کسب دانش فنی تکثیر گیاه رو به انقراض سوسن چلچراغ | اتاق خبر
کد خبر: 325030
تاریخ انتشار: 21 اسفند 1394 - 05:17
توسط محققان مرکز ذخایر ژنتیک صورت می گیرد؛
متخصصان و محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به کسب دانش فنی تکثیر گیاه نادر و رو به انقراض سوسن چلچراغ شدند.

اتاق خبر- متخصصان و محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به کسب دانش فنی تکثیر گیاه نادر و رو به انقراض سوسن چلچراغ شدند.

ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی وزیستی ایران گفت: این مرکز پیرو تاکیدات رهبر معظم انقلاب در هفته منابع طبیعی مبنی بر حراست از جنگل ها و باغها و جلوگیری از تخریب گونه های اصیل و بومی، با در دست داشتن تجارب و دانش فنی لازم آمادگی دارد تا گیاهان بومی و ارزشمندی که طی سال های اخیر رو به انقراض و نابودی بوده اند را تکثیر و به رویشگاه های اصلی بازگرداند.

فاضلی افزود: یکی از این گیاهان ارزشمند، سوسن چلچراغ است که تنها تعداد اندکی از آن در بخش های خاصی باقی مانده و تحت تدابیر ویژه توسط محیط زیست نگهداری می شود؛ لذا متخصصان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران طی ماه های گذشته موفق شده اند تا دانش فنی روش های تکثیر این گیاه زیستی ارزشمند را به دست آوردند.

وی خاطر نشان کرد: سوسن چلچراغ نخستین بار در سال ۱۳۵۴ در کتاب «فلور شرق» معرفی و به افتخار  گیاه‌شناس آلمانی « کارل فردریچ لدربور» به نام «لیلیوم لدر بوری» نام گذاری شد و پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط‌ زیست در گروه آثار زیست‌محیطی ملی کشور به ثبت رسید .

وی ادامه داد: این گیاه که نادرترین گونه سوسن به شمار می رود در نواحی بسیار محدودی از استان های اردبیل، مازندران و گیلان می روید و علاوه بر آن در منطقه لنکران جمهوری آذربایجان مشاهده شده است. همچنین رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت ۴ هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.

فاضلی در خصوص نحوه تکثیر این گیاه گفت: متأسفانه امروزه نسل این گل به­ دلیل زینتی بودن و برداشت بی­ رویه در حال انقراض است و تاکنون تلاش همه‌کسانی كه خواسته‌اند آن را در مکان‌های دیگر پرورش دهند، بی‌ثمر مانده به همین علت از نژاد آن به‌طور كامل محافظت می‌شود. گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بیان کرد : این مرکز  آمادگی دارد تا در صورت حمایت سازمان محیط زیست درسال آینده، ده ها هزار از این گیاه را جهت کشت در رویشگاه ها به محیط زیست تحویل دهد.

وی افزود: از نظر علمی این گل به‌واسطه مواد فلورسانسی که در پرچم خود دارد، قابلیت بازتابش نور را دارد. این گیاه كه نوع ایرانی آن زیبایی و شهرت بسیار دارد، از اواسط خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه تیرماه پایدار می‌ماند.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید