بازرگانان برلینی در اتاق تهران/راه‌های مبادلاتی باید بازگشایی شود | اتاق خبر
کد خبر: 32948
تاریخ انتشار: 20 آبان 1391 - 15:08

یک هیات آلمانی در آخرین روزهای هفته گذشته با حضور در اتاق بازرگانی با رئیس و تعدادی از اعضای هیات رئیسه این اتاق بازدید کرد. این هیات آلمانی که متشکل از چند تن از بازرگانان و اعضای اتاق بازرگانی برلین بود در دیداری که با یحیی آل‌اسحاق داشتند از ضرورت توسعه روابط اقتصادی بخش خصوصی و تمایل تجار آلمانی به حفظ روابط خود با بازرگانان و صنعتگران ایرانی شدند.

در ابتدای این دیدار رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران با اشاره به سطح بالای روابط ایران و آلمان، از علاقمندی فعالان اقتصادی ایران به حفظ رابطه با آلمان خبر داد و از سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران گفت. یحیی آل‌اسحاق با تاکید بر لزوم حفظ رابطه اقتصادی ایران و آلمان بین بخش های خصوصی گفت: «البته توسعه این روابط به شرطی امکانپذیر و مطلوب است که طرف مقابل نیز تلاش‌هایی در این زمینه داشته باشد. فعالان بخش خصوصی ایران همواره از مسئولان سیاسی خود می خواهند که مسایل اقتصادی را تحت تاثیر مسایل سیاسی قرار ندهند و همین خواسته باید در بین تجار و بازرگانان آلمانی هم باشد و از دولت‌شان بخواهند تحت تاثیر مسایل زودگذر سیاسی قرار نگیرند.»

آل‌اسحاق با کوتاه‌مدت خواندن مسایل سیاسی گفت: «ما پروژه‌های زیادی در دست داریم که بخش دولتی و بخش خصوصی هرکدام سهمی از انجام آن دارند و دراین میان شرکایی نیز برای همکاری انتخاب می‌کنند اما این انتخاب شماست که با ایران وارد همکاری بشوید یا این فرصت را برای چین و هند بگذارید». رئیس اتاق تهران افزود: «تجربه گذشته به ما می‌گوید که نباید از تکنولوژی و فناوری آلمان غافل بود و می‌توانیم از ماشین‌آلات و دانش فنی آلمان استفاده کیفی بالایی بکنیم. همان طور که با کشورهایی چون ترکیه، ایتالیا، کره‌جنوبی، ژاپن، چین و هند روابط مناسب و قابل اعتنایی داریم. آلمان هم می‌تواند با پشتوانه روابط قوی گذشته که با ایران داشته، تقویت آن را در دستور کار قرار دهد.» رئیس اتاق ایران هم‌چنین بهبود روابط فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را سایه روابط خوب اقتصادی دانست.

یحیی آل‌اسحاق هم چنین اتاق مشترک ایران و آلمان را یکی از نهادهای مهم و قوی در بخش خصوصی برای تقویت رابطه دو کشور خواند که با توجه به افراد مجربی که در راس خود دارد می‌تواند هم‌چنان نقش عمده‌ای در بهبود و توسعه روابط دو کشور بازی کند.

ولکر ترایر معاون دبیرکل اتاق بازرگانی برلین با تمجید از سخنان صریح و بی‌پرده آل‌اسحاق، اتاق های بازرگانی برلین، تهران و ایران و آلمان را از یک خانواده دانست و گفت: «این که در شرایط نه چندان مطلوب این روزها؛ هم‌چنان پچم اتاق ایران و المان برافراشته مانده نشانه این است که فعالان اقتصادی هر دو کشور مایل به حفظ روابط اقتصادی هستند.» ترایر با تایید سخنان آل‌اسحاق در مورد این که راه تغییرات سیاسی و اجتماعی از مسایل اقتصادی می‌گذرد ادامه داد: «ما در این فکر هستیم که پس از بازگشت به آلمان در راه مستحکم‌تر شدن روابط دو کشور گام برداریم. ما با مسئولان اقتصادی و سیاسی آلمان و رابطین خود در دیگر کشورها هم مذاکراتی خواهیم داشت تا بتوانیم راه‌های روابط اقتصادی را بازگشایی کنیم. ما علاقه‌مندیم تا با بخش خصوصی ایران روابط خودمان را توسعه دهیم.»

علا میرمحمدصادقی هم در این دیدار با اشاره به کم شدن حجم روابط اقتصادی دو کشور ایران و آلمان این موضوع را نامطلوب خواند. نایب رئیس اتاق تهران با اشاره به این که تا همین چند سال قبل روابط ایران و آلمان به 10 میلیون مارک آلمان می رسید گفت: «من از زمانی که نوجوان بودم و در کارخانه کار می‌کردم می‌دیدم که وقتی یک ماشین یا حتی یک قطعه آلمانی وارد کارخانه می‌شود چقدر همه خوشحال هستند و به کارکرد آن اطمینان دارند.

میرمحمدصادقی با اشاره به محبوبیتی که بازرگان آلمانی و محصولات ساخته شده در آلمان در بین ایرانی‌ها دارند بر سادگی راه توسعه روابط بین دو کشور تاکید کرد. نایب رئیس اتاق تهران هم چنین با اشاره به برخی محدودیت‌هایی که اخیرا در خرید دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد شده گفت: «به ظاهر اعلام می‌کنند که خرید دارو و مبادله آن آزاد است اما وقتی جلوی نقل و انتقال پول گرفته می‌شود، امکان خرید دارو هم نیست. با این کار فشار مضاعفی بر بیماران و مصرف‌کنندگان داروهای خاص وارد می‌شود و این مساله کا غیرقانونی و غیرانسانی است».

 

محمدرضا بختیاری معاون اموربین الملل و عباسعلی قصاعی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز حضور داشتند که هر کدام در سخنانی بر لزوم تقویت روابط دو جانبه تاکید کردند و دو کشور را شرکای اقتصادی سنتی هم خواندند. هم چنین عباسعلی قصاعی با اشاره به تعداد قابل توجه دانشجویان ایرانی در آلمان، آن را یکی از زمینه‌های بهبود و نزدیکی دو کشور دانست. او از مسئولان سفارت آلمان خواست که برای تسریع امور دانشجویان ایرانی با آن ها مساعدت و همکاری بیشتری داشته باشند.

در پایان این نشست ولکر ترایر از یحیی آل‌اسحاق دعوت کرد تا به همراه هیاتی از بازرگانان و تجار ایرانی به برلین سفر کند و مهمان اتاق بازرگانی برلین باشد که این دعوت با استقبال رئیس اتاق تهران مواجه شد.

هم چنین فریش لادر معاون اول سفیر آلمان در ایران با اعلام حمایت کامل سفارت آلمان از مذاکرات اتاق های بازرگانی برلین و تهران از آگاهی مسئولان نسبت به مشکلات پیش روی بخش خصوصی دو کشور خبر داد و گفت: «تلاش ما بر این است که با تمرکز بر روی این موضوع مشکل را حل و اوضاع را روز به روز بهتر و مساعدتر کنیم.»

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید