جنگ روانی غرب درباره «ادبیات ضعیف»‌ قطعنامه 2231 درخصوص برنامه موشکی ایران | اتاق خبر
کد خبر: 326999
تاریخ انتشار: 29 اسفند 1394 - 15:18
رسانه‌های غربی ضمن ابراز دلخوری بابت عدم اقدام شورای امنیت سازمان ملل در نشست اخیر با موضوع برنامه موشکی ایران، درباره «ادبیات ضعیف» قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا جنگ رسانه‌ای براه انداختند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، دلخوری رسانه‌های غربی درباره ناکامی آمریکا و متحدانش در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای اقدام علیه برنامه موشکی ایران سبب شده این رسانه‌های به جنگ رسانه‌ای درباره ادبیات ضعیف قطعنامه 2231 روی بیاورند.

نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل با تلاش‌های آمریکا برای واکنش نشان دادن به آزمایش‌های اخیر موشکی ایران برگزار شد اما این نشست بدون تصویب و قرائت بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. حالا رسانه‌های غربی درباره علت این ناکامی جنگ رسانه‌ای براه انداختند.

در همین ارتباط، پایگاه آمریکایی «سی‌ان‌اس نیوز» در گزارشی نوشت:‌ «قطعنامه ضعیف که آمریکا آنرا تایید کرده، اقدام کردن علیه فعالیت موشکی ایران را به امری بعید تبدیل می‌کند».

در این گزارش به شدت از اقدامات نماینده آمریکا در سازمان ملل به ویژه در نشست اخیر شورای امنیت در قبال برنامه موشکی ایران انتقاد شده و آمده است :‌«یک ناظر که از نزدیک اوضاع را دنبال کرده، از سامانتا پاور انتقاد کرد و گفت که او توسط روسیه، متحد ایران در جریان تلاش برای نوشتن پیشنویس قطعنامه به بازی گرفته شده است».

«ریچارد گرنل» که در دولت جورج بوش سابقه سخنگوی برای چهار نماینده آمریکا در سازمان ملل را دارد، در این باره گفت: «سامانتا پاور هرگز قادر نبود با روس‌ها رقابت و مقابله کند. آنها او را کاملا خلح سلاح کرده و در اخیتار خود گرفته بودند».

در ادامه این گزارش به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و تفاوت ادبیات آن با قطعنامه‌های قبلی 1929 درباره برنامه موشکی ایران اشاره شده است.

در قطعنامه 2231، از ایران «درخواست شده» که فعالیتهای موشکی خاصی نداشته باشد اما در قطعنامه‌های قبلی تاکید شده که تهران «نباید» این اقدامات را انجام دهد.

پایگاه آمریکایی در راستای جنگ رسانه‌ای خود نوشته است: «هشت ماه پس از آنکه دولت اوباما اجازه وجود ادبیات ضعیف در قطعنامه مربوط به فعالیت موشکی بالستیک را داده، اکنون این دولت با این احتمال مواجه است که در صورت عدم پاسخ قویتر شورای امنیت به ایران، تهران بارها به آزمایش موشکی دست بزند».

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز هم در گزارشی به نقل از برخی از دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل نوشته که این نهاد از نظر قانونی نمی‌تواند ایران را به‌ خاطر آزمایش موشکی اخیر مجازات کند، بلکه تنها می‌تواند تهران را مواخذه کند.

این دیپلمات‌ها عنوان کرده‌اند که امکان مجازات ایران به‌ خاطر این آزمایش‌ها ضعیف است، چرا که ادبیات مبهم قطعنامه شورای امنیت درباره ایران، راه را بر آن می‌بندد و اجازه می‌دهد از آن تفسیری دیگر شود.

در بخشی از این گزارش دیپلمات‌های مورد استناد این گزارش تاکید داشتند که آمریکا بیشتر به خاطر اصرار روسیه و چین با ملایم کردن ادبیات قطعنامه شورای امنیت درباره موشک‌های بالستیک ایران موافقت کرده بود.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید