اوراق سلف، مسیر جدید تامین مالی صنعت فولاد | اتاق خبر
کد خبر: 324128
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 23:26
با انتشار اوراق سلف موازی تیرآهن مربوط به شرکت ذوب آهن اصفهان در بورس کالای ایران، مسیری جدید برای تامین مالی صنعت فولاد کشور معرفی شده است.

اتاق خبر: حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم عرضه اولیه اوراق سلف موازی تیرآهن ذوب آهن اصفهان که صبح روز دوشنبه 17 اسفند ماه با حضور مدیران عامل شرکت های ذوب آهن اصفهان، تامین سرمایه امین و کارگزاری امین آوید در محل این بورس برگزار شد، گفت: ذوب آهن اصفهان از اصلی ترین عرضه کنندگان در بورس کالای ایران است و امروز برای نخستین بار تامین مالی یکساله این شرکت با انتشار اوراق سلف موازی تیرآهن انجام می شود تا مسیری جدید برای تامین مالی صنعت فولاد کشور از طریق بازار سرمایه باز شود.
بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ حامد سلطانی نژاد افزود: کالایی که امروز پشتوانه اوراق سلف قرار گرفته، یکی از بهترین و با کیفیت ترین محصولات فولادی در ایران و منطقه است؛ این کالا نقد شوندگی بالایی دارد و کسانی که این اوراق را خریداری می کنند و قصد تحویل محصول در زمان سررسید را دارند، می توانند از دریافت کالاهای خود از سوی ذوب آهن مطمئن باشند.
وی افزود: اوراق سلف ذوب آهن اصفهان در هیات پذیرش به مبلغ ۲۵۰ میلیار تومان به منظور تامین سرمایه در گردش این شرکت تصویب شده است و امروز در مرحله اول شاهد انتشار ۱۵۰ میلیارد تومان از اوراق هستیم.
وی اظهار داشت: ارزش هر قرارداد سلف، یک تن تیرآهن۱۴ و کل حجم عرضه اوراق حدود ۱۱۱ هزار تن است؛ همچنین نرخ سودی که برای این اوراق در سررسید درنظر گرفته شده حداقل ۲۴درصد و حداکثر ۲۷ درصد خواهد بود. ضمن این که شرکت تامین سرمایه با توجه به تعهدی که در پذیره نویسی دارد، نرخ ۲۳ درصد روز شمار را برای این اوراق تعهد کرده است.
کارایی گواهی سپرده کالایی در صنعت فولاد
مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: امروز فعالان صنعت فولاد شاهد عرضه محصولات فولادی یک یا دوبار طی هر هفته در بورس کالا هستند که برای تشکیل بازاری مستمر و روزانه برای کشف هر چه بهتر قیمت ها، نیاز به اوراق بهادار سازی معاملات کالاها از جمله فولاد داریم تا این اوراق مبتنی بر کالا هر روز مانند سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گیرد.

سلطانی نژاد ادامه داد: گواهی سپرده کالایی همان ابزاری است که سال ها در بورس فلزات لندن بر روی فلزات غیر آهنی انجام شده و ما نیز امروز در راستای توسعه این بازار در حرکت هستیم.
به گفته وی، برای مثال شرکت ذوب آهن اصفهان می تواند براساس موجودی انبار خود - که این انبار باید مورد پذیرش بورس کالا قرار گیرد- گواهی سپرده کالایی منتشر کند و به نوعی موجودی راکد انبارهایش را نقد کند. همچنین مزیت دیگر گواهی سپرده کالایی، کمک به تامین مالی شرکت هاست به طوری که در آینده می توان از گواهی سپرده کالایی به جای تضامین در انتشار اوراق سلف موازی استفاده کرد.
مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان گفت: امیدواریم با گسترش تامین مالی از طریق ابزارهای مالی، به سمت اقصاد بازار محور حرکت کنیم؛ موضوعی که مورد تاکید مسئولان نظام هم قرار دارد چرا که سیستم بانکی کشور به تنهایی پاسخگوی تامین مالی صنایع نیست و اگر می خواهیم اقتصاد شکوفایی داشته باشیم، باید به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار حرکت کنیم.

 

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید