بازدهی بیش از ۵۰ درصدی ۱۱ صنعت بورسی | اتاق خبر
کد خبر: 321608
تاریخ انتشار: 8 اسفند 1394 - 23:47
در میان ۳۷ صنعت حاضر در بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال تاکنون، ۱۱ صنعت، بازدهی بین ۵۰ تا ۱۵۴ درصدی را به خود اختصاص داده ­اند.

اتاق خبر: گزارش هفتگی بررسی بازارهای بورسی نشان می دهد در میان ۳۷ صنعت حاضر در بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال تا نون، ۱۱ صنعت "ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری"، "استخراج سایر معادن"، "رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن"، "حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات"، "قند و شکر"، "مواد و محصولات دارویی"، "ساخت محصولات فلزی"، "عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم"، "ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی"، "ماشین آلات و دستگاه‌های برقی" و "خودرو و ساخت قطعات" بازدهی بین ۵۰ تا ۱۵۴ درصدی را به خود اختصاص داده­ اند.

بنا بر این گزارش به نقل ازمهر؛  4صنعت "لاستیک و پلاستیک"، "استخراج کانه ­های فلزی"، "فلزات اساسی" و "سیمان، آهک و گچ" با کاهش شاخص مواجه بوده ­اند.

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، ۱۷ بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، از ابتدای سال تا پایان پنجم اسفند ماه سال جاری، شاخص کل بورس (ارزش وزنی) تعدیل شده بر حسب دلار آزاد ۲۰ درصد، تعدیل شده بر حسب یورو آزاد ۱۸ درصد، شاخص کل فرابورس ۲۴ درصد و قیمت سکه بهار آزادی ۹ درصد رشد داشته است. در این مدت دلار آزاد ۴ درصد و یورو آزاد رشدی معادل ۶ درصد را سپری کرده‌اند.

بر اساس گزارش یادشده، هفته‌ گذشته دومین هفته پر حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران در سال جاری لقب گرفت و سهامداران ۱۲,۰۷۶ میلیون سهم را جابه­ جا کردند. ارزش معاملات نیز به رقم چشمگیر ۳۰,۹۲۹ میلیارد ریال معادل ۸ درصد کل ارزش معاملات در سال جاری رسید.

در میان شاخص بورس ­های معتبر جهانی نیز در هفته گذشته، شاخص بورس دبی (DFM INDEX) با رشد ۲.۶ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس اسپانیا (IBEX۳۵) با افت ۴.۳ درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده ­اند. این در حالی است که از ابتدای سال تا پایان پنجم اسفند ماه سال جاری، شاخص بورس تهران (TEDPIX) با رشد چشمگیر ۲۵ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس عربستان (DFM INDEX) با افت شدید ۳۵ درصدی، کمترین بازدهی را تجربه کرده است.

در بازارهای جهانی از ابتدای سال تا پنجم اسفند ماه سال جاری، تمام فلزات اساسی به جز طلا روندی نزولی را پشت سرگذاشته‌اند. در این مدت قیمت هر انس طلا ۷.۶ درصد رشد داشته است. در مدت مشابه نیکل با کاهش ۳۸.۷ درصدی، بیشترین افت را در میان فلزات اساسی تجربه کرده است. در مدت مشابه، قیمت جهانی نفت نیز روندی نزولی را پشت سر گذاشته است و قیمت نفت وست تگزاس ۲۸، نفت برنت ۳۸.۵ و نفت اپک ۴۲.۵ درصد افت کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید