7 سال زندان در انتظار صرافی‌های غیر مجاز تاجیکستان | اتاق خبر
کد خبر: 324667
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 18:42
بر اساس قانون جدید تاجکستان، صرافان غیر مجاز به 7 سال زندان محکوم خواهند شد.

اتاق خبر: دولت تاجیکستان برای جلوگیری از نواسانات اقتصادی و کنترل بازار ارز در این جمهوری خرید و فروش غیر قانونی هر گونه ارز در این کشور را ممنوع اعلام کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ بر همین اساس امروز نیز نمایندگان پارلمان تاجیکستان قانونی را مورد بررسی قرار دادند که بر این اساس با صرافی های غیر قانونی به بدترین شکل برخورد خواهد شد و 7 سال زندان در انتظار این افراد خواهد بود.

بنا به اطلاع کمیته اقتصاد پارلمان تاجیکستان، در صورت تصویب این قانون صرافان غیر قانونی علاوه بر بازداشت کلیه ارزهای آنها مصادره خواهد شد.

در پی کاهش ارزش «سامانی»(واحد پول تاجیکستان) در آغاز دسامبر سال جاری بانک ملی تاجیکستان دستور داد تا مغازه‌های صرافی در این کشور تعطیل شوند و تبادل ارز تنها در نقاطی که بانک ملی این کشور اجازه فعالیت داده است، صورت گیرد.

مقامات تاجیک طی ماه های گذشته ده‌ها تن را برای معاملات غیر قانونی ارز با سامانی بازداشت و علیه آنها پرونده جنایی باز کردند.

ارزش سامانی در یک سال اخیر در برابر دلار 50 درصد کاهش یافته است. سامانی در «بازار سیاه» در برابر ارزهای خارجی بیشتر از 60 درصد ارزان تر شده است.

دولت تاجیکستان تا امروز برای جلوگیری از کاهش نرخ سامانی در برابر دلار تدابیر مختلفی را انجام داده است از جمله آن به دستور رئیس جمهور تاجیکستان رئیس بانک ملی و تمام معاونین وی از مقام شان برکنار شدند.

رئیس جدید بانک ملی تاجیکستان نیز تمام مغازه های صرافی خصوصی در این کشور را تعطیل و مبادله ارز را تنها از طریق بانک‌ها مجاز عنوان کرده است.

 

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید