Performancing Metrics

بان‌کی‌مون اعلام کرد: دیابت عامل 1.5 میلیون مرگ در سال | اتاق خبر
کد خبر: 331191
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 18:11
دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی بهداشت(7 آوریل 2016 برابر با 19 فروردین ماه جاری) گفت: با وجود آنکه ابزارهای پیشگیری و درمان دیابت وجود دارد، این بیماری سالانه موجب حدود 1 میلیون و 500 هزارمرگ می‌شود.

 به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است: «دیابت بیماری دیرینه‌ای است که تلفات فزاینده‌ای را در دنیای امروزی می­‌گیرد. تعداد 108 میلیون بزرگسال در 1980با دیابت زندگی می­‌کردند. این تعداد به 422 میلیون یعنی 8.5 درصد بزرگسالان در 2014 افزایش یافت که نمایانگر رشدی جهانی در عوامل خطر مانند اضافه وزن یا چاقی است. با وجود آنکه ما ابزارهای پیشگیری و درمان دیابت را داریم، این بیماری در حال حاضر موجب حدود 1 میلیون و 500 هزارمرگ در سال می‌­شود. قند خون بالا باعث2 میلیون و 200 هزارمرگ بیشتر می­‌شود.

 سازمان جهانی بهداشت امسال اولین گزارش جهانی دیابت را منتشر و با ترسیم مقیاس مشکل، راه‌­هایی را برای تغییر روندهای موجود پیشنهاد کرده است. بار بیماری دیابت در داخل و مابین کشورها به طور برابر تقسیم نمی‌­شود. مردم کشورهای با درآمد پایین و متوسط، به شکل نامتناسبی تحت تاثیر هستند، اما هرکجا که فقر را بیابیم، بیماری و مرگ زودرس را نیز می­‌یابیم.

 دیابت از طریق هزینه‌های درمانی افزایش یافته و حقوق از دست رفته، نظام سلامت و اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار می­‌دهد. رهبران جهان در 2011 پذیرفتند که بیماری‌های غیرمسری از جمله دیابت، چالش عمده‌ای در برابر دستیابی به توسعه پایدار است. دولت­‌ها سال گذشته آرمان‌های توسعه پایدار را اتخاذ کردند که شامل هدف کاهش مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های غیرمسری تا یک سوم است.

 ما می‌توانیم از طریق ترویج و اتخاذ شیوه‌های سالم‌تر زندگی خصوصا در میان جوانان، گسترش و تاثیر دیابت را محدود کنیم. این امر شامل مصرف غذاهای بهتر و فعالیت فیزیکی است. همچنین باید تشخیص دیابت و دسترسی به داروهایی مانند انسولین را بهبود بخشیم. دولت‌ها، ارائه دهندگان مراقبت­های بهداشتی، افراد دارای دیابت، جامعه مدنی، تولید کنندگان غذا، تولید کنندگان و توزیع کنندگان دارو و فن آوری همگی باید در تغییر وضعیت موجود مشارکت کنند.

 در روز جهانی بهداشت، اجازه دهید همگی متعهد شویم تا با همکاری یکدیگر رشد دیابت را متوقف کنیم و زندگی کسانی را بهبود بخشیم که با این بیماری خطرناک اما قابل پیشگیری و درمان زندگی می‌کنند».

منبع:مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید