تدمر با همکاری یونسکو بازسازی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 328404
تاریخ انتشار: 10 فروردین 1395 - 03:20
ایرنا نوشت: مدیرکل اداره آثار باستانی و موزه های سوریه گفت که کشورش به زودی بازسازی شهر باستانی تدمر را با همکاری نهاد علمی، فرهنگی و آموزش سازمان ملل (یونسکو) آغاز می کند.

اتاق خبر - مامون عبدالکریم در مصاحبه با خبرگزاری شینهوآ با اشاره به آزادی شهر تاریخی تدمر گفت: یکی از زیباترین مظاهر آثار فرهنگی سوریه اکنون به آغوش ملت بازگشته است.


وی افزود: عملیات ارتش سوریه که به آزادی شهر تدمر منتهی شد این شهر را از نابودی و اقدامات وحشیانه گروه تروریستی داعش نجات داد و امید را به ملت سوریه بازگرداند.
عبدالکریم همچنین تاکید کرد که اداره آثار باستانی و موزه های سوریه با همکاری یونسکو به زودی بازسازی این شهر را که بخش هایی از آن توسط گروه تروریستی داعش تخریب شده، آغاز خواهد کرد.
شهر تدمر از مه (اردیبهشت/خرداد) گذشته در اشغال گروه تروریستی-تکفیری داعش قرار دارد.
این مقام سوری اضافه کرد که چشم انداز کلی شهر همچنان دست نخوره باقی مانده است اما برخی مناطق باستانی تا حدی تخریب شده اند که به زودی بازسازی آن ها آغاز خواهد شد.
وی با اشاره به طاق نصرت تدمر، دو معبد باستانی، 10 مقبره تاریخی و چند مجسمه که توسط تروریست های داعش نابود شد، اضافه کرد که دیگر مناطق باستانی شهر تدمر همچنان برقرار و بخش های آسیب دیده آن ها قابل بازسازی است.
عبدالکریم افزود: با توجه به تجربه و توانمندی های متخصصان سوری و تماس های مستقیم آن ها با یونسکو و دیگر سازمان های بین المللی مربوطه، آغاز روند بازسازی تدمر در دستور کار قرار گرفته است.
وی یادآور شد که این اقدام مستلزم برآورد آسیب های وارد شده به شهر از نزدیک است.
شهر تدمر سوریه بقایای بناها و آثار هنری است و یکی از مهم ترین مناطق فرهنگی جهان محسوب می شود.
داعش پس از اشغال این شهر علاوه بر تخریب برخی آثار باستانی، نظامیان و کارمندان دولت را اعدام کرد.
ارتش سوریه از سه هفته قبل با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه و گروه های مقاومت عملیاتی گسترده را برای بازپس گیری این شهر مهم آغاز کرد.
این تلاش ها روز گذشته به ثمر نشست و شهر تدمر به طور کامل از اشغال تروریست ها آزاد شد.

94110

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید