سه راهکار شهرداری برای حمایت از سرمایه گذاران تاکسی های هیبریدی | اتاق خبر
کد خبر: 321006
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394 - 13:12
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران از وجود سه راهکار مشخص برای حمایت از سرمایه گذاران تاکسی های هیبریدی توسط دولت و مدیریت شهری پایتخت خبر داد.

اتاق خبر: جعفر تشکری هاشمی با اشاره به مشارکت بخش خصوصی در ورود تاکسی های هیبریدی به ناوگان تاکسیرانی شهر تهران گفت: اولین راهکار حمایت از بخش خصوصی برای ورود تاکسی های هیبریدی و یورو۵ به ناوگان تاکسیرانی شهر تهران کمک بلاعوض شهرداری مطابق مصوبه شورای شهر است. به عبارتی طبق پیش‌بینی‌های شهرداری تهران و براساس مصوبه شورا مقرر شده تا از محل كمك یارانه‌ای برای كمك به بخش خصوصی تاكسیرانی كمکهای بلاعوضی پرداخت شود.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ معاون شهردار تهران دومین کمک مجموعه مدیریت شهری تهران را در این زمینه تعیین متفاوت نرخ کرایه تاکسی های هیبریدی مطابق مصوبه شورای شهر تهران دانست و توضیح داد: طبق لایحه افزایش كرایه سال آینده مبلغ كرایه تاكسی‌های هیبریدی به میزان ۱.۸برابر بیشتر از كرایه تاكسی‌های معمولی ای است كه اكنون در شهر در حال فعالیت و خدمات‌رسانی هستند.

تشکری هاشمی پایین بودن مصرف سوخت این خودروها را مزیت دیگر تاکسی های هیبریدی دانست که دولت باید به این عامل مهم توجه بیشتری داشته باشد.

وی یادآور شد: به دلیل مصرف بسیار پایین سوختی كه این خودروها دارند، صرفه جویی زیادی در مصرف سوخت خواهد شد كه این اتفاق در اقتصاد ملی كشور تاثیرات خوبی به همراه خواهد داشت.

به اعتقاد وی؛ با توجه به اینكه میزان آلایندگی خودروهای هیبریدی معادل یك گرم بر كیلومتر است، در نتیجه كارشناسان محیط زیست بر این باورند كه این تاكسی‌ها شرایط خوب زیست‌محیطی را برای شهر تهران و شهروندان ایجاد می‌كنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران سومین راهکار حمایت از سرمایه گذاران تاکسی های هیبریدی را دولتی دانست و بیان کرد:با توجه به بند «ق» تبصره دو قانون بودجه سال ۹۳ دولت كه به ماده ۱۲ معروف است؛ امكان استفاده از حمایت‌های دولتی نیز وجود خواهد داشت كه این موضوع توسط مدیریت شهری تهران در شورای عالی اقتصاد در حال پیگیری است. در صورتی كه بتوانیم موافقت‌های دولتی را درخصوص استفاده بخش خصوصی از تسهیلات مالی ماده ۱۲ بگیریم؛ مشوق بسیار خوبی برای این بخش خواهد شد.

وی درباره موانع استفاده بخش خصوصی از ماده ۱۲ قانون بودجه سال ۹۳ نیز توضیح داد: البته در این قانون عنوان شده است كه خودروهای گازسوز می‌توانند از تسهیلات ویژه‌ای كه وزارت نفت پرداخت می‌كند، استفاده كنند، اما بر این باوریم که خودروهای هیبریدی بسیار پاکتر و باكیفیت‌تر هستند.

معاون شهردار تهران تاکید کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است  ۸۰ دستگاه تاکسی هیبریدی تهران در مبادی ورودی شهر مانند ایستگاه راه آهن و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و فرودگاه مهرآباد استفاده خواهد شد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید