ضرورت افزایش درآمد کشورهای اسلامی از گردشگری سلامت | اتاق خبر
کد خبر: 324740
تاریخ انتشار: 20 اسفند 1394 - 00:56
یکی از اهداف مندرج در اساسنامه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی اکو، "کمک به گسترش همکاری های اقتصادی در زمینه بازرگانی، صنعت، کشاورزی، جهانگردی، پیمانکاری، امورفنی، بانکداری و زمینه های مربوط بین کشورهای عضو" می باشد.

اتاق خبر: یکی از اهداف مندرج در اساسنامه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی اکو، "کمک به گسترش همکاری های اقتصادی در زمینه بازرگانی، صنعت، کشاورزی، جهانگردی، پیمانکاری، امورفنی، بانکداری و زمینه های مربوط بین کشورهای عضو" می باشد. به یاد داریم که در تابستان سال 1393 نخستین کنفرانس منطقه ای گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در رامسر برگزار گردید که در این راه اتاق بازرگانی اکو؛ اتاق بازرگانی ساری، استانداری و سازمان میراث فرهنگی استان مازندران نقش مهمی در برگزاری آن داشتند بویژه آنکه در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاه دستاوردهای شرکت های فعال ایرانی و خارجی نیز برگزار شده بود که مورد استقبال شدید علاقمندان قرار گرفت.

بنا بر این گزارش به نقل از اتاق ایران، با توجه به استقبال کشورهای عضو اکو از این کنفرانس و حضور چشمگیر نمایندگان آنها، تعدادی از استان های کشور از جمله فارس، اردبیل، مازندران و گرگان درخواست میزبانی و برگزاری دومین کنفرانس گردشگری سلامت را به اتاق بازرگانی اکو ارایه داده اند.
به همین خاطر بر آن شدیم تا با محمدرضا کرباسی دبیرکل "کمیته ایرانی اتاق بازرگانی و صنعت اکو" که مسوولیت اصلی برگزاری نخستین کنفرانس و همچنین دبیری آن را بعهده داشته است، گفت و گویی انجام دهیم تا از جزییات برگزاری دومین کنفرانس بیشتر آگاه شویم.

ممکن است بفرمایید هدف از برگزاری این کنفرانس ها چیست؟

همانطور که می دانید گردشگری به عنوان یک صنعت پردرآمد و رو به رشد مورد توجه همه کشورها قرار گرفته است. درآمدهای گردشگری بیش از 10 درصد کل تجارت جهانی را شامل می شود و صنعت رو به رشدی محسوب می شود. در عین حال، گردشگری سلامت، نوعی از گردشگری و به عنوان زیربخشی از صنعت گردشگری حائز اهمیت است. بعلاوه، هموار کردن راه برای گسترش همکاری ها در زمینه گردشگری و گردشگری سلامت و معرفی توانمندی های کشورهای اکو از جمله اهداف مهمی است که در این نوع کنفرانس ها دنبال می شود.

در این میان نقش گردشگری سلامت چیست؟

همانطور که عرض کردم گردشگری سلامت زیربخش صنعت گردشگری محسوب می شود که هر کشوری نمی تواند از این امتیاز به آسانی برخوردار باشد. ولی در ایران کلیه بسترهای لازم برای استفاده از این فعالیت درآمدزا به خوبی فراهم است از جمله کادر فوق تخصصی و جدیدترین تجهیزات درمانی، فضای مناسب بیمارستانی، هزینه های بسیار پایین نسبت به سایر کشورهای پیشرفته، و دسترسی آسان کشورهای منطقه به ایران. از طرف دیگر، گردش مالی گردشگری سلامت بیش از سه برابر هزینه های گردشگری است و به این دلیل از اولویت خاصی در برنامه ریزی جهانی برخورددار است بطوریکه درآمد جهانی گردشگری سلامت در سال 2014 به بیش از 140 میلیارد دلار رسیده است. ولی متاسفانه درآمدهای کشورهای عضو اکو از این رقم ناچیز بوده که باید به آن توجه بیشتری شود.

در حال حاضر، بازار مستعد گردشگری سلامت منطقه اکو در دست کدام کشور است؟

بر اساس آمارهای اعلام شده، سالانه بیماران زیادی از کشورهای منطقه برای درمان به هند و دیگر کشورهای غیر اکویی سفر می کنند که این امر نه تنها هزینه های گزافی را تحمیل می کند بلکه با فرهنگ نه چندان آشنایی روبرو می شوند درحالیکه این خدمات در منطقه اکو با هزینه پایین تر و کیفیت بالاتری قابل ارایه است.
ج. ا. ایران نیز با تجهیز و تخصیص بیمارستان های فوق تخصصی در سطح کشور با همت و پشتکار بخش های مختلف از جمله اتاق بازرگانی ایران توانسته است در افزایش آمار گردشگران سلامت در طول سالیان گذشته نقش بسزایی ایفا نماید.

سابقه برگزاری این کنفرانس ها چیست ؟

اساس کار ما برگزاری چهار دوره کنفرانس گردشگری سلامت کشور های عضو سازمان همکاری های اسلامی (OIC) بوده است. که این رویداد در پی برگزاری سومین کنفرانس سرمایه‌گذاری و خصوصی‌سازی و دومین مجمع گردشگری کشورهای اسلامی که در ماه آوریل سال 2009 برابر با اردیبهشت‌ماه سال 1388 در تهران برگزار شد، کلید خورد. در بیانیه پایانی کنفرانس مذکور، شرکت‌کنندگان با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های جهان اسلام در زمینه گردشگری سلامت، درخواست كردند در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌تری صورت پذیرد.
در این راستا "نخستين کنفرانس گردشگری سلامت کشورهای اسلامی" از 2 تا 4 ماه نوامبر سال 2010 برابر با 11 تا 13 آبان‌ماه سال 1389 با هدف بررسی چالش‌ها و بهره‌گیری از فرصت‌های پیش‌روی و کمک به بهبود جریان گردشگری سلامت در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) در مشهد مقدس به میزبانی بیمارستان رضوی مشهد و با همکاری اتاق ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری، سازمان نظام پزشکی ایران، اتاق بازرگانی ‌‌و صنعت اسلامی، بانک توسعه اسلامی و سازمان همکاری‌های اسلامی، برگزار شد که متعاقب آن، دومین، سومین و چهارمین کنفرانس گردشگری سلامت OIC در همین شهر و به میزبانی بیمارستان رضوی برگزار گردید.
از این رو و در راستای مصوبه بیست و چهارمین نشست شورای برنامه ریزی کشورهای عضو اکو در تهران، مقرر شد اولین نمایشگاه و کنفرانس گردشگری سلامت در مازندران برگزار شود. به همین خاطر، برای برگزاری نخستین کنفرانس چهار کمیته شامل شورای سیاستگذاری، ستاد اجرایی کنفرانس، کمیته اجرایی، و کمیته علمی تشکیل شد که با پیگیری های مستمر در جلسات متعدد توانستیم این رویداد را به نحو احسن سازماندهی کنیم.

در کنفرانس گذشته چه موضوعاتی محور اصلی کنفرانس را تشکیل می داد؟

فرصت های توریسم پزشکی، راهکارهای ارتقای کیفیت خدمات گردشگری سلامت، استراتژی توسعه زیرساخت های گردشگری سلامت، بررسی مقایسه ای مدل های توسعه خدمات گردشگری سلامت، بررسی ظرفیت جاذبه های اکوتوریسمی، ژئوتوریسمی، هیدرتوریسمی و اگوتوریسمی استان مازندران با استفاده از تکنولوژی ماهواره ای و مدیریت شهری و نقش آن در توسعه گردشگر، شهرک های سلامت، آمایش سرزمین و برنامه ریزی منطقه ای توسعه گردشگری سلامت استان مازندران، از جمله مباحثی بودند که مورد توجه سخنرانان قرار داشت. بعلاوه مهمانان شرکت کننده نیز آخرین دستاوردهای پزشکی را ارایه دادند.

در بند 9 بیانیه پایانی 21 ماده ای کنفرانس گردشگری سلامت رامسر تاکید شده است که "با عنایت به اهمیت انتقال به موقع و آسان گردشگران سلامت به مقاصد مربوطه مشارکت بخش های حمل و نقل کشورهای عضو در صنعت گردشگری سلامت از طریق ایجاد پروازهای مستقیم و سایر انواع حمل و نقل فی مابین کشورهای عضو را خواستاریم." آیا برای تحقق این هدف، اقداماتی انجام و یا تسهیلاتی در نظر گرفته شده است ؟

در تلاش هستیم تا در اولین گام، خط پروازی مستقیم دوبی- ساری و قزاقستان- ساری برقرار شود. در عین حال، تلاش شده است تا با همکاری وزارت امور خارجه ویزای درمانی برای گردشگران سلامت با سهولت و سرعت بیشتر صادر گردد. از طرف دیگر، هزینه های درمان برای اینگونه بیماران در بیمارستان های تخصصی ج. ا. ایران کمتر از هزنیه های معمول در نظر گرفته خواهد شد که برای گردشگران بسیار مقرون به صرفه است.

آیا میزبان و تاریخ برگزاری دومین کنفرانس گردشگری سلامت مشخص شده است؟

همانطور که در ابتدای مصاحبه عرض کردم، چندین شهرستان درخواست میزبانی ارایه داده اند که باید در کمیته ای که به همین منظور تشکیل خواهد شد، موضوع از جمیع جهات مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. البته در این زمینه شانس استان های شمالی بیش از بقیه شهرهاست. در مورد تاریخ این رویداد منطقه ای نیز پیشنهاد کرده ایم در اواخر تابستان سال آینده برگزار شود.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید