سوئیس به جمع پنج شریک وارداتی ایران پیوست | اتاق خبر
کد خبر: 322497
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1394 - 15:10
آمارها نشان می ‌دهد که کشور سوئیس توانسته است در حوزه صادرات به ایران، جایگاه پنجم را در بین شرکای وارداتی به دست آورد و جایگزین کشور هند شود.


اتاق خبر: در حالی که اعداد و ارقام مربوط به تجارت خارجی کشور، از تداوم مثبت بودن تراز تجاری و کاهش 23 درصدی واردات خبر می‌ دهند، با نگاهی به آمار صادرات و واردات کشور می توان تحولاتی را در جایگاه شرکای تجاری ایران مشاهده کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ بر اساس آمار 10 ماهه منتهی به دی امسال، پنج مبدأ عمده کالاهای وارداتی به کشور شامل چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و سوئیس می‌شود در حالیکه در سال گذشته جایگاه پنجم وارداتی متعلق به کشور هند بود.

بر این اساس چین با صادرات هشت میلیارد و 488 میلیون دلار، امارات متحده عربی با صادرات شش میلیارد و 269 میلیون دلار، کره جنوبی با صادرات سه میلیارد و 55 میلیون دلار، ترکیه با صادرات دو میلیارد و 488 میلیون دلار و در نهایت سوئیس با صادرات دو میلیارد و 174 میلیون دلار؛ پنج کشور اول وارد کننده کالا به ایران هستند.

این آمار در حالی بررسی می شود که در حال حاضر یک هیات تجاری سوئیسی به دنبال رایزنی برای گسترش همکاری‌ها بین دو کشور و تقویت آن به ایران سفر کرده و با مقامات عالی رتبه سیاسی و تجاری ایران ملاقات داشته‌اند که در جریان همین ملاقات ها محسن جلال پور - رییس اتاق بازرگان ایران - نیز حضور بانک های معتبر سوئیسی را برای توسعه روابط با ایران امری ضروری عنوان کرده و می گوید "سوئیس در گسترش روابط دو جانبه با ایران اشتیاق نشان داده است؛ هر چند در سال های اخیر این روابط تا حدودی کم رنگ شده است اما علاقه و منافع مشترک بین دو کشور چشم انداز روشنی را بین دو طرف نوید می دهد".

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید