باغ گیاه شناسی باید در زنجان راه اندازی شود | اتاق خبر
کد خبر: 323691
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 02:21
موسس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان:
موسس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان خواستار راه اندازی باغ گیاه شناسی در استان زنجان شد.

اتاق خبر- موسس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان خواستار راه اندازی باغ گیاه شناسی در استان زنجان شد.

پرفسور یوسف ثبوتی ظهر شنبه در مراسم جشن نهال‌کاری به مناسبت روز درختکاری در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان به عملکرد این دانشگاه اشاره کرد و افزود: در دهه‌های گذشته فقط چند اصله درخت چنار در سبزه‌میدان شهر زنجان وجود داشت ولی طی سال گذشته این دانشگاه نسبت به کاشت درخت چنار اقدام کرده است. 

وی اظهار کرد: به دلیل شرایط جغرافیایی استان زنجان تعداد این درختان به‌صورت محسوسی افزایش‌یافته است.

مؤسس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان گفت: منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان امسال کشت نهال افرا در این استان را توسعه می‌دهد و باید بر تحقق این امر مهم تلاش کند.

ثبوتی تأکید کرد: نهال چنار در استان‌های فارس، شیراز و اصفهان زیاد است و در مناطق شمال غرب کشور کمتر دیده می‌شود چراکه این درخت در مناطق گرمسیر بهتر رشد می‌کند.

مؤسس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان افزود: می‌توانیم به کاشت نهال چنار نیز اقدام کنیم و کاشت این‌گونه در جلوگیری از گرم شدن زمین موثر است.

وی علت گرم شدن زمین را سوخت‌های فسیلی عنوان کرد و گفت: این سوخت‌ها به هوا منتقل، موجب افزایش دی‌اکسید کربن و مانع خنک شدن زمین می‌شود.

ثبوتی یکی از تبعات گرم شدن هوا را زیادشدن بارندگی در منطقه استوایی و در عرض شمالی و کم شدن بارندگی در عرض‌های میانی عنوان کرد.

مؤسس دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی باید بر این امر اذعان داشته باشند که با گرم شدن هوا منتظر چه چیزی خواهیم بود و برای آن برنامه‌ریزی کرد.

ثبوتی افزود: تاکنون حدود بیش از ۸۰ هزار اصله نهال کاشته‌ام، ولی نام من در لیست همیاران طبیعت زنجان قرار ندارد.

وی بابیان اینکه باید باغ گیاه‌شناسی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی احداث شود، افزود: زمین و نیروی انسانی را خودمان فراهم خواهیم کرد ولی باید شهرداری و ارگان‌های ذیر بط نسبت به بحث آب در این باغ گیاه‌شناسی با ما همکاری کنند.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید