تولید خودرو امسال به یک میلیون دستگاه نمی رسد | اتاق خبر
کد خبر: 321416
تاریخ انتشار: 8 اسفند 1394 - 12:36
خودروسازهای داخلی امسال باید به روایتی یک میلیون و 200 هزار دستگاه و به روایتی دیگر یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو تولید می کردند اما سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو اعلام کرد که تا پایان امسال تولید خودرو به یک میلیون دستگاه نمی رسد.

اتاق خبر: خودروسازان داخلی پارسال حدود یک میلیون و 100 هزار دستگاه خودرو تولید کردند و بر اساس چشم اندازی که برای این صنعت تدوین شده است، تولید باید تا 10 سال آینده به سه میلیون دستگاه افزایش پیدا کند.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ ساسان قربانی امروز (شنبه) در گفت و گویی به دلایل تحقق نیافتن برنامه تولید در سال 94 پرداخت و گفت: چند عامل دست به دست هم داد که این موضوع تحقق نیابد؛ یکی از این عوامل تحریم ها و عامل دیگر شرایط اقتصادی نامناسب بود.
وی اضافه کرد: امسال از یک سمت با نرخ سود بانکی سنگین روبرو بودیم و از سوی دیگر وضعیت اقتصادی نامطلوبی داشتیم؛ عامل دیگر که البته تاثیر محدودی داشت، راه افتادن بحث کمپین (نخریدن خودرو) بود.
قربانی، شرایط عمومی تولید و به روز نبودن محصولات را از دیگر عوامل تاثیرگذار در این بخش برشمرد و افزود: این عوامل هر کدام به میزانی تاثیر داشتند و در نتیجه تولید کاهش پیدا کرد.
سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو گفت: در سال آینده بخشی از این موانع برطرف می شود اما بخشی از آن به تصمیم گیری های کلان اقتصادی بستگی دارد؛ به عنوان نمونه اعطای تسهیلات بانکی بر میزان تقاضا بسیارتاثیرگذار است؛ چون بیشتر مردم می خواهند خودرو را از محل درآمدهای آتی خریداری کنند.
وی ادامه داد: تجربه اعطای تسهیلات نشان داد که در جامعه برای خرید خودرو تمایل وجود دارد و تعداد زیادی خودرو در چند روز به فروش رفت؛ بنابراین، باید بستر برای این کار فراهم شود.
قربانی افزود: در سال آینده توجه به چند نکته ضروری است؛ یکی از این اقدامات تسهیلات بانکی و لیزینگ خودروست که باید فعال شود، بهره بانکی نیز باید متعادل شود.
 محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این اعلام کرده بود که اکنون 16 تا 17میلیون خودروی پلاک شده در کشور داریم و سالیانه یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو به بازار تحویل می دهیم و می خواهیم این عدد را تا سال 1404 به سه میلیون دستگاه برسانیم.
با این حال، تا پایان دیماه امسال تولید انواع خودرو در شرکت های خودروسازی داخلی به مرز 782 هزار و 622 دستگاه رسید.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید