آغاز فعالیت پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان | اتاق خبر
کد خبر: 325652
تاریخ انتشار: 23 اسفند 1394 - 20:24
معاون بهداشت خبر داد
معاون بهداشت وزارت بهداشت با تشریح دستاوردهای حوزه بهداشت در سال 94، از خدمات دندانپزشکی رایگان برای هشت میلیون دانش آموز و آغاز فعالیت پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان خبر داد.

به‌گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر سیاری در حاشیه مراسم مانور سلامت نوروزی در نشست خبری به تشریح برنامه‌های بهداشتی وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: اقداماتی پیشگیرانه و بهداشتی که وزارت بهداشت در 2.5 سال گذشته انجام داده از هر دوره زمانی در وزارت بهداشت بیشتر است و از نظر افزایش منابع مالی حوزه سلامت، تامین و تجهیز مراکز بهداشتی، گسترش خدمات بهداشتی و بهبود استانداردها با هیچ دوره ای قابل مقایسه نیست.

سیاری ادامه داد: در این دوره برای نخستین‌بار حاشیه نشینان زیر پوشش خدمات وزارت بهداشت قرار گرفتند و 10 میلیون و 200 هزار نفر در این مناطق از خدمات سلامت برخوردار شدند، برای هشت میلیون دانش آموزش در سراسر کشور خدمات رایگان وارنیش و فلوراید تراپی انجام شد، 24 میلیون در کشور زیر پوشش خدمات پزشک خانواده قرار گفتند و اعتبارات حوزه بهداشت چهار برابر شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: اکنون برای تمام گروهای سنی در وزارت بهداشت برنامه تدوین شده داریم، سامانه یکپارچه بهداشتی به نام «سیب» راه اندازی شده و اکنون در تمام استانهای کشور به جز خراسان رضوی و ایلام این سامانه در حال فعال سازی است و نیروهای مجری این سامانه آموزش‌های لازم را دیده اند.

سیاری عنوان کرد: پرونده الکترونیک سلامت برای نخستین‌بار در برخی مناطق استانهای تهران، زنجان، یزد و قم راه اندازی شد و سال آینده در کشور راه می‌افتد.

معاون وزیر بهداشت افزود: در یکسال گذشته 1800 خانه بهداشت با اعتباری بالغ بر 194 میلیارد تومان به بهره برداری رسد و کار ساخت و تجهیز این مراکز به لوازم مورد نیاز از جمله مکمل و دارو انجام شد.

وی گفت: در همین مدت 55 میلیارد تومان برای ارائه خدمات رایگان دنداپزشکی شامل وارنیش و فلورایدتراپی اختصاص یافت و هشت میلیون دانش آموزش در سراسر کشور از این خدمات برخوردار شدند در حالیکه هر یک بار این خدمات در بخش خصوصی 40 هزار تومان هزینه دارد.

سیاری افزود: همزمان مکمل‌های غذایی شامل ویتامین (A) و (D)، قطره آهن، مولتی ویتامین و اسید فولیک نیز در خانه بهداشت توزیع شد و گروه‌های سنی مختلف از جمله زنان، کودکان، نوزدان و سالمندان از این مکمل‌ها به صورت رایگان برخوردار شدند.

معاون وزیر بهداشت گفت: امکانات و خدمات آزمایشگاهی و رادیولو‍‍ژی نیز برای نخستین‌بار در مراکز بهداشتی - درمانی شهری و روستایی وارد شد.

سیاری افزود: در دو سال گذشته 2200 پزشک به مراکز بهداشتی - درمانی شهری و روستایی اضافه شد و تعداد پزشکان این مراکز از 4300 نفر به 6600 نفر رسید و اکنون هیچ مرکز بهداشتی - درمانی در کشور وجود ندارد که پزشک نداشته باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: بیش از 17 هزار خانه بهداشت و بیش از 6 هزار مرکز بهداشتی - درمانی شهری و روستایی اکنون در کشور فعال است و بسیاری از آنها خدمات 24 ساعته به مردم ارائه می کنند، 274 مرکز بهداشتی درمانی دیگر نیز در حال ساخت است.

وی افزود: تمام خانه‌های بهداشت روستایی کشور اکنون کامپیوتر دارند و به سامانه خدمات الکترونیک بهداشتی (سیب) وزارت بهداشت متصل شدند.

سیاری با اشاره به سامانه سیب گفت: بر اساس این سامانه برای تمام ایرانیان از سال آینده پرونده الکترونیک سلامت ایجاد می‌شود. اطلاعات مردم با حضور مراقبان سلامت در خانه‌های بهداشت وارد این سامانه می‌شود و افراد در صورت نیاز به پزشک یا ارجاع به بیمارستان از طریق این سامانه به مرکز بهداشتی - درمانی که پزشک حضور دارد یا مراکز جامع خدمات سلامت یا بیمارستان‌های شهری ارجاع می‌شوند.

وی اضافه کرد: در حاشیه شهرها نیز برای نخستین‌بار 10 میلیون و 200 هزار نفر زیر پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفتند، 11 هزار مراقب بهداشتی، که اغلب افراد کاردان یا کارشناس هستند، پس از 147 ساعت آموزش خط اول خدمات سلامت به مردم در این مناطق هستند و حتی اگر مردم مراجعه نکردند، رابطان آنها به مردم تماس می‌گیرند و به این ترتیب خدمات بهداشتی در کشور برای نخستین‌بار از حالت انفعالی به حالت فعال تغییر ماهیت پیدا کرده است.

سیاری گفت: مراقبان سلامت برای مردم پرونده الکترونیک سلامت تشکیل می‌دهند و آنان را به سه دسته سالم، در معرض خطر و بیمار تقسیم بندی می‌کنند، افراد در معرض خطر کسانی هستند که هنوز بیمار نیستند اما به علل مختلف مانند کم تحرکی، سوء تغذیه، فشار خون، چاقی، اضافه وزن، استعمال سیگار یا مواد اعتیار آور دیگر در معرض انواع بیماریهای واگیر یا غیر واگیر هستند.

وی گفت: در این برنامه تاکنون 600 کارشناس بهداشت روان و 540 متخصص تغذیه جذب شدند، البته این خدمات به‌صورت خرید خدمت از بخش خصوصی است و استخدامی صورت نگرفته است.

سیاری در خاتمه خاطرنشان کرد: هر مراقب سلامت دو تا سه هزار نفر را زیر پوشش دارد؛ سطح بالاتر پایگاه سلامت است که 12 هزار و 500 نفر را زیر پوشش دارد و سطح بعدی مراکز جامع سلامت است که هر مرکز 50 هزار نفر را زیر پوشش خدمات درمانی قرار می‌دهد.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید