جبران عقب ماندگی های دولت قبل در سال جاری | اتاق خبر
کد خبر: 327839
تاریخ انتشار: 7 فروردین 1395 - 00:24
یک گام به پایان چشم انداز 20 ساله نزدیک تر شدیم
مشاور معاون اجرایی رییس جمهور گفت:« باید عقب ماندگی های دولت گذشته را جبران کرد و رشد اقتصادی ۸ درصد را دنبال کرد.»

اتاق خبر - محسن بهرامی ارض اقدس، مشاور معاون اجرایی رییس جمهور در گفت و گو با خبرآنلاین با پیش بینی اقتصاد سال ۱۳۹۵ گفت :« نگاه ما باید با توجه به برنامه های دولت باشد که اگر محقق شود چشم انداز خوبی به دست می آید؛ برنامه دولت این است که  اول عقب ماندگی های هشت سال گذشته دولت نهم و دهم را جبران کند تا بتوانیم ۱۰ سالی که از زمان سند چشم انداز ۲۰ ساله از افق ۱۴۰۴ باقی مانده با سرعت بیشتری طی کنیم. بتوانیم عقب ماندگی های را که نسبت به کشور های منطقه طی این چند سال به وجود آمده جبران کنیم.»

وی افزود :« ما باید رشد اقتصاد ۸ درصدی طی برنامه ششم و هفتم به ۱۴۰۴ برسیم که بتوانیم رشد منفی ۱۰ درصدی دولت قبل را که در سال ۹۱ و نیمه اول ۹۲ بدست آمد، را جبران کنیم. این  کار بسیار سنگینی را می طلبد که در کشور سابقه ندارد. طی پنج برنامه گذشته شرایط کشور در برنامه های اول تا چهارم شرایط مطلوبی داشته و دولت های منطقی تری حاکم بودند، تقریبا رشد اقتصادی ۶.۱ درصد داشتیم با این حال به رشد ۸ درصدی نرسیدیم. »

ارض اقدس ادامه داد:«‌ در دولت دهم به ویژه، در اجرا برنامه پنجم رشد اقتصادی کشور بسیار پایین آمد؛ یعنی متوسط آن شاید به ۲ درصد نیز نرسیده بوده است. بنابراین برای رسیدن به رشد ۸ درصدی در ۱۴۰۴ در کشور باید قدرت اول اقتصاد، علمی و فناوری برساند باید حداقل سالی ۱۰ درصد  به طور متوسط رشد اقتصادی دو رقمی را تجربه کنیم. »

وی خاطرنشان کرد:« با توجه به عملکرد گذشته  این کار،کار  بسیار دشواری است و امکان پذیر نیست؛ مگر با مشارکت جدی بخش خصوصی، تقویت و توسعه بخش خصوصی ، استفاده از ظرفیت های مردم در همه عرصه های اقتصادی، حتی جذب سرمایه گذار های خارجی و ایرانیان خارج از کشور تا شاید بتوانیم به آن هدفی که در افق ۱۴۰۴ طراحی شده برسیم.»

ارض اقدس در پایان گفت:«‌ طبیعی است که ۱۳۹۵ یک گام از برنامه ششم و یک گام از باقی مانده ده سال ۱۴۰۴ را باید طی کنیم. باید زمینه های  رشد های بزرگ تر برای سال های آینده باشد.»

منبع: خبرآنلاین

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید