کاش این پرده‌ها برای نسل‌های بعد هم بماند | اتاق خبر
کد خبر: 327047
تاریخ انتشار: 29 اسفند 1394 - 22:01
نقاشان قهوه‌خانه‌ای خالق جریان مهمی در هنر مردمی این سرزمین بودند. هنرمندانی که با پرده‌های بزرگ، مردم را مسحور نقش‌ها و رنگ‌های‌شان کردند. اول فروردین‌ماه سالروز تولد عباس بلوکی‌فر، یکی از شاخص‌ترین هنرمندان این عرصه است.

 

به گزارش اتاق خبر و به نقل از ایسنا، عباس بلوکی‌فر یکی از تأثیرگذارترین نقاشان قهوه‌خانه‌ای بود که توانست در طول سال‌ها فعالیت هنری‌اش به این هنر مردمی و اجتماعی جایگاه ویژه‌ای ببخشد، تا جایی که امروزه پرده‌هایی از هنر این نقاشان جزو کلکسیون ارزشمند مجموعه‌داران به‌شمار می‌رود یا زینت‌بخش دیوار گالری‌ها و موزه‌های مختلف است.

 

عباس بلوکی‌فر متولد سال 1303 در تهران بود. در کودکی با دیدن تابلوهای نقاشی قوللر آغاسی - از هنرمندان بنام نقاشی قهوه‌خانه‌ای – به این عرصه وارد شد و توانست هنر واستعدادش را ابتدا با ترمیم تابلوهای قدیمی نشان دهد و سپس خودش دست به قلم شود و پرده‌های هنری را با خیال و ذوق خود خلق کند.

 

بخشی از مهم‌ترین فعالیت‌های بلوکی‌فر در زمان حضورش در مشهد شکل گرفت. او در این شهر حدود 40 پرده نقاشی کشید و پرده‌های قدیمی بسیاری را بازسازی کرد. این هنرمند پس از بازگشت به تهران به کار خود ادامه داد. از ویژگی‌های کار این هنرمند می‌توان به قدرتش در قلم‌گیری و رنگ‌گذاری اشاره کرد. آثار این هنرمند در موزه‌های معتبر نگهداری می‌شوند.

 

نقاشی قهوه‌خانه‌ای یکی از جریان‌های تأثیرگذار و اجتماعی نقاشی در ایران است. جریانی که در زمان اوج و شکوفایی‌اش توانست مردم را که ممکن است امروز آنچنان با هنر ارتباط عمیقی نداشته باشند، پای پرده‌های بزرگ نقاشی بنشاند. ویژگی‌های خاص این پرده‌ها از جمله موضوعات مذهبی و حماسی آن‌ها که راوی وقایع کربلا و قهرمانی‌های پهلوانان شاهنامه بود، مردم را به دیدن و نشستن پای روایت نقال‌ها علاقه‌مند کرد. تأثیری که این جریان هنری بر مردم جامعه داشت در کمتر جریانی دیده می‌شود.

 

پس از درگذشت بلوکی‌فر و هنرمندان شاخص دیگر این عرصه، نقاشی قهوه‌خانه‌ای به انزوا رفت. مسؤولان هم با وجود تأکید کارشناسان هنری، پژوهشگران و هنرمندان برای توجه به این هنر و راه‌اندازی موزه‌ای برای آثار باقی‌مانده در زمینه‌ی نقاشی قهوه‌خانه‌ای، همچنان نسبت به آن بی‌توجهی‌اند. این هنر که روزگاری در کنار صدای گرم نقالان، مردم کوچه و بازار را برای تماشای رنگ‌ها و نقش‌هایش جمع می‌کرد، امروز به‌دست فراموشی سپرده شده است.

 

سال 1375 بلوکی‌فر و چند هنرمند دیگر تصمیم گرفتند برای حفظ میراث هنرمندان نقاشی قهوه‌خانه‌ای، مدرسه‌ای را برای آموزش آن به نسل جوان‌تر در فرهنگسرای نیاوران راه‌اندازی کنند، اما این اقدام به سرانجام نرسید و پس از درگذشت هنرمندان شاخص نقاشی قهوه‌خانه‌ای نیز مسؤولان به فکر آموزش این هنر نیفتادند.

 

با وجود تابلوهای متعدد و ارزشمند باقی‌مانده از این جریان هنری، هنوز موزه‌ای برای نقاشی قهوه‌خانه‌ای راه‌اندازی نشده است. مکانی که در صورت تأسیس می‌تواند میراث باقی‌مانده از جریان تأثیرگذار هنر مردمی ایران را برای نسل‌های آینده حفظ کند تا آن‌ها بدانند اجدادشان روزگاری مسحور چه نقش‌ها و رنگ‌هایی می‌شدند و با چه تصاویری اشک و لبخند و غرور را تجربه می‌کردند.

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید