلات و دردسرهای زیادی روبرو است.

4 نماینده دیگر جمهوریخواه یعنی ریچارد بور، کیلی آیوت، تام کاتن و مارکو روبیو نیز اواخر روز دوشنبه طرحی را معرفی کردند که بر اساس آن دولت اوباما را از بازگرداندن پایگاه دریایی گوانتانامو به کوبا بدون اجازه کنگره، منع کرده است.

تعطیلی این زندان یکی از اهداف دولت اوباما در دوره ریاست جمهوری اش بوده است. ولی این تلاش تاکنون به علت مخالفت کنگره با انتقال زندانیان گوانتانامو به خاک آمریکا به جایی نرسیده است.

بر اساس طرح اوباما قرار است زندانیان گوانتانامو احتمالا به 13 بازداشتگاه در خاک آمریکا منتقل شوند اما مرکز خاصی برای آنها در نظر گرفته نشده است.

به گفته یک مقام رسمی آمریکا، هزینه‌ انتقال و بستن زندان گوانتانامو 290 میلیون تا 475 میلیون دلار ارزیابی شده و نگهداری زندانیان در خاک آمریکا 65 میلیون تا 85 میلیون دلار هزینه کمتری نسبت به زندان گوانتانامو در بر خواهد داشت، بنابراین هزینه انتقال و بستن زندان گوانتانامو طی سه تا پنج سال جبران می‌شود.

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید