چنار کهنسال «چک چک» ثبت ملی شد | اتاق خبر
کد خبر: 320921
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394 - 05:27
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: چنار کهنسال چک چک به شماره ۲۶۹ ‎در رده میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

اتاق خبر- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: چنار کهنسال چک چک به شماره ۲۶۹ ‎در رده میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

محسن ذاکری نیا اظهار داشت: چنار کهنسال چک چک در شهرستان اردکان در ۵۰ کیلومتری روستای خرانق واقع شده و با وجود تحقیقات صورت گرفته همچنین با توجه به قطر تنه درخت و نرخ رشد درختان چنار در اقلیمی چون اقلیم یزد، سن این سرو کهنسال بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ سال تخمین زده می‌شود.

وی عنوان کرد: این درخت در محدوده یک اثر زیارتی و مقدس برای زرتشتیان و در منطقه ای کوهستانی با شیب تند قرار گرفته است.

ذاکری نیا بیان کرد: این چنار در بالاترین نقطه شمالی زیارتگاه واقع شده و آبیاری آن از طریق چشمه ای است که در نزدیکی آن از دل کوه جوشیده و تقریباً در تمام طول سال آب داشته و در درون زیارتگاه جاری می شود.

وی خاطرنشان کرد: واقع شدن این زیارتگاه در دل کوه سبب شکل گیری نوعی از معماری همساز با طبیعت شده به گونه ای که معماری حسینیه ها و معبد پیرسبز کاملاً در هماهنگی با توپوگرافی منطقه به صورت پلکانی شکل گرفته است.

ذاکری نیا عنوان کرد: علاوه بر وجود چنار کهنسال و زیارتگاه در این ناحیه کوهستانی، غاری با قندیل های آهکی بسیار زیبا در همان حوالی شکل گرفته که از جمله جاذبه های طبیعی منطقه به حساب می آید.

منبع: مهر 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید