روغن تک یاخته: اهمیت و چالش ها | اتاق خبر
کد خبر: 329241
تاریخ انتشار: 13 فروردین 1395 - 13:28
گسترش منابع جدید روغن با تکیه بر علم بیوتکنولوژی و رشد و سنتز میکروارگانیسم های مفید که دارای مزیت هایی نسبت به روش متداول تولید روغن است، امروزه اهمیت زیادی دارد.

اتاق خبر- گسترش منابع جدید روغن با تکیه بر علم بیوتکنولوژی و رشد و سنتز میکروارگانیسم های مفید که دارای مزیت هایی نسبت به روش متداول تولید روغن است، امروزه اهمیت زیادی دارد.

مفهوم روغن تک یاخته (Single cell oil) که توسط گونه های میکروبی روغنی تولید می شود، از دهه ۱۹۸۰ میلادی به عنوان مکمل چربی ها و روغن ها مورد توجه قرار گرفت.

اکثر این لیپیدهای تولیدی که در خود میکروارگانیسم تجمع می یابند، شامل تری آسیل گلیسرول های بلند زنجیر است که با انواعی از روغن های گیاهی قابل مقایسه هستند. بعضی از انواع روغن تک یاخته به ویژه انواعی که دارای اسیدهای چرب چند غیر اشباعی هستند، امروزه به دلیل اهمیت زیادی که در تغذیه و رژیم غذایی دارند، در سطح تجاری تولید می شوند.

گونه های میکروبی روغنی، تعداد کمی از میکروارگانیسم یوکاریوت را شامل می شود که بتوانند بیش از ۲۰ درصد وزن زیست توده خود را به تولید و تجمع تری آسیل گلیسرول به عنوان لیپیدهای ذخیره ای سلول اختصاص دهند. البته این میزان گاهی اوقات در بعضی گونه ها تا ۷۰ درصد نیز می رسد. به عنوان مثال از میان حدود ۶۰۰ گونه از مخمرها، کمتر از ۳۰ گونه تا به حال به عنوان گونه های روغنی شناخته شده اند.

 در سال ۱۹۸۲ افزایش قیمت کره کاکائو، محققین را بر آن داشت که به دنبال یافتن منبع جدیدی برای تولید کره کاکائو باشند، مخمرهایی با ترکیب اسیدهای چرب مشابه با کره کاکائو مورد توجه قرار گرفتند. نخستین فرآیند میکروبی در مقیاس تجاری در انگلستان با استفاده از کپک Mucor circinelliodes برای تولید روغن تک یاخته حاوی گامالینولنیک اسید با نام تجارتی جاوانیکوس انجام گرفت، با توجه به استفاده از این کپک در نوعی غذای تخمیری سنتی خاور دور به نام تمپه و تاپه مصرف آن برای انسان تایید شد. البته بررسی هایی نیز برروی حیوانات انجام شد. اگر چه تولید این روغن به مدت طولانی ادامه نیافت، اما امکان بهره برداری از منابع میکروبی برای تولید روغن را تایید کرد. با افزایش آگاهی از اثرات سلامتی بخش اسیدهای چرب چند غیر اشباع به ویژه در نوزادان و در سالمندان تغییر نگرش کلی نسبت به روغن تک یاخته ایجاد شد و بهره برداری تجاری از آن ها برای مصرف انسان آغاز شد. این روغن ها به علت داشتن خواص ویژه (اسیدهای چرب چند غیر اشباع) دارای پتانسیل صنعتی هستند و از نظر تجاری کاربرد های مختلف دارند به عنوان مثال در ترکیبات غذایی دارویی، دارویی، خوراک آبزیان، فرمولاسیون های غذای کودک، تولید سوخت های زیستی و… کاربرد دارند.

روغن تک یاخته را می توان توسط روش های متداول، استخراج نمود، همان روشی که برای استخراج روغن از دانه های روغنی استفاده می گردد و نیازی به تولید واحدهای گران قیمت نمی باشد، همچنین حاوی اسیدهای چربی هستند که به راحتی به وسیله کشاورزی قابل تولید نیستند و ماهیتا گران قیمت بوده و از ارزش تغذیه ای بالایی برخوردار هستند، بنابراین بازار بزرگی برای اطمینان از فروش آن ها وجود دارد.

منبع: فودکلینیک 

94106 

94106 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید