پنج اقدامی که سپاه در کاهش خصومت بین ایران و آمریکا انجام داد و آمریکا بدعهدی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 329608
تاریخ انتشار: 15 فروردین 1395 - 08:08
موسویان تشریح کرد:
سید حسین موسویان در نشست شورای روابط جهانی شهر کلیولند ایالت اوهایو آمریکا گفت: آمریکا باید چهار محور را دررفتار با ایران رعایت کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرآنلاین، سید حسین موسویان در نشست شورای روابط جهانی شهر کلیولند ایالت اوهایو آمریکا با اشاره به اینکه مسیر صلح بین ایران و آمریکا پیچیده ترین مسیر صلح در عالم دیپلماسی امروز است، گفت آمریکا باید چهار محور را در رفتار با ایران رعایت کند:

1-استفاده از دیپلماسی و نه تحریم،
2- گفتگو با زبان احترام و نه تهدید و تحقیر،
3-تضمین عدم مداخله و نفوذ در ایران و
4- بهره مندی از منافع مشترک


موسویان بااشاره به موارد استمرار خصومت های آمریکا بعد از برجام همچون کارشکنی کنگره در ارائه تحریمهای جدید، 10 دلیل بی اعتمادی ایران به آمریکا را برای حضارشمرد.

وی به مواردی از خیانتهای آمریکاییها در حق ملت ایران همچون: ساماندهی کودتای 1953 علیه مصدق، حمایت از دیکتاتوری شاه، اعمال سیاست تغییر رژیم در ایران،حمایت از تجاوز صدام، حمایت از بکارگیری سلاح شیمیایی علیه ایران ، جنگ سیاسی، اقتصادی و اطلاعاتی در دو دهه گذشته، ساقط نمودن هواپیمای مسافری و کشتن 290 ایرانی،حمایت بی چون و چرا از جنایات اسراییل علیه فلسطینی ها، رفتار دوگانه در موضوع هسته ای با تحریم ایران و برقراری روابط استراتژیک با اسراییل و پاکستان و هند که هم معاهده ان پی تی را نپذیرفته و هم بمب هسته ای ساخته اند، حمایت از رژیمهای فاسد و دیکتاتور در منطقه اشاره نموده و گفت: آمریکاییها باید بفهمند که دلایل بی اعتمادی ایران به آمریکا گسترده ، مشروع و واقعی است.

معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با اشاره به چهار تحول بی سابقه در روابط تهران و واشینگتن بعد از برجام گفت: مذاکرات مستقیم دیپلماتهای عالیرتبه ایران و آمریکا اولین تحول و عامل مهم حصول توافق هسته ای بود. مذاکرات سیستمهای امنیتی آمریکا و ایران در مورد تبادل زندانیان دومین واقعه بی سابقه، آزادی سریع ملوانان آمریکایی و توافق بر آزادسازی 7/1 میلیارد دلاردارایی ایران را سومین و چهارمین تحول بی سابقه در روابط دوکشوربعد از انقلاب تلقی می شوند.

وی به حسن نیت های ایران اشاره و گفت:ایران در دوران همه روسای جمهور بعد ازانقلاب همیشه برای رفع خصومت با آمریکا حسن نیت نشان داد و آمریکا بدعهدی کرد.

موسویان در ادامه گفت: ایرانیها ملت مغروری هستند و زبان زور و تحقیر را تحمل نمیکنند.متاسفانه اکثر سیاستمداران آمریکا عادت کرده اند با ایران با زبان زور و تهدید حرف بزنند. این روش نتیجه معکوس داشته و سیاسیون آمریکا باید درک کنند که با ایران با تاریخ و تمدن چندهزار ساله با احترام حرف بزنند.

وی با اشاره به مطالعات شرق شناس بزرگ آرتور پوپ Arthur Pope گفت: مطالعات این دانشمند شرق شناس نشان میدهد که ایرانیها اولین تمدن بشری را تشکیل دادند.

تمدن ایرانیها 500 سال قبل از مصر، 1000 سال قبل از هند، 2000 سال قبل از چین، 3000 سال قبل از یونان و 4000 سال قبل از تمدن رم بوده است. لذا مردم ایران حق دارند که به چنین تمدنی افتخار کنند و زبان تحقیر خارجی را تحمل نکنند.موسویان تاکید کرد که علت موفقیت مذاکرات هسته ای این بود که هیئت آمریکایی با زبان احترام با همتایان ایرانی حرف زدند. واشینگتن بداند که هرگاه با زبان تهدید با ایرانیها صحبت کنند، ایرانیها تهاجمی برخورد خواهند کرد.


سفیر سابق ایران در آلمان همچنین در مورد نگرانیهای ایران از نفوذ خارجی گفت: تمامیت ارضی کشور ایران در دوقرن گذشته بارها بخاطراشغالگری برخی قدرتهای بزرگ و تجاوز برخی از کشورهای منطقه مورد تهدید قرار داشته است. لذا آمریکا باید حساسیت ایرانیها در مورد مداخله و نفوذ خارجی را درک کند.

وی همچنین با اشاره به تلاشهای جناحهای تندرو آمریکا، لابی صهیونیست و وهابیها گفت: این جماعت باید بدانند که پس از برجام، امریکا قادر به بازگرداندن اجماع جهانی علیه ایران نخواهد بود و آمریکا هم نمیتواند مانع تعامل جهانی با ایران گردد. دولت آمریکا هم باید حساب روابط با ایران را از روابط با اسراییل و عربستان جداکرده و اجازه مداخله خارجی در روند کاهش تخاصم با تهران را ندهد.

سخنگوی پیشین هسته ای ایران با اشاره به موفقیت ایران و قدرتهای جهانی در حل بحران هسته ای ایران از طریق دیپلماسی گفت:

البته ما نباید دچار توهم شویم. ایران و آمریکا بعد از برجام هم اختلافات زیادی همچون مسئله اسراییل، سوریه، تروریسم و یمن دارند و اینها هم بسادگی برطرف نمیشود اما برجام راهبرد دیپلماسی را برای حل و فصل سایر اختلافات دوکشور روی میز گذاشته است. اوباما رییس جمهور آمریکا طی سخنانی به مناسبت اجرای برجام تایید کرد که ایران در اجرای تعهدات خود پاسخگو و متعهد بوده است. اما من تردید دارم که در آینده آمریکا بتواند متعهد و پاسخگو باقی بماند زیرا کاندیداهای فعلی ریاست جمهوری در تبلیغات انتخاباتی خود و اعضاء کنگره درمورد برخورد تند با ایران مسابقه گذاشته اند.

در بخش پاسخ به سئوالات این جلسه بحث داغی صورت گرفت. یکی از حضار از موسویان پرسید: شما میگویید که ایران معقول و پاسخگو و منطقی است. اما در جناح تندرو،سپاه پاسداران، چه میگویید؟

موسویان در پاسخ پنج مورد تاریخی را در دفاع از سپاه پاسداران ایران برشمرد:

* وقتی اصول توافق هسته ای در آوریل 2015بین ایران و قدرتهای جهانی حاصل شد، فرمانده سپاه ایران در زمره اولین شخصیتهایی بود که تبریک گفت.

*سخت ترین بخش تعهدات ایران در اجرای برجام، درمورد بازرسیهای مربوط به پی ام دی بود که نیازمند بازرسی از تاسیسات نظامی پارچین بود. سپاه پاسداران ایران در این زمینه همراهی کرد.

* اخیرا، ملوانان آمریکا وارد آبهای ایران شدند و این نقض آشکار مقررات بین الملل بود. آقای کری با آقای ظریف تماس گرفت وکمک خواست. مسئله ظرف 15 ساعت حل شد. آزادی ملوانان آمریکایی هم بدون همکاری سپاه مقدور نبود.

*در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی هم آمریکا از ایران تقاضای کمک برای نجات گروگانهای آمریکایی و غربی در لبنان کرد و قول داد در مقابل حسن نیت ایران، حسن نیت نشان دهد. آقای هاشمی معاون وزیر خارجه و من را مسئول پیگیری این امرکرد. همه گروگانهای غربی و آمریکایی آزاد شدند و این کار بدون همکاری سپاه ممکن نبود.اما این آمریکا بود که بجای حسن نیت متقابل، فشارها را افزایش داد.

*حتی در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی، ایران و آمریکا در مبارزه با تروریسم طالبانی والقاعده همکاری داشتند و این هم بدون سپاه ممکن نبود. اما متاسفانه باز هم این آمریکا بود که بعد از فتح کابل، ایران را محور شرارت خواند.
لذا بی اعتمادی ایران و سپاه پاسداران به آمریکا بی مبنا نیست.

سوال کننده دیگری از آقای موسویان پرسید آیا شما واقعا معتقدید که ایران حامی تروریسم نیست؟

موسویان گفت: بگذارید باهم صادقانه وصریح حرف بزنیم. اختلافات ما در مورد تروریسم در دوبخش است. بخش اول که معضل اصلی امروز امنیت منطقه ای و جهانی است ، مربوط به تروریسم داعش و القاعده و جبهه النصره و امثالهم است.

امروز آمریکا و اروپا وسایر قدرتهای جهانی پذیرفته اند که عربستان و متحدینش منبع اصلی ایدیولوژی و تسلیحاتی ومالی این جریان تروریستی هستند و ایران در خط مقدم مبارزه با این گروههای تکفیری است. لذا ایران وآمریکا در این مورد با این بخش از تروریسم اختلافی ندارند.

اصل اختلاف ایران وآمریکا در مورد تروریسم به گروههای جهادی بویژه حزب الله است که مربوط به قضییه اسراییل است. در این مورد هم اول باید فلسفه پیدایش حزب الله را درک کنید. حزب الله در اوایل دهه 1980 بوجود آمد.وقتی که اسراییل به لبنان تجاوز کرد و تا بیروت را اشغال کرد و هزران نفر را به خاک و خون کشید و قدرتهای جهانی و رژیمهای عربی دست روی دست گذاشتند.

حزب الله لبنان برای مقابله با تجاوز اسراییل وحفظ تمامیت ارضی لبنان بوجود آمد و در چند دهه هم همین وظیفه را بعهده داشت. بهمین خاطر هم لبنانیها وجود حزب الله را برای مقابله با تجاوزهای اسراییل لازم میدانند و حمایت میکنند. نقش اضافی حزب الله هم که اخیرا عهده دار شده ، مبارزه با گروههای تروریستی همچون داعش است. حضور حزب الله در سوریه هم برای دفع تجاوزات گروههای تروریستی به لبنان و با دعوت دولت سوریه صورت گرفته است، دولتی که از نظر شورای امنیت سازمان ملل تنها دولت قانونی سوریه است.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید