آنگ‌سان سوچی عهده دار چند وزاتخانه می شود | اتاق خبر
کد خبر: 327466
تاریخ انتشار: 4 فروردین 1395 - 02:03
آنگ‌سان سوچی، رهبر حزب اتحاد برای دموکراسی میانمار خواهد و تصدی چند وزارتخانه در کابینه جدید این کشور را در دست خواهد گرفت.

به گزارش اتاق خبر به نقل از بی بی سی، تلویزیون برمه روز سه شنبه، ۳ فروردین، اعلام کرد که تین چیاو، رئیس جمهوری میانمار، فهرست اسامی اعضای کابینه خود را برای اخذ رای اعتماد به مجلس تسلیم کرده است.

در این فهرست، آنگ سان سوچی به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شده که فعلا، کفالت وزارتخانه های انرژی و آموزش و پرورش و همچنین وزارت امور ریاست جمهوری را هم در دست خواهد داشت.

تصدی وزارت خارجه به سوچی امکان آن را می‌دهد تا در جلسات شورای امنیت ملی میانمار شرکت کند. نظامیان در این شورا از نفوذ قابل توجهی برخوردارند.

همچنین، تصدی وزارت امور ریاست جمهوری به معنی آن است که سوچی می تواند از نزدیک با چیاو همکاری داشته باشد.

در انتخابات پارلمانی که در ماه نوامبر سال گذشته برگزار شد، حزب اتحاد برای دموکراسی به رهبری آنگ‌سان سوچی توانست ۳۳۰ کرسی از ۴۴۰ کرسی مجلس نمایندگان (مجلس سفلی پارلمان) و ۱۶۸ کرسی از ۲۲۴ کرسی مجلس ملیت‌ها (مجلس اعلای پارلمان) را کسب کند و به این ترتیب، در هر دو مجلس به اکثریت قابل توجهی دست یابد. آنگ سان سوچی نیز به نمایندگی پارلمان انتخاب شد.

در میانمار، رئیس جمهوری با رای نمایندگان پارلمان انتخاب می‌شود و در نتیجه، نامزد حزب اتحاد برای دموکراسی به سهولت به این سمت برگزیده شد. طبق قانون اساسی میانمار، که در زمان تسلط نظامیان بر این کشور تصویب شد، اشخاصی که بستگان درجه اول آنان دارای تابعیت خارجی باشند از تصدی سمت ریاست جمهوری محروم هستند و از آنجا که فرزندان آنگ سان سوچی تابعیت خارجی دارند، او اجازه نداشت به عنوان نامزد این انتخابات معرفی شود.

94105

منبع: مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید