انحصار، بر اقتصاد و بخش تولید کشور سایه افکنده است | اتاق خبر
کد خبر: 320868
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394 - 01:27
رئیس شورای رقابت با بیان اینکه انحصار، بر اقتصاد و بخش تولید کشور سایه افکنده است، گفت: رقابت‌پذیری در بخش تولید رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته است و برای پیشرفت اقتصاد کشور باید تولید جامعه را به سمت رقابت پذیری سوق دهیم.

اتاق خبر: رضا شیوا امروز در مراسم افتتاح اولین همایش اقتصاد صنعتی ایران با بیان اینکه اقتصاد ایران به دلیل مسائلی چون جنگ و تحریم رشد خوبی نداشته است، گفت: هر چند این واقعیت غیرقابل انکار است که در سال‌های اخیر تحریم‌ها بهانه‌ای برای برخی مدیرانی شده بود که توانمندی و تخصص لازم برای انجام کارها را نداشتند؛ از این رو آنطور که انتظار داشتیم اقتصاد کشور پیشرفت نکرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی شاخص‌های آماری بخش تولید را امیدوار کننده ندانسته و افزود: اگر در کشوری بنگاه اقتصادی فعال و با انگیزه نداشته باشیم اقتصاد موفقی نخواهیم داشت.

شیوا با اشاره به اصل 44 قانون اساسی در رابطه با خصوصی‌سازی تاکید کرد: فصل نهم این اصل به بازار آزاد و ضرورت جلوگیری از انحصار تاکید دارد.

وی با انتقاد از نحوه اجرای اصل خصوصی‌سازی در کشور گفت: خصوصی سازی به معنای این است که بخش‌های دولتی به بخش خصوصی واقعی داده شود! اما متاسفانه امروزه مشاهده می‌شود که این بخش‌ها از دولتی خارج شده و به نهاد‌هایی چون تامین اجتماعی، پتروشیمی و ... داده شده و نوعی انحصار را موجب می‌شود.

وی با بیان اینکه مخابرات بیش‌ترین صدمه را در مسیر توسعه به کشور وارد کرده است، تاکید کرد: مخابرات به شکل کاملا انحصاری عمل کرده و اجازه ورود سایر بخش‌ها را برای فعالیت در این حوزه نمی‌دهد.

رئیس شورای رقابت افزود: کشورهایی چون آمریکا، انگلیس و استرالیا صدها سال است که در اقتصاد صنعتی وارد شده و رقابت‌پذیری را جایگزین انحصار کرده‌اند، ما نیز باید از تجارب این کشورها برای پیشرفت استفاده کنیم.

وی با اشاره به قانون رگولاتوری در ایالات متحده اظهار کرد: اگر بخواهیم بنگاه‌های اقتصادی در کشور رشد داشته باشند باید در میان بنگاه‌های اقتصادی رقابت ایجاد کنیم و این قانون ایالات متحده نیز بر بیشتر شدن رقابت در بین تولید کننده‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در آمریکا تاکید دارد.

وی شورای رقابت را نوعی رگولاتوری در ایران دانست و گفت: رگولاتور همان تنظیم کننده بازار است که در ابتدا جایگاهی قضایی داشت اما هر چه اقتصاد کشورها به سمت صنعتی و رقابتی شدن حرکت کرد این قانون جایگاهی قضایی-اقتصادی به خود گرفت.

شیوا با بیان اینکه تبانی یکی از موانع اصلی افزایش رقابت در جامعه اقتصادی است، اظهار کرد: تبانی، احتکار، قیمت‌گذاری تبعیضی، قیمت‌گذاری تهاجمی، اظهارات گمراه‌کننده، فروش یا خرید اجباری و عرضه کالا یا خدمت غیر استاندارد از جمله موانع افزایش رقابت است که برای انحصار زدایی در کشور باید با این ها به صورت جدی مقابله کرد.

رئیس شورای رقابت تاکید کرد: باید تشکیلاتی چون شورای رقابت در کشور داشته باشیم که عدالت اقتصادی را در جامعه رواج دهد و محققان حقوقی و اقتصادی در کنار هم بتوانند بر وضعیت بازار نظارت کرده و تنظیم کننده آن باشند.

وی با تاکید بر لزوم حضور گسترده مردم در انتخابات گفت: در برهه حساسی در تاریخ کشور قرار گرفته ایم که مستلزم حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای است.

شیوا یادآور شد: در دولت تدبیر و امید رانت خواری دیده نشده است.

بر اساس این گزارش؛ اولین همایش اقتصاد صنعتی ایران با حضور رضا شیوا، رئیس شورای رقابت صبح امروز در تالار وحدت دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید