سریال های نوروزی باید نقش پدافند فرهنگی را ایفا کند | اتاق خبر
کد خبر: 325148
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1394 - 01:15
آیت الله علم الهدی:
امام جمعه مشهد گفت: سریال های تلویزیونی تنها نشان دادن زن و مرد غریبه که باهم گفتگو و خنده می کنند نیست بلکه ابزاری برای تبدیل شدن به پدافند فرهنگی است.

اتاق خبر- امام جمعه مشهد گفت: سریال های تلویزیونی تنها نشان دادن زن و مرد غریبه که باهم گفتگو و خنده می کنند نیست بلکه ابزاری برای تبدیل شدن به پدافند فرهنگی است.

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شد گفت: چند روز دیگر تعطیلات نوروزی آغاز و سریال های این ایام نمایش داده می شود.

امام جمعه مشهد افزود: باید این سریال ها تبدیل به پدافند فرهنگی شود زیرا فیلم و سریال یک ابزار و وسیله فرهنگی است و تنها نشان دادن زن و مرد های نامحرم که با هم در حال گفتگو و خنده هستند، نمایان کردن خوردنی ها و تجملات تنها برای سرگرمی مردم دردی را دوا نخواهد کرد.

خطیب جمعه مشهد با اشاره به انتساب از سوی رهبری به عنوان نماینده ولی فقیه افزود: بنده ابتدا بر حسب لطف و عنایت خاصی که رهبری به شخص حقیر فرمودند وظیفه دارم از آقایی ایشان تشکر کنم.

نتیجه فرمایشات اخیر رهبری تشکر از حضور مردم بود

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: مسئله عشق به رهبر یکی از اصول راهبری نظام مقدس اسلامی است زیرا آن روزی که پیامبر حضرت علی را به عنوان رهبر بعد از خود معرفی کردند اولین اصلی که در مسئله ولایت بیان داشتند عشق به ولایت بود.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: نتیجه فرمایشات رهبری در سخنرانی اخیر تشکر از مردم به خاطر حضور ۶۲ درصدی بود زیرا در تمام مشارکت های مردم دنیا مشارکت بالای ۳۵ درصد نداشتیم.

خطیب جمعه مشهد با اشاره به برگزاری آخرین مجس خبرگان رهبری عنوان داشت: رهبری به اهمیت شورای نگهبان اشاره و مردم به شخصیت والای آقایان یزدی و مصباح توجه دادند.

اختلاف در بین مجلس و دولت به مردم ضرر می زند

امام جمعه مشهد گفت: رهبری فرمودند کمک به دولت باید اولویت مجلس شورای اسلامی باشد زیرا اگر این اتفاق رخ ندهد دولت قادر به تامین رفع نیاز های مردم نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: رهبری تذکراتی هم به دولت داشتند و فرمودند دولت نیاید در رعایت اولویت ها کوتاهی کند و مدیریت اجرائی کشور باید اقتصاد مقاومتی توجه شایانی داشته باشد.

وی ابراز داشت: رهبری فرمودند باید قرارگاه اقتصاد مقاومتی تشکیل شود زیرا ما اکنون در وضعیت جنگی قرار دادیم و تمام ملت کفر در برابر هم قرار گرفتند و برای همین بدون قرارگاه انجام نمی شود.

توجه به اصل اقتصاد مقاومتی در امضا قراردادهای اقتصادی

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: از روزی که رهبری بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند تا الان دو سال می گذرد و باید در این مدت در گزارش های اقتصادی دولت تماما این مورد مد نظر قرار گیرد.

امام جمعه مشهد با اشاره به بیانات رهبری خصوص امضا قرارداد های اقتصادی با کشور های مختلف ادامه داد: رهبری فرمودند باید در قرارداد هایی که با کشور های دیگر امضا می شود به اصل اقتصاد مقاومتی توجه کرد.

وی ابراز کرد: رهبری همچنین به فرهنگ جامعه نیز اشاره داشتند و فرمودند که مصون سازی فرهنگی با نوشتن کتاب مقاله درست نمی شود بلکه نیاز به برنامه دارد، برای تحقق این سخن رهبری باید دو عمل انجام گیرد که یکی از آن ها پدافند فرهنگی است.

حجاب بزرگترین ارزش فرهنگی کشور است

امام جمعه مشهد ادامه داد: احیای ارزش های دینی بسیار مهم است، حجاب در قرآن و فرهنگ ما یک ارزش بزرگی است که می تواند بسیاری از اصول ارزشی را در زن و مرد ما تبیین کند.

نماینده ولی فقیه در استان  خراسان رضوی ابراز داست: مسئله پیشرفت علمی در کشور نیز یکی دیگر بخش دیگری از بیانات رهبری را تشکیل می داد و ایشان گفتند که من قبلا این مسئله را بیان کردم اما برخی ها قبول نداشتند اما وزیر علوم در یک مصاحبه اعلام کرد سرعت پیشرفت علمی در کشور کم شده است.

خطیب جمعه مشهد گفت: امیدواریم عمر ولی فقیه مستدام و پابرجا باشد و نیاز نباشد تا نمایندگان مجلس دوره پنجم مجلس خبرگان وطیفه اصلی و خطیر خود یعنی انتخاب رهبری را انجام دهند.

انسان های الگوی قرآن از غضب خداوند در امان هستند

آیت الله علم الهدی در بخشی از سخنانش ضمن ادامه تفسیر سوره انسان ابراز کرد: خداوند در آیه ۱۱ این سوره می فرماید، ابرار و انسان های الگوی قرآنی کاملا معصوم هستند و عذاب خدا شامل حال آن ها نمی شود بلکه از غضب و قهر خدا وحشت دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اما انسان های الگو از آن قهر و غضب خدا که در روز قیامت مصون و محفوظ هستند و خداوند این وعده را به آن ها داده است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: گاهی یک بلا و مصیبت به انسان توجه می کند اما خداوند آن بلا را دفع می کند اما گاهی از همان اول یک بلا به انسان نظر نمی کند، وحشت و غضب نیز اصلا برای انسان های نیک پیش نمی آید.

ائمه به طور ارادی از گناه خودداری می کنند

آیت الله علم الهدی گفت: برخی ها تصور می کنند که ساختار و مکانیزم وجودی ائمه به گونه ای است که آن ها اصلا توانایی گناه ندارند بلکه این سخن درست نیست و آن ها کاملا ارادی به سراغ گناه نمی روند.

خطیب جمعه مشهد افزود: آدم های معمولی هنگامی که در کنار گناه قرار می گیرند لذایذ نفسانی آن ها را به گناه وا می دارد اما وقتی حجت خداوند به گناه برخورد می کند به تمام ابعاد آن توجه می کنند و برای همین دست به آن نمی زند.

ایمان به امامت حضرت علی(ع) رمز وحدت مسلمانان

وی گفت: امام در دوست داشتن و بد آمدن از یک مورد نیز عصمت دارد و آن جایی که معصومین از یک عمل بدشان بیاید خداوند نیز آن عمل را منفور می دارد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: حضرت زهرا (س) فرمودند اگر مردم به امامت علی (ع) گرد می آمدند از امروز تا روز قیامت بین دو مسلمان اختلافی پیش نمی آمد اما حال که اینگونه نشد مسلمانان تا روزی که خدا بخواهد با هم جمع نخواهند شد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در پایان سخنانش از مردم برای تجمع بزرگ فاطمی راس ساعت ۹ صبح در میدان شهدای مشهد حضور یابند.

آیت الله علم الهدی همچنین سالروز تشکیل بنیاد شهید و امور ایثارگران را تبریک و بر لزوم تکریم شهدا تاکید کرد.

سرنوشت زندگی در آخرت در تجربه مادی نمی گنجد

امام جمعه مشهد اظهار کرد: یکی از اصولی که در زندگانی انسان در حوزه انسان زیستی در زندگانی مادی بشر نقش فوق‌العاده‌ای دارد، مسئله امنیت است.

وی با اشاره به اهمیت امنیت در زندگی دنیوی و اخروی انسان بیان کرد: احساس امنیت در زندگی و حتی نسبت به آینده و سرنوشت انسان بسیار اهمیت دارد.

نماینده ولی فقیه در استان بیان کرد: انسان‌های دوراندیش‌تر، جریان سرنوشت آینده خود را تا زمانی دورتر پیگیری می‌کنند و از آن طرف انسان‌هایی که ازنظر دید و بینش دارای محدودیت و نارسایی هستند، حوزه زندگانی خودشان را در یک سطح محدودتر ارزیابی می‌کنند.

وی با بیان این‌که در آینده‌نگری برخی محاسبات مادی می‌تواند برای زندگی مورداستفاده قرار گیرد عنوان کرد: در مسئله تأمین امنیت در تعیین سرنوشت آینده، ‌بعضی پیش‌بینی‌ها و برخی محاسبات مادی می‌تواند جواب دهد اما در سرنوشت آخرت تجارب مادی جایی ندارد.

وی با اشاره به اینکه سرنوشت زندگی در آخرت و بعدازاین جهان در هیچ تجربه مادی نمی‌گنجد ادامه داد: همانطور که زندگی این جهان در برابر دید و بینش ما تاریک است و نمی‌توانیم زندگی آینده خود را پیش بینی کنیم سرنوشت آخرت که به هیچ وجهه قابل پیش بینی نیست.

وی افزود: ممکن است یک تب یا تصادف انسان را مستأصل ‌کند و یا بحران مادی و اقتصادی انسان را تا مرز خودکشی ببرد اما بلای آخرت یک بلایی است که مدتش طولانی است در یک روز ۵۰ هزارساله در آن شدت،‌سختی، اضطراب و نگرانی قرار داشته و تمام شدنی نیست.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید