توسعه همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک | اتاق خبر
کد خبر: 323605
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 01:09
در دیدار رئیس شورای روابط اقتصاد خارجی ترکیه(DEIK) با رئیس اتاق ایران که صبح روز شنبه پانزدهم اسفند ماه سال جاری در محل اتاق ایران انجام شد، توسعه و گسترش همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک بین دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

اتاق خبر: محسن جلال پور رئیس اتاق ایران با اشاره به روابط سیاسی خوب دو کشور، اظهار داشت: با توجه به شرایط فعلی منطقه و برخی ناآرامی ها؛ امکان پیش بینی دقیق وضعیت خاورمیانه در سال های آتی وجود ندارد و کسی به خوبی نمی‌داند شرایط اقتصادی به چه صورت خواهد بود.

بنا بر این گزارش به نقل از اتاق ایران؛ جلال پور ادامه داد: ولی پیش بینی می شود که در ده سال آینده، استمرار سیل مهاجرت ها، تحول در تولیدات کشاورزی براثر گرم شدن زمین، مشکلات خشکسالی، کمبود آب و محیط زیست وجود خواهد داشت و بخش های خصوصی دو کشور از این مسائل تاثیر می پذیرند.

رئیس اتاق ایران عنوان کرد:با توجه به اقتصاد بزرگ و زیربنای قوی اقتصادی دو کشور ایران و ترکیه، می‌توانند با کار مشترک، شرکت مشترک و برند مشترک از این بحران ها و مسائل عبور کنند.

وی افزود: اگر در زمان تحریم های ایران کار مشترک داشتیم و کالای تولیدی را با برند ترکیه به دیگر کشورها صادر می کردیم؛ در مورد تحریم های روسیه علیه ترکیه غافلگیر نمی شدیم.

جلال پور با بیان اینکه در دهه های گذشته ترکیه به عنوان یک کشور تولیدکننده و واردکننده کالاهای مصرفی شناخته شده است، تاکید کرد: این نگاه و این فرهنگ باید عوض شود و اتاق های بازرگانی دو کشور و همچنین روابط اقتصاد خارجی ترکیه (دیک) باید تلاش کنند تا ترکیه به عنوان یک شریک تجاری که کار و تولیدمشترک با ایران دارد، شناخته شود.

رئیس اتاق ایران یکی دیگر از وظایف بخش های خصوصی دو کشور را تبادل هیات های تخصصی به ویژه در زمینه های کشاورزی، انرژی، برق و لجستیک دانست و گفت: با مدیریت درست می توانیم خلاهای تجاری همدیگر را پر کنیم و اقتصاد دو کشور مکمل هم شود.

در ادامه این دیدار، رونا یرجیلی رئیس شورای روابط اقتصاد خارجی ترکیه (DEIK) با اشاره به سفر نخست وزیر ترکیه به ایران اظهار داشت: هدف ما از این سفر آشنایی بیشتر با پیشرفت های ایران، گسترش همکاری های تجاری و صنعتی و همچنین توسعه سرمایه گذاری های مشترک دوجانبه و چندجانبه بوده است.

یرجیلی با بیان اینکه دیدار مقامات عالی رتبه دو کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: مهم تر از این دیدار ها این است که پس از بازگشت هیاتهای تجاری، توافق های اولیه را دنبال کنیم تا نتایج حاصله از این دیدارها برای حوزه اقتصاد و منافع تجار ملموس تر شود.

رئیس شورای اقتصاد خارجی ترکیه ادامه داد: فراهم کردن زمینه برای نزدیک شدن بخش های خصوصی دو کشور، رفع و اصلاح مشکلات اقتصادی (آسان سازی اقتصادی) و شناسایی بخش های قوی در حوزه اقتصاد از اهمیت بسزایی در مناسبات اقتصادی دو کشور برخوردار است.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید