هواپیمایی که دیوار صوتی را در سکوت می‌شکند! | اتاق خبر
کد خبر: 323403
تاریخ انتشار: 14 اسفند 1394 - 23:22
/تحقیقات جدید ناسا برای پروازهای مسافربری
ایرنا نوشت: ناسا در حال ساخت یک هواپیمای مافوق صوت جدید است که قادر است بدون ایجاد صدای انفجار، دیوار صوتی را بشکند. این هواپیما در زمان عبور از سرعت صوت، نوعی صدای ضربه ای ایجاد می کند که با عنوان ضربان مافوق صوت شناخته می شود.

محققان امیدوارند این هواپیما بتواند جای خالی هواپیماهای کنکورد را که با دو برابر سرعت صوت پرواز می کردند، در پروازهای تجاری بین المللی پرکند و البته مانع شکایات متعدد مسافران از سروصدای هواپیمای مافوق صوت شود.
از نظر فنی از سال ها قبل امکان پرواز با سرعت مافوق صوت فراهم شده است؛ اما هواپیماهای مافوق صوت پس از شکستن دیوار صوتی، در مسیر حرکت خود صدای انفجاری را ایجاد می کنند که تا کیلومترها شنیده می شود و منازل مسکونی و اتومبیل ها رادر مناطق شهری تحت تاثیر قرار می دهد. به همین علت با وجود این که سرعت هواپیماهای فعلی می تواند تا 10 برابر سرعت صوت هم افزایش یابد، این هواپیماها برای حمل و نقل هوایی در مقیاس بزرگ کارآیی لازم را ندارند.


ناسا در تلاش است با ساخت هواپیمای جدید خود بتواند مشکل انفجار صوتی را حل کند تا مجددا پروازهای تجاری و مسافری با سرعت مافوق صوت از سر گرفته شوند. ناسا برای تکمیل طرح های اولیه هواپیمای خود که به عنوان Quest شناخته می شود، با شرکت Lockheed Martin قراردادی را منعقد کرده است.
این پروژه اولین نمونه از مجموعه هواپیماهای سری X است که به عنوان بخشی از بودجه 2017 ناسا معرفی شده اند. محققان امیدوارند تا سال 2020 میلادی بتوانند اولین پرواز آزمایشی با این هواپیما را به انجام برسانند.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید