جنگ لفظی جمهوریخواهان پیش از سه شنبه بزرگ | اتاق خبر
کد خبر: 321303
تاریخ انتشار: 7 اسفند 1394 - 17:49
نامزدهای جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آخرین مناظره خود به شدت یکدیگر را هدف انتقاد قرار دادند.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از خبرگزاری آلمان، در جدیدترین مناظره انتخاباتی حزب جمهوریخواه، تد کروز و مارکو روبیو ترامپ را به دوستی با کلینتون‌ها و تناقض متهم کردند. ترامپ نیز در پاسخ، تد کروز را آدم بی‌خاصیت توصیف کرد و مناظره به فریاد کشیده شد.

تازه‌ترین مناظره‌ی انتخاباتی جمهوریخواهان در آمریکا پیش از «سه‌شنبه بزرگ» درشامگاه پنج‌شنبه (۲۵ فوریه/۶ اسفندماه) برگزار شد. در سه‌شنبه بزرگ در ۱۱ ایالت رای‌گیری در ون حزبی صورت خواهد گرفت.

در مناظره شب گذشته تد کروز و مارکو روبیو تقریبا به تمامی اظهارات و موضع‌گیری‌های ترامپ، از مساله مهاجران گرفته تا برنامه‌های اقتصادی و مبادلات مالی حمله کردند.

مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا، که پس از ترامپ تاکنون شانس بیشتری از دیگر هم‌حزبی‌های خود برای نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه دارد، در این مناظره‌ تلویزیونی به میزبانی شبکه‌ی سی‌ان‌ان به شدت به سیاست‌های ترامپ درباره‌ی مهاجران تاخت.

در واکنش به این انتقادها، دونالد ترامپ در اظهاراتی جنجالی مدعی شد که اگر رئیس‌جمهور شود تمام مرز آمریکا با مکزیک را دیوارکشی می‌کند تا مهاجر غیرقانونی وارد کشور نشود.

در ادامه روبیو، ترامپ را متهم کرد که درحالی چنین موضع‌گیری می‌کند که بسیاری از نیروهای کار ارزانی که در استخدام شرکت‌های ترامپ‌ هستند از مهاجران غیرقانونی‌ تشکیل شده اند و مدعی شد که ترامپ با این اقدام فرصت شغلی آمریکایی‌ها را کاهش داده است.

ترامپ در پاسخ به روبیو گفت: «من ده‌ ها هزار نفر را استخدام و فرصت شغلی ایجاد کردم. شما در عوض تا حالا برای یک نفر هم کاری دست‌وپا نکردید.»

تد کروز، سناتور ایالت تگزاس و دیگر رقیب ترامپ در حزب جمهوریخواه، در انتقادهای خود بر روابط دوستانه پیشین ترامپ با خانواده کلینتون انگشت گذاشت.

کروز گفت: «حزب ما نمی‌تواند با نماینده‌ای برنده انتخابات بشود که با هیلاری کلینتون در موضوعاتی توافق و روابط دوستانه دارد. چنین فردی نمی‌تواند در مناظره‌های انتخاباتی نهایی جلو کلینتون بایستد.»

سناتور ایالت تگزاس همچنین مدعی شد که ترامپ این توانایی و بینش را ندارد که یک قاضی تازه‌ برای دیوان عالی آمریکا انتخاب کند.

وی تاکید کرد که ترامپ در بسیاری مواد حقوقی نگاهش مشابه لیبرال‌های جناح چپ حزب دموکرات است و چنین کسی نمی‌تواند یک گزینه‌ی مناسب برای عالی‌ترین مرجع قضایی آمریکا معرفی کند.

ترامپ در واکنش به این اظهارات، تد کروز را «آدم بی‌خاصیت» توصیف کرد. در پی این حمله، برای چند دقیقه‌ای صحنه‌ی مناظره به میدان فریاد زدن این دو نامزد انتخاباتی بر سر یکدیگر تبدیل شد.

ددر این میان فشارها بر تد کروز و مارکو روبیو برای حمله‌ی سازمان‌یافته‌تر و جدی‌تر به دونالد ترامپ بالا گرفته است. به‌رغم اظهارات نژادپرستانه، ضدخارجی، جنسیت‌زده و حمله‌های ترامپ به مسلمانان، محبوبیت او کماکان رو به ‌افزایش است و نگرانی‌ها از این‌ که او نامزد نهایی حزب جمهوریخواه شود، بالا گرفته است.

بن کارسون، جراح مغز و یکی دیگر از نامزدهای انتخاباتی حزب جمهوریخواه با این‌که عملکرد ضعیفی دارد و عملا شانسی برای برنده شدن ندارد، اعلام کرد که کماکان در رقابت‌های انتخاباتی حضور خواهد داشت و قصد انصراف ندارد.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید