افشای سرمایه‌گذاری مخفیانه تبهكاران و شیوخ میلیارد عرب در بخش املاك لندن | اتاق خبر
کد خبر: 331032
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 02:57
ارواق پانامایی؛
منابع انگلیسی روز چهارشنبه گزارش دادند كه براساس 'اوراق پانامایی' شماری از رهبران سیاسی، تبهكاران و شیوخ میلیاردر عرب به‌صورت مخفیانه صدها میلیون پوند از طریق شركت‌های برون‌مرزی اقدام به سرمایه‌گذاری در بخش املاك لندن كرده‌اند.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، روزنامه های تایمز و گاردین در گزارش های خود دراین خصوص عنوان كردند كه اسناد محرمانه شركت بزرگ حقوقی 'موساك فونسكا' كه به 'اوراق پانامایی' مشهور شده‌اند، مؤید آن است كه كلانشهر لندن پایتخت انگلیس به محلی برای خارجی‌های ثروتمند و تبهكارانی كه در ارتباط با حفاظت از ناشناس بودن و نیز حفظ دارایی‌هایشان دارای اضطراب هستند، تبدیل شده است.'

روزنامه تایمز در این خصوص نوشت: براساس اسناد منتشر شده علاء مبارك فرزند حسنی مبارك رییس‌جمهور پیشین مصر، سلیمان معروف از نزدیكان بشار اسد رییس‌جمهور سوریه و 'بوكولا ساراكی' رییس مجلس سنای نیجریه كه متهم به فساد مالی شده است، از طریق شیوه های برون‌مرزی دارای ملك در لندن شده‌اند.

تایمز افزود: كوجی عنان پسر كوفی عنان دبیر كل پیشین سازمان ملل، سه فرزند نواز شریف نخست‌وزیر پاكستان،از دیگر سرمایه‌گذاران در بخش ملك در لندن شمرده می‌شوند.

به نوشته این روزنامه شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس كشور امارات عربی متحده و حاكم امارت ابوظبی هم اینك با همكاری شركت موساك فونسكا املاكی به ارزش 1.2 میلیارد پوند در لندن دارد.

این روزنامه افزود: البته همه این افراد هرگونه اقدام غیرقانونی و نادرست را در این زمینه رد كرده‌اند .

به نوشته تایمز، مالكیت ملك در انگلیس از طریق یك شركت فرامرزی اقدامی غیرقانونی شمرده نمی‌شود اما این شیوه می‌تواند دربردارنده ترجیحات مالیاتی و یا فرار مالیاتی شود ضمن اینكه هویت مالكان این شركت‌ها معمولاً پنهان می‌ماند.

این روزنامه افزود: گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل در سال گذشته میلادی نشانگر آن بود كه بخش ملك در انگلیس به پناهگاه امنی برای سرمایه‌های فاسد و سرقت شده در سراسر جهان، تبدیل شده است.

تایمز افزود: براساس گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل ، از سال 2004 میلادی تاكنون شماری از املاك در لندن به ارزش 180 میلیون پوند تحت بررسی‌های جنایی قرارگرفته‌اند كه بیش از سه‌چهارم آنها از طریق حساب‌ها و شركت‌های برون‌مرزی خریداری ‌شده بودند.

روزنامه گاردین نیز دراین خصوص نوشت: در حدود 2هزار و 800 شركت مرتبط با موساك فونساك از سال 2014 میلادی درارتباط با ثبت املاك برون مرزی فعالیت داشته اند .

این روزنامه افزود: براساس 'اوراق پانامایی'، این شركت ها در ارتباط با بیش از 6 هزار سند ملك به ارزش 7 میلیارد پوند بوده اند كه احتمالا ارزش این ملك ها بیش از این رقم های ذكر شده در سندهای آنها بوده است.

افشا شدن یازده و نیم میلیون سند از آرشیو موسسه حقوقی پانامایی «موساك فونسكا» درباره پول‌شویی، فرار مالیاتی و تخلفات مالی افراد مشهور در دنیا با كمك شركت‌های صوری، سووالات جدی را درباره عملكرد این شركت‌ها و ضرورت مقابله قانونی با آنها مطرح ساخته است.

براساس گزارش‌های منتشر شده، 113 هزار شركت صوری در جزایر ویرجین انگلیس ثبت شده است.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید