مقام قضایی ترکیه: مناسبات ترکیه با ایران در چارچوب قانون اساسی است | اتاق خبر
کد خبر: 329125
تاریخ انتشار: 12 فروردین 1395 - 23:38
بکر بوزداغ وزیر دادگستری ترکیه گفت: محافلی تلاش می کنند با ربط دادن موضوع دستگیری رضا ضراب می خواهند به ترکیه ضربه بزنند. ترکیه تمام مناسبات خود را مطابق با قانون اساسی انجام داده است که ایران نیز شامل آن می باشد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، این مطلب را امروز در مجلس ترکیه و در پاسخ به سئوال نمایندگان در ارتباط با دستگیری رضا ضراب در آمریکا عنوان کرد.
بوزداغ با اشاره به این که دستگیری و محاکمه ضراب در آمریکا در راستای پروسه حقوقی قوه قضاییه آن کشور ادامه دارد، مدعی شد، این موضوع در آمریکا جریان دارد و ارتباطی با ترکیه ندارد و آنکارا نیز تقاضای خاصی در این زمینه از آمریکا نداشته است.
وی در عین حال افزود: اما محافلی به ویژه محافل نزدیک به گروه فتح الله گولن و ساختار موازی در ترکیه، با برجسته کردن موضوع در صدد بهره برداری سیاسی از آن می باشند و می خواهند به ترکیه و رئیس جمهور و دولت آنکارا ضربه بزنند.
وی گفت: این که نتیجه روند حقوقی در آمریکا چه خواهد بود، همه خواهیم دید و ارتباطی با ترکیه ندارد. ترکیه تمام امور خود را مطابق قانون اساسی و حقوق انجام داده که روابط با ایران نیز شامل آن است و از این پس نیز هر آنچه را که در راستای منافع ملی ترکیه باشد در راستای حقوق بین المللی و قانون اساسی انجام خواهد داد.
رضا ضراب از کارآفرینان جنجالی ترکیه است که نام وی به ویژه بعد از عملیات ارتشا و فساد پلیس و قوه قضائیه ترکیه علیه گروهی از خانواده های مقامات بلندپایه دولتی و سرمایه داران و بازرگانان ترکیه در دسامبر سال 2013 میلادی به عنوان رابط انتقال پول های نفتی ایران برای دور زدن تحریم ها مطرح گردید.
او در این عملیات یکی از 81 نفر دستگیر شده بود که بعد از مدتی زندانی شدن و در پی عملیات ضد حمله دولت آنکارا علیه آنچه که ساختار موازی در دستگاه دولت عنوان شد و پاکسازی عناصر آن در دستگاه قضایی، پلیس و نهادهای مختلف دولتی، از زندان آزاد شد و در دادگاه های بعدی نیز به کلی تبرئه شد.
ضراب به پول شویی و دادن رشوه به مقامات ترکیه متهم شده بود.
به تازگی و به دنبال صدور حکم اعدام برای بابک زنجانی در ایران و سفر رضا ضراب به آمریکا و دستگیری وی در میامی، رسانه های مخالف دولت آنکارا با احیای ادعاهای قبلی، موج حملات تازه ای را در خصوص فساد و به گفته آنها روابط نامشروع دولت آنکارا به راه انداخته اند.
این موضوع پیش از سفر دو روز پیش اردوغان به آمریکا برای شرکت در نشست امنیت هسته ای نیز از او پرسیده شد که وی گفت: این موضوعی ارتباطی با ترکیه ندارد.
به رغم این رسانه های ترکیه که ضراب را یکی از شرکای زنجانی می دانند و موضوع را همچنان در دستور کار خود قرار داده اند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید