خودروهایی که ۶۰ میلیون تومان گرانتر شدند! | اتاق خبر
کد خبر: 33105
تاریخ انتشار: 23 آبان 1391 - 14:18

قیمت خودروهای وارداتی بعد از اعمال ممنوعیت واردات از سمت دولت، با افزایش چشم‌گیری مواجه شده‌اند اما اینکه سود این خودروها در جیب چه کسانی است، موضوعی است که پاسخ آن در ابهام قرار دارد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از مهر، واردکنندگان خودروهای وارداتی این روزها بازاری بهتر از ایران برای سودآوری پیدا نمی‌کنند. بازاری که تشنه خودروهای باکیفیت است؛ ولی نوسانات نرخ ارز اجازه برخورداری طیف بیشتری از مردم را نمی‌دهد. حال هم که ممنوعیت واردات این کالا که به زعم برخی کارشناسان، یک کالای لوکس به شمار می‌آید، ممنوع شده است؛ ولی هر چقدر هم که قیمت بالا رود، باز هم مشتریانی هستند که حاضرند خودروی خارجی سوار شوند.

این در شرایطی است که قیمت خودرو از ابتدای سال جاری به شدت نوسان قیمت را تجربه کرد و در بسیاری از مواقع، نوسانات با شتاب بیشتری به سمت افزایش قیمت پیش می‌رفت، چراکه همه ساله معمولا با نو شدن سال و حتی در هفته‌های منتهی به انتهای سال، متقاضیان برای خرید خودروهای وارداتی دست به کار می‌شوند و همین افزایش تقاضا، قیمت را خود به خود بالا می‌برد.

اما امسال دلیل دیگری هم به این دلایل اضافه شد که اجازه سودبری بیشتر واردکنندگان را صادر کرد و آن نیز، نوسانات نرخ ارز بود که در مقاطعی از ابتدای امسال، از ۱۷۰۰ تومان به ۲۲۰۰ هزار تومان و حتی در ماه گذشته به ۳۸۰۰ تومان هم رسید. همین امر باز هم جهش دیگری را برای قیمت خودروهای وارداتی در کنار سایر کالاهایی که از خارج کشور، به ایران وارد می‌شوند، رقم زد.

همه اینها یک طرف و اینکه دولت به تازگی ثبت سفارش واردات خودرو را ممنوع اعلام کرده است نیز یک طرف. این طور باز هم عاملی سبب می شود که قانون نانوشته‌ای برای اجازه افزایش قیمت خودروهای وارداتی در اختیار سودجویان قرار گیرد.

بررسی‌های میدانی مهر نشانگر این است که بعد از اعلام ممنوعیت واردات خودرو، قیمت انواع خودروهای وارداتی با افزایش زیادی مواجه شده است و به طوری که برخی کارشناسان می‌گویند، البته عطش برای خرید این کالا بیشتر هم شده است؛ چراکه برخی تصور می‌کنند که ممکن است ممنوعیت واردات خودرو بیش از حد طولانی شود و آنها دیگر دسترسی به خرید خودروی خارجی نداشته باشند. از سوی دیگر، بیم این را دارند که با طولانی شدن مدت ممنوعیت، قیمت باز هم از این که هست، بالاتر رود.

قیمت مقایسه‌ای انواع خودروهای وارداتی در قبل و بعد از ممنوعیت

این در شرایطی است که حمید صافدل، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز به مهر اعلام کرده است که احتمال لغو ممنوعیت واردات برخی از انواع خودرو وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است برای برخی از انواع خودرو محدودیت واردات ایجاد و برای برخی دیگر با اعمال شرایط و ضوابط خاص، واردات مجاز شود.

صافدل ادامه داد: هنوز راجع به ممنوعیت و عدم ممنوعیت واردات خودرو تصمیم گیری نشده است و تا اوایل هفته آینده در کنار سایر اقلام، خودرو نیز تعیین تکلیف می شود.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید