رشد اقتصادی 8 درصدی توهم است | اتاق خبر
کد خبر: 322812
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 12:46
رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران در گفت و گو با اتاق خبر
فریال مستوفی در رابطه با رشد 8 درصدی برای اقتصاد کشور گفت: این رقم برای اقتصاد کشور توهم است. عددی بسیار بزرگ است و تنها نوشتن آن بر روی کاغذ سهل و ساده است.

اتاق خبر- رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران با ابراز تاسف از اینکه در کشور از سرمایه گذاران داخلی حمایت کافی نمی شود، اظهار کرد: در ظرف چند سال گذشته، علی رغم پتانسیل و ظرفیت بالا در کشور به درستی نتوانستیم در زمینه جذب سرمایه گذاران خارجی پیشرفت داشته باشیم.

فریال مستوفی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: مادامی که سرمایه گذاران داخلی امنیت کافی ندارند نمی توان در حوزه جذب سرمایه گذاران خارجی موفق عمل کرد.

وی در رابطه با رشد 8 درصدی برای اقتصاد کشور گفت: این رقم برای اقتصاد کشور توهم است. این عدد بسیار بزرگ است و تنها نوشتن آن بر روی کاغذ سهل و ساده است.

مستوفی عنوان کرد: از آغاز سیستم اقتصادی کشور تا به امروز ما به رقم 8 درصد نرسیدیم، حال با این رکود، کاهش قیمت نفت و سایر مشکلات چطور می توان به این هدف دست پیداکرد. برای رسیدن به این مهم نیاز به 50 میلیارد سرمایه گذاری خارجی و بیشتر از این میزان به سرمایه گذاری داخلی نیاز داریم که این عملی نخواهد بود.

عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران گفت: در سال 95 اوضاع اقتصادی به مراتب اندکی بهتر از امروز خواهد بود. ولی نباید انتظار وقوع رخداد عجیب و غریبی در کشور داشت که باتوجه به کسری بودجه، رکود، نقدینگی و کاهش قیمت نفت بعید است.

مستوفی در خصوص انتظارات خود از مجلس آتی اظهار کرد: انتظار نداریم که تمامی نمایندگان، صاحب نظران اقتصادی باشند ولی باید از کارشناسانی خبره و ماهر به منظور پاسخگویی به درخواست های بخش خصوصی واقعی استفاده کند و حمایت های لازم را از این بخش به عمل آورد.

وی تاکید کرد: باید در مقابل نفوذ بخش خصوصی غیر واقعی در اقتصاد ایستاد ولی متاسفانه این موضوع در کشور ریشه دوانده است.

مستوفی عنوان کرد: در حال حاضر دولتمردان فعلی تقویت بخش خصوصی را تبلیغ می کنند ولی در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد. درست است که تورم از اقتصاد کشور مهر شده است ولی هنوز بسیاری از مسائل اقتصادی حل نشده باقی مانده است.

به گفته وی؛  افرادی که بدون رانت و یا تشکیلات خاصی موفق به راه اندازی بنگاه اقتصادی می شوند، مغز متفکر اقتصادی هستند و به عنوان بخش خصوصی واقعی شناخته می شوند که باید مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرند.

94106 ت 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید