پایان سفر آسیایی و اقیانوسیه ظریف | اتاق خبر
کد خبر: 326590
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 01:50
وزیر خارجه کشورمان پس از سفر به 6 کشور جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه سیدنی را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که در رأس هیأتی دوشنبه شب وارد کانبرا و شب گذشته به وقت محلی نیز وارد سیدنی شد، دقایقی قبل سیدنی را به مقصد تهران ترک کرد.

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه و علی چگنی مدیر کل کنسولی، سید جواد قوام شهیدی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور و محمود فرازنده مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه ظریف را در این سفر همراهی می‌کردند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در ادامه سفرش به جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه دوشنبه شب به وقت محلی وارد کانبرا پایتخت استرالیا شد.

وی در کانبرا ضمن ایراد سخنرانی د ر کمیته مشترک امور خارجه، دفاعی و تجارت پارلمان استرالیا، در باغ ملی کانبرا یک اصله نهال دوستی کاشت.

ملاقات با خانم تانیا پلسبرک معاون حزب کارگر و وزیر خارجه در سایه استرالیا و همچنین تونی اسمیت رئیس پارلمان این کشور از دیگر برنامه های ظریف در کانبرا بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین با چیابو وزیر تجارت و سرمایه گذاری ملاقات و پس از آن در مراسم ضیافت ناهار خانم جولی بیشاپ همتای استرالیایی خود شرکت و پس از آن با مالکوم ترنبول نخست وزیر این کشور دیدار  کرد و بعد از آن وزرای خارجه دو کشور به ادامه مذاکراتشان پرداخته و نشست مطبوعاتی مشترک داشتند.

وزیر خارجه در ادامه در موسسه سیاست راهبردی استرالیا ANU با نخبگان این موسسه دیدار و به گفت‌وگو پرداخت و در ادامه نیز در دانشگاه ملی استرالیا سخنرانی کرد و به سوالات تعدادی از دانشجویان و اساتید دانشگاه پاسخ داد. در این نشست تعدادی از دیپلمات‌های خارجی مقیم کانبرا نیز حضور داشتند.

وزیر خارجه سه‌شنبه شب کانبرا را ترک و عازم سیدنی شد و در سیدنی ضمن شرکت در نشستی با حضور تجار و صاحبان صنایع استرالیا با آنها گفت‌وگو کرد و پس از آن با نخبگان موسسه مطالعات امور بین‌المللی استرالیا دیدار و ضمن ایراد سخنرانی به سوالات صاحبنظران این موسسه پاسخ داد.

مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی از دیگر برنامه‌های ظریف در سیدنی بود و پایان بخش برنامه‌های 2 روزه ظریف در استرالیا نیز دیدار با ایرانیان مقیم استرالیا بود.

ظریف شنبه شب ١٥ اسفند در سفری به چند کشور جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه پس از اجرایی شدن برجام به اندونزی سفر و در پنجمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین و قدس شریف شرکت و ضمن رایزنی به وزیر خارجه و رئیس جمهور اندونزی و برخی مقامات شرکت‌کننده از جمله همتای تاجیک و معاون نخست وزیر ترکیه دیدار و درباره مناسبات دوجانبه به گفت‌وگو پرداخت.

وی پس از آن راهی سنگاپور شد و در مدت حضور یک روزه‌اش با مقامات این کشور راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه را بررسی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه  سفری نیم روزه به برونئی داشت و ضمن دیدار با سلطان برونئی با ولیعهد و دیگر مقامات این کشور گفت‌وگو کرد.

ظریف در ادامه این سفر برای شرکت در چهاردهمین نشست وزرای خارجه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا راهی تایلند شد و ضمن شرکت در این نشست رایزنی‌هایی با مقامات تایلند داشت.

وزیر خارجه در ادامه به نیوزیلند سفری 2 روزه داشت و با مقامات این کشور از جمله وزرای خارجه، تجارت، صنایع و نخست وزیر نیوزیلند دیدار کرد.

استرالیا آخرین مقصد سفر رئیس دستگاه دیپلماسی به  جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه بود و ظریف یک روز در کانبرا با مقامات این کشور دیدار و یک روز نیز در سیدنی با تجار و صاحبان صنایع  استرالیا در محل سازمان تجارت و سرمایه‌گذاری استرالیا در دفتر سیدنی دیدار و ضمن شرکت در نشستی با حضور کارشناسان و نخبگان موسیه مطالعات امور بین‌المللی استرالیا در جمع آنها سخنرانی و به سوالاتشان پاسخ داد.

وزیر خارجه در  تایلند، سنگاپور و نیوزیلند نیز ضمن سخنرانی در چند موسسه مطالعاتی با ایرانیان مقیم سنگاپور و نیوزیلند نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید