بولیوی اختلافات آبی خود با شیلی را به دیوان لاهه کشاند | اتاق خبر
کد خبر: 328130
تاریخ انتشار: 8 فروردین 1395 - 22:44
رئیس جمهوری بولیوی می گوید حال که کشور همسایه هزینه بهره برداری از منابع آبی واقع در خطوط مرزی را نمی پردازد، شکایت خود را به دیوان بین المللی خواهد برد.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از بی بی سی، «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی از قصد خود برای اعلام شکایت علیه شیلی در دیوان بین المللی دادگستری برای پایان دادن به اختلافات مرزی با این کشور خبر داد.

بولیوی از شیلی به دلیل بهره برداری از آب چشمه زیرزمینی «سیلالا» که در منطقه مرزی بین دو کشور واقع شده، شکایت خواهد کرد. این در حالیست که کشور همسایه نیز به نوبه خود چشمه مذکور را بخشی از آب های بین المللی به حساب آورده و بر حق بهره برداری از آن پافشاری می کند.

به گفته دولت بولیوی، کشور همسایه آب چشمه سیلالا را  به صورت مصنوعی به سمت خود منحرف کرده و از سال ۱۹۰۸ تا به امروز هیچ هزینه ای در ازای آن پرداخت نکرده است.

البته بولیوی پیشتر با هدف دسترسی به آب های اقیانوس آرام شکایتی را علیه شیلی در دادگاه لاهه مطرح کرده بود اما موضوع مالکیت انحصاری چشمه سیلالا برای نخستین بار در این دادگاه مطرح خواهد شد.

 در مقابل، وزارت امور خارجه شیلی هم از طرح شکایتی مشابه در همان دادگاه برای به چالش کشاندن ادعای بولیوی خبر داده است.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، اختلافات دو کشور در حال حاضر از حوزه مناقشات ارضی بر سر اقیانوس آرام فراتر رفته و با راه یافتن به حوزه رودخانه ها، منافع ملی شیلی را هدف قرار داده است.

شکایتی که بولیوی در سال ۲۰۱۳ علیه شیلی با امید دسترسی به آب های اقیانوس آرام مطرح کرد، همچنان از سوی دادگاه لاهه بی پاسخ مانده است.

بولیوی در جنگی که در قرن ۱۹ میلادی به وقوع پیوست، ۴۰۰ کیلومتر از سواحل خود را به شیلی واگذار کرده و از آن پس به کشوری محصور در خشکی بدل شد.

جالب آنکه شیلی با کشور پرو نیز درگیر مناقشات ارضی است. در ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی، دادگاه بین المللی لاهه با ترسیم مجدد مرزهای آبی دو کشور مقرر کرد که سهم پرو از دریا به میزان ۵۰ کیلومتر مربع بیشتر از شیلی باشد.

با این حال، دو کشور همچنان بر سر اینکه محدوده خشکی آنها از کجا آغاز می شود اختلاف نظر دارند چرا که به گفته پرو این محدوده دقیقا از لبه دریا آغاز می شود حال آنکه شیلی معتقد است فاصله ۲۷۰ متری تا ساحل نیز جزء مرز خشکی در نظر گرفته می شود.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید