برنامه موشکی ایران در دوران تحریم‌ها پیشرفت کرد | اتاق خبر
کد خبر: 323054
تاریخ انتشار: 13 اسفند 1394 - 03:07
رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا:
مقام‌های ارشد پنتاگون در نشستی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفتند که تحریم‌ها مانعی در برنامه موشکی ایران ایجاد نکرده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه نشستی با موضوع تهدیدهای جهانی با حضور دو مقام ارشد پنتاگون برگزار کرد. 

ژنرال «وینسنت استوارات»، مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (بخش جاسوسی پنتاگون)  و سرلشکر «جیمز مارس»، مدیر بخش اطلاعات نیروی هوایی آمریکا از حاضران در این نشست بودند. 

«استورات» در بخشی از این نشست مدعی شد رفع تحریم‌ها منجر خواهد شد ایران از روسیه، تسلیحات پیشرفته بخرد. 

او گفت: «من کاملاً انتظار دارم که ایران بخشی از منابعش را برای ادامه مدرن‌سازی نیروهای نظامی خود صرف کند.»

این ژنرال آمریکایی اضافه کرد: «تحریم‌ها نتوانسته‌اند در برابر ایران برای توسعه پیشرفته‌ترین توانمندی موشکی بالیستیک، مانع ایجاد کنند.»

وی تصریح کرد ایران دقت موشک‌های خود و توانمندی‌های خود در این زمینه را افزایش داده است و نشانه‌هایی مبنی بر تغییر این خط سیر مشاهده نمی‌شود.

آقای «استوارت» با اشاره به گزارش‌های رسانه‌ای درباره اینکه موصل به زودی در سال جاری آزاد خواهد شد گفت که در این باره خوش‌بین نیست. 

وی گفت تصرف موصل و پاکسازی آن ظرف 8 تا 10 ماه آینده چیزی نیست که او آن را در «جام جهان‌بین» خودش مشاهده کند. 

این ژنرال پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه روندها و مسائلی در حال حاضر آمریکا را تهدید می‌کنند و باید برای مقابله با آنها برنامه‌ریزی در درازمدت برنامه‌ریزی شود، گفت که روسیه در حال حاضر، برای ابزار قدرت در عرصه جهانی و تهدید منافع آمریکا در اقصی نقاط دنیا فعالیت می‌کند.  

او همچنین گفت که چین در تلاش برای تصرف سرزمین‌های آبی مورد مناقشه است که این توانایی آمریکا برای جولان در اقیانوس آرام و انجام عملیات در آن کاهش می‌دهد.  

«استوارت» همچنین «استیلای ایران در خاورمیانه» و تنش‌های میان این کشور با عربستان را دیگر روندهای تهدیدکننده پیش روی آمریکا دانست. 

وی در پاسخ به سوالی درباره اولویت‌های پنتاگون برای مقابله با تهدیدهای پیش روی آمریکا 5 مورد را برشمرد. او مبارزه با تهدیدهای تروریستی در کشورهای مختلف اعم از افغانستان، سوریه عراق را اولین اولویت آمریکا دانست و گفت دولت - ملتهای در حال رقابت با آمریکا چهار تهدید دیگر را تشکیل می‌دهند.

مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا، در این نشست، تروریسم، ایران، روسیه، چین و کره شمالی را چهار چالش دیگر پیش روی واشنگتن دانست که او منابعش برای مقابله تهدیدها را بیشتر به آنها اختصاص خواهد داد. 

استوارت درباره چالشهایی که به گفته او ایران متوجه آمریکا می‌کند  گفت: «ایرانی که از بند تحریم‌ها رها شده، درآمدهایش را افزایش داده، توانمندی‌های موشکی‌اش را توسعه می‌دهد و در حال رقابت با همسایگانش در منطقه است، چگونه رفتار خواهد کرد؟»

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید