درخواست حزب ملی‌گرای ترکیه برای تشدید عملیات علیه مناطق کردنشین | اتاق خبر
کد خبر: 331069
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 07:18
رهبر حرکت ملی گرای ترکیه از احمد داووداوغلو، نخست وزیر این کشور خواست که بدون هیچ تردیدی عملیات نظامی خود را علیه نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) برای دستیابی به یک راه حل نهایی ادامه دهد.

رهبر حرکت ملی گرای ترکیه از احمد داووداوغلو، نخست وزیر این کشور خواست که بدون هیچ تردیدی عملیات نظامی خود را علیه نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) برای دستیابی به یک راه حل نهایی ادامه دهد. در همین راستا وی از نخست‌وزیر خواست که در شهرستان نصیبین در استان ماردین عملیات زمینی را آغاز کند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه حریت، دولت باغچلی، رهبر حزب ملی‌گرای ترکیه در نشست خود با اعضای حزبش از داووداوغلو، نخست وزیر کشور خواست که مصونیت قضایی برخی از اعضای پارلمان را به دلیل "حمایت از پ.ک. ک" لغو کند.

وی خطاب به نخست وزیر ترکیه ادامه داد: توصیه من به شما این است که به شهروندان شهر نصیبین و دیگر استان‌ها در جنوب شرقی ترکیه که عملیات نظامی در آنها ادامه دارد فرصت سه روزه بدهید که از این مناطق خارج شده و به منطق امن بروند، سپس عملیات زمینی را آغاز کنید و نگذارید هیچ کس زنده بماند. اجازه ندهید که خون شهیدان ما بر زمین باقی بماند.

در حال حاضر شهرستان نصیبین در نزدیکی مرز سوریه در طول سه هفته گذشته در حکومت نظامی قرار دارد و همچنین دو روز گذشته یک مامور پلیس و یک نیروی نظامی در حمله خمپاره‌ای پ ک ک در آن کشته شدند.

وی ادامه داد: اگر شهادت نیروهای نظامی ما همین گونه ادامه یابد و شنیدن اخبار بد از این استان‌ها ادامه داشته باشد من هشدار می‌دهم که ترکیه وارد یک جنگ داخلی شده و خدایی نکرده، شبیه سوریه خواهد شد. بر همین اساس باید در درجه اول مصونیت قضایی نمایندگان پارلمانی که حامی پ ک ک هستند و از ترور حمایت می‌کنند و در کشتارها و جرایم دست دارند برداشته شود.

وی خطاب به داووداوغلو ادامه داد: باید بدانید که زمان می‌گذرد. وجدان ملت با خون آغشته شده است. از اقدامات خود دست نکشید. همه مردم این کشور خواستار برداشته شدن مصونیت از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق (حامی کردها) هستند.

در همین راستا صلاح الدین دمیرتاش، رئیس حزب دموکراتیک خلق در پاسخ به اظهارات دولت باغچلی با انتقاد شدید از این اظهارات گفت: در حال حاضر قتل عام گسترده‌ای در شهرستان نصیبین اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به همدستی حزب حرکت ملی‌گرایانه و حزب عدالت و توسعه در چند ماه اخیر گفت: این حزب جعلی ملی ‌گرا بیشتر طرفدار حزب حاکم است. هر سه شنبه که حزب عدالت و توسعه نشست گروهی با اعضای پارلمان خود برگزار می‌کند حزب حرکت ملی‌گرایانه نیز باید وقت را از دست نداده و به آنها بپیوندد و در یک نشست شرکت کند. زیرا تنها کافی است که باغچلی در تایید اظهارات داووداوغلو سر خود را تکان دهد.

دمیرتاش با اشاره به اظهارات باغچلی مبنی بر ادامه عملیات نظامی و زمینی در شهرستان نصیبین گفت: باغچلی آشکارا دعوت به قتل عام در این شهرستان کرده است. در واقع او به دلیل نگرانی نسبت به از دست دادن صندلی خود این "ملی‌گرایی جعلی ساخت چین" را درخواست کرده است!

همچنین دمیرتاش با اشاره به اینکه 9 آوریل برابر با لیلة الرغائب است، گفت: من بار دیگر از تمامی طرف‌ها می‌خواهم که درگیری‌ها را کنار گذاشته و دست کم در سه ماه مقدس پیشرو درگیری‌ها را متوقف کنند. به عبارت دیگر، در این ماهها سلاح‌ها را خاموش کرده و این فرصت را به خودمان بدهیم که مشکلاتمان را از راه‌های صلح آمیز حل کنیم.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید