توافق برای تسهیل صدور روادید الکترونیکی برای تجار ایرانی | اتاق خبر
کد خبر: 323611
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 01:31
در دیدار هیات تجاری تایوان با رییس اتاق تهران، راه‌های توسعه روابط تجاری میان دو کشور بررسی شد.

اتاق خبر: در دیدار هیات تجاری تایوان با رییس اتاق تهران، راه‌های توسعه روابط تجاری میان دو کشور بررسی شد. سرپرستی این هیات که صبح امروز، برای دیدار با مسعود خوانساری در اتاق تهران حاضر شد برعهده «چو شین چائو» معاون شورای توسعه تجارت خارجی تایوان (تایترا) است.


بنا بر این گزارش به نقل از اتاق بازرگانی، در این ملاقات، توافقی در زمینه تسهیل صدور ویزا برای تجار و بازرگانان ایرانی علاقمند به همکاری با تایوان صورت گرفت که بر اساس آن، تجار ایرانی که متقاضی شرکت و بازدید از نمایشگاه‌های تایترا در تایوان هستند، می‌توانند با معرفی‌نامه اتاق تهران از طریق سامانه الکترونیکی تایترا، برای دریافت ویزای کشور تایوان اقدام کنند.


رییس اتاق تهران در این ملاقات، رفع هر چه سریع‌تر مشکلات بانکی و نقل‌و‌انتقال پول و نیز صدور روادید از سوی تایوان را گام اولیه برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور عنوان کرد. مسعود خوانساری از مذاکرات اولیه خود با معاون وزیر خارجه تایوان طی یک ماه‌و‌نیم گذشته در رابطه با راه‌اندازی صدور ویزای الکترونیکی برای تجار ایرانی خبر داد و گفت: «اگر دولت تایوان این امکان را هرچه سریع‌تر برقرار کند، تجار ایرانی به راحتی می‌توانند ویزای این کشور را دریافت کرده و به این ترتیب امکان تبادل فعالان اقتصادی میان دو کشور تسهیل خواهد شد.» رییس اتاق تهران همچنین با برشمردن نیاز سالانه ایران به 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی، تصریح کرد که پس از رفع تحریم‌ها، بسیاری از کشورها از جمله فرانسه، ایتالیا، کره‌جنوبی و چین قراردادهای اقتصادی با ایران را منعقد کرده‌اند. وی برقراری سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان بنگاه‌های اقتصادی ایران و تایوان را راهی برای تسریع توسعه روابط عنوان کرد و یادآور شد که سرمایه‌گذاری در ایران، امکان حضور تجار و سرمایه‌گذاران تایوانی در بازار 400 میلیون نفری منطقه را نیز فراهم می‌کند. خوانساری همچنین خواستار برقراری مناسبات مستقیم بانکی میان دو کشور برای تسهیل در روابط تجاری و اقتصادی شد.


معاون شورای توسعه تجارت خارجی تایوان نیز در این نشست، با تایید سخنان رییس اتاق تهران، گفت: «سیاست اقتصادی ما در مواجهه با ایران، برقراری مناسبات و همکاری پایاپای است و ما نیز معتقد هستیم که تجارت تایوان با ایران صرفاً محدود به کشور شما نخواهد شد و می‌توانیم از طریق ایران به سایر بازارهای منطقه دست یابیم.» «چو شین چائو» در رابطه با ایجاد تسهیلات برای صدور روادید، با بیان اینکه دفتر تایترا در تهران می‌تواند تسهیلات ویژه‌ای برای تجار ایرانی در نظر بگیرد، افزود: «شورای توسعه تجارت خارجی تایوان (تایترا) سالانه به طور متوسط 30 نمایشگاه بین‌المللی را در این کشور برگزار می‌کند و تجار و صاحبان بنگاه‌های ایرانی نیز می‌توانند با در اختیار داشتن معرفی‌نامه از اتاق بازرگانی تهران، و از طریق الکترونیکی تقاضای ویزا کرده، منوط به آنکه تقاضای خود را یک ماه قبل از برگزاری هر نمایشگاه داده باشند.» وی خاطرنشان کرد که پس از بازگشت به تایوان، موضوع صدور روادید برای تجار ایرانی از طریق الکترونیکی را با مقامات دولت این کشور در میان خواهد گذاشت. وی همچنین تصریح کرد که در حال حاضر تعداد زیادی از بانک‌های تایوان تمایل زیادی به از سرگیری یا برقراری مناسبات پولی و مالی با بانک های ایرانی دارند.


در زمینه همکاری‌های بانکی، نماینده بانک اکسپورت تایوان که در این نشست حضور داشت، خبر داد که در حال حاضر هر یک از بانک‌های پاسارگاد، کارآفرین، سامان، پارسیان و اقتصاد نوین اگر اقدام به بازگشایی ال‌سی با بانک‌های تایوان کنند، از طریق بانک اکسپورت این کشور ضمانت‌های لازم صادر خواهد شد.94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید