Performancing Metrics

مدیریت پول در سفر | اتاق خبر
کد خبر: 331474
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 09:44
ممکن است فکر کردن به این موضوع که در سفر به خارج از کشور، چگونه به پول خود دسترسی داشته باشیم، کمی نگران‌کننده به‌ نظر آید. اما دانستن چند نکته‌ی کوچک، خیالتان را از هر بابتی آسوده کرده و سفرتان را لذت‌بخش خواهد کرد.

به گزارش اتاق خبر، ممکن است فکر کردن به این موضوع که در سفر به خارج از کشور، چگونه به پول خود دسترسی داشته باشیم، کمی نگران‌کننده به‌ نظر آید. اما دانستن چند نکته‌ی کوچک، خیالتان را از هر بابتی آسوده کرده و سفرتان را لذت‌بخش خواهد کرد. در ادامه، نحوه‌ی دسترسی به پولتان حین سفر و نیز مواردی که باید برای پرهیز از هزینه‌های اضافی رعایت کنید، بازگو خواهیم کرد.

کارت اعتباری

بهترین موارد استفاده: خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و صورت‌حساب رستوران

کارت اعتباری شما، بهترین دوستتان در طول سفر خواهد بود. می‌توانید از کارت‌های اعتباری هدیه که در اختیار دارید، برای خریدهای اصلی خود در قبل، ‌هنگام و بعد از سفر استفاده کنید.

با استفاده از کارت اعتباری بین‌المللی خود، مانند ویزا (Visa)، بلیط هواپیما و اتاق در هتل رزرو کنید، هزینه‌ی رستوران را پرداخت کنید، سوغاتی بخرید و در برخی از کشورها حتی می‌توانید کرایه تاکسی و هزینه‌ی تورهای گردشگری را نیز پرداخت کنید. بهتر است در صورت امکان، تمامی کارت‌های اعتباری بین‌المللی خود را همراه داشته باشید. به‌عنوان مثال، مسترکارت (MasterCard) و ویزا (Visa)، در بیشتر نقاط جهان قابل استفاده‌اند و البته باید به یاد داشته باشید که بعضی از کشورها فقط یکی از این دو کارت را قبول می‌کنند. بنابراین هر دو کارت خود را بنا به احتیاط، در کیف پولتان حمل کنید. همراه داشتن هر دوی این کارت‌ها، قدرت خرید شما را در کشورهای دیگر بالا خواهد برد.

 

بیشتر کارت‌های اعتباری برای خریدهای برون‌مرزی، به ازای مبلغ هر خرید، ۳٪ از حسابتان کسر خواهند کرد که اصلا ارزش استفاده ندارند.

کارت‌هایی مثل "The Chase Sapphire Preferred" ،"Capital One Venture" و "BankAmericard" همگی برای پرداخت هزینه‌ها در سفر عالی هستند که هیچ مبلغی برای خریدهای برون‌مرزی از حسابتان کسر نمی‌کنند.

استفاده از کارت‌های اعتباری در اکثر کشورها کاری لذت‌بخش است. اما اگر به کشوری مثل کوبا سفر می‌کنید که کارت شما در آنجا بلااستفاده است، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و یا اگر بخواهید از دستگاه خودپرداز ارز محلی دریافت کنید، چه خواهد شد؟ در این‌صورت کارت اعتباری‌تان مبلغ هنگفتی برای تراکنش‌های برون‌مرزی از حساب‌تان کسر خواهد کرد.

به‌ همین دلیل است که حین سفر، نباید کاملا به کارت اعتباری‌هایتان متکی باشید.

دلار آمریکا

بهترین موارد استفاده: مبادله‌ی ارز محلی و خریدهای مستقیم بی‌واسطه در برخی از کشورها

آمریکایی‌ها بخاطر داشتن ارزی که در اقصی‌ نقاط جهان قابل‌ استفاده است، بسیار خوش‌شانس هستند. وقتی به خارج از کشور سفر می‌کنید، باید مقداری دلار آمریکا به همراه داشته باشید تا اگر روش‌های پرداخت دیگر پاسخگو نبودند، چاره‌ای داشته باشید. اگر دلار آمریکا در اختیار داشته باشید، می‌توانید به‌ راحتی به صرافی‌های اکثر کشورها رفته و آن را با ارز محلی مبادله کنید. اگر می‌خواهید حین سفر مشکلی برایتان پیش نیاید، سعی کنید حداقل ۵۰۰ دلار (آمریکا) به همراه داشته باشید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که اصلا عاقلانه نیست که با پول نقد زیاد در کیف پولتان رفت‌ و آمد کنید. پول خود را در جاهای مختلفی بگذارید؛ کمی در چمدان، کمی در جیب‌تان، مقداری در کوله‌پشتی و مقداری هم در کیف پولتان. بهتر است کمی پول هم در اتاقی که در هتل رزرو کرده‌اید، بگذارید.

 

کارت نقدی (Debit Card)

بهترین موارد استفاده:‌ برداشت ارز محلی از دستگاه‌های خودپرداز

در بیشتر کشورها، می‌توانید به یک دستگاه خودپرداز مراجعه کرده و با استفاده از کارت نقدی خود، ارز محلی دریافت کنید. اگر در بانکی که از این کارت‌ها (کارت نقدی) پشتیبانی می‌کند، حساب‌بانکی داشته باشید، بهترین راه برای دریافت پول نقد در خارج از کشور همین است.

معمولاً یک بانک عادی آمریکایی، برای برداشت وجه از دستگاه خودپرداز در خارج از کشور، تا ۷ دلار کارمزد طلب خواهد کرد. علاوه بر این، اگر بانک مورد نظر، صاحب دستگاه خودپرداز در خارج از کشور باشد، برای آن نیز کارمزد دیگری دریافت خواهد کرد. برای جلوگیری از هزینه‌های مازاد، می‌توانید به بانک خود مراجعه کرده و از آنها بخواهید برایتان حسابی افتتاح کنند که در تراکنش‌های برون‌مرزی هزینه‌ای متقبل نشوید. معمولا بانک‌ها برای اینگونه حساب‌ها، کارمزد خود را ماهانه دریافت می‌کنند؛ اما اگر همیشه مقداری پول در حساب خود داشته باشید، این کارمزد از شما دریافت نخواهد شد.

در آمریکا، بهترین بانک برای این کار، بانک چارلز شواب (Charles Schwab) است که کارمزدی برای تراکنش‌های برون‌مرزی دریافت نمی‌کند و حتی تمامی کارمزدهایی که برای دریافت‌ وجه از دستگاه‌های خودپرداز خارج کشور، از حساب شما کسر کرده را نیز استرداد می‌کند. در کانادا، سیستم بانکی "TD Canada Trust All-Inclusive" (چیزی شبیه به سیستم شتاب ایران) برای تراکنش‌های برون‌مرزی، وجه یا کارمزدی دریافت نمی‌کند. هزینه‌ی حفظ این حساب، ماهانه ۲۹.۹۵ دلار است؛ اما اگر همواره مبلغ ۵۰۰۰ دلار یا بیشتر در حساب خود داشته باشید، بانک موردنظر، از دریافت این کارمزد صرف‌نظر می‌کند.

شهروندان بریتانیایی می‌توانند از حساب‌های جاری نورویچ (Norwich) و پتروبرو گلد (Peterborough Gold Current)استفاده کنند. اگر همیشه ۵۰۰۰ یورو در حساب خود داشته باشید، هیچ هزینه‌ای برای دریافت وجه در خارج از کشور پرداخت نخواهید کرد.

 

راه دیگری که می‌توانید برای تراکنش‌های برون‌مرزی هزینه‌ای پرداخت نکنید، افتتاح حساب در بانکی‌ است که از "شبکه‌ جهانی دستگاه‌های خودپرداز" (Global ATM Network) پشتیبانی می‌کند. بانک‌های بزرگی در این شبکه عضو هستند که برخی از آنها عبارتند از: "بانک آمریکا" (Bank of America ) در آمریکا، "بارکلیز" (Barclays ) در بریتانیا، پرتغال و برخی نقاط آفریقا، "بانک توسعه‌ی چین" (China Construction Bank) در چین، "اسکاتی‌بانک" (Scotiabank ) در کانادا، پرو، شیلی، مکزیک، کارائیب و بسیاری بانک‌های دیگر.

اگر از دستگاه خودپردازی که متعلق به بانک‌های عضو شبکه جهانی‌ است، وجه دریافت کنید، کارمزدی بابت آن از شما دریافت نخواهد شد. اگر از کارت نقدی بانک‌های عضو شبکه جهانی در دیگر دستگاه‌های خودپرداز که عضو این شبکه نیستند، استفاده کنید، مبلغ ۵ دلار بابت هر تراکنش از حساب شما کسر خواهد شد.

آخرین راه برای فرار از پرداخت هزینه‌ی اضافی در تراکنش‌های بانکی، افتتاح حساب در "اچ‌اس‌بی‌سی" (HSBC) می‌باشد. این شرکت خدماتی و مالی، یک بانک بریتانیایی است. مادامی که از دستگاه‌های خودپرداز متعلق به بانک "HSBC" وجه نقد دریافت کنید، هیچ کارمزدی از حساب‌تان کسر نخواهد شد و برای دریافت وجه و یا تراکنش مالی با استفاده از کارت‌های این بانک در دیگر دستگاه‌های خودپرداز، فقط مبلغ ۲.۵ دلار کارمزد پرداخت خواهید کرد. هزاران دستگاه خودپرداز "HSBC" در بیش از ۷۰ کشور دنیا وجود دارد.

دو راه آخری که مطرح کردیم، شما را به "شبکه جهانی" یا "HSBC" محدود می‌کنند؛ بنابراین پیشنهاد ما برای شهروندان آمریکایی، بانک چارلز شواب، برای شهروندان بریتانیایی، نورویچ و پتروبرو و در نهایت حساب TD برای شهروندان کانادایی است.

ارز محلی

بهترین موارد استفاده: رفع نیازهای مالی و نیز برای هرگونه خرید کوچک در مکان‌هایی که کارت اعتباری و دلار آمریکا مورد استفاده نیست.

مکان‌های بسیاری وجود دارند که چاره‌ای جز استفاده از ارز محلی ندارید. بنابراین این‌ که همیشه مقداری پول و ارز محلی همراهتان باشد، نکته‌ی مهمی است. البته می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری، کارت نقدی و دلارهایی که همراهتان دارید، اقدام به تهیه‌ی ارز محلی در حین سفر کنید اما همچنین می‌توانید قبل از سفر، به بانک خود مراجعه کرده و ارز مورد نظر را تهیه کنید.

ممکن است بانک شما، همه‌ی ارزهای موجود را نداشته باشد اما در اکثر بانک‌ها می‌توانید چند صد دلار، به ارزش ارز کشور مقصدتان، قبل از ترک کشور تهیه کنید. اگر به کشور کوچک یا کمتر شناخته‌ شده‌ای سفر می‌کنید، می‌توانید چند هفته قبل از سفر، به بانک خود مراجعه کرده و از آنها بخواهید تا در صورت امکان، به اندازه‌ی نیازتان، ارز برای شما سفارش دهند. خیلی خوب است که مقداری ارز محلی در کیف‌تان داشته باشید تا حداقل بتوانید کرایه‌ی تاکسی را از فرودگاه تا هتل پرداخت کنید. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید قبل از ترک کشور، برای تعویض ارز، به بانک خود بروید، نگران نباشید؛ معمولا در فرودگاه‌ها دستگاه خودپرداز یافت می‌شود.

مهم نیست چه مدت در سفر هستید؛ همیشه باید مقداری ارز محلی همراهتان باشد. در مواقع ضروری، تنها چیزی که می‌توانید از آن استفاده کنید، همین ارز محلی است.

 

کارت اعتباری (از پیش پرداخت‌شده) مسافرتی

بهترین موارد استفاده: دریافت وجه نقد و خرید از جاهایی که مجهز به دستگاه‌های کارت‌خوان هستند. حواستان باشد که بسیاری از کارت‌های اعتباری مسافرتی، برای استفاده، هزینه‌ی کارمزد را از حساب‌تان کسر می‌کنند.

کارت‌های اعتباری مسافرتی معمولا در هر جایی که کارت نقدی و کارت اعتباری قابل استفاده است، کار می‌کنند. همان‌طور که از نامش پیداست، باید از قبل کارت خود را از پول پر کنید تا بتوانید در سفر از آن استفاده کنید. برای استفاده از این کارت‌ها، باید مقدار ناچیزی کارمزد پرداخت کنید که حدود ۲.۵ دلار در ماه است. اما این نکته را نیز به یاد داشته باشید که استفاده از این کارت‌ها در خارج از کشور، بسیار امن و بی‌خطر است. همچنین این کارت‌ها برای صرفه‌جویی کردن بسیار مفید هستند؛ زیرا باید از قبل، هر مقدار پولی که می‌خواهید، در حساب وابسته به این کارت‌ها واریز کنید تا بتوانید همان مبلغ را هزینه کنید. با این کار، پول اضافه‌ای وجود ندارد که بخواهید خرج کنید که در نهایت منجر به صرفه‌جویی خواهد شد. کارت‌های اعتباری مسافرتی زیادی وجود دارند که می‌توانید برای خود تهیه کنید اما قبل از این‌ کار، از مطابقت این کارت‌ها با نیاز‌هایتان اطمینان حاصل کنید و همیشه حواستان به هزینه‌های فرعی باشد.

 

چک مسافرتی

بهترین موارد استفاده: آخرین راه چاره!

چک مسافرتی، ارز بین‌المللی در حال انقراضی‌ است که احتمالا فقط در کیف پدربزرگ‌هایمان یافت می‌شود! آخرین چیزی که می‌توانید حین سفر به آن متوسل شوید، چک مسافرتی‌ است.

چک مسافرتی از دهه‌ی ۹۰ میلادی تاکنون وارد سرازیری تندی شده است و روز به روز سخت‌تر نقد می‌شوند؛ اما در هر صورت به‌ عنوان پول پشتیبان، گزینه‌ی خوبی محسوب می‌شوند.

 

برای هر اتفاقی برنامه‌ای داشته باشید

راه‌های مختلفی برای حمل و استفاده‌ی پول در طول سفر وجود دارد؛ با این‌ حال باید تا جایی که می‌توانید، برنامه‌ریزی برای اتفاقات پیش‌بینی نشده داشته باشید. هیچ‌ وقت مشخص نیست که چه زمانی امکان خرابی دستگاه خودپرداز وجود دارد و یا اینکه در جایی باشید که هیچگونه صرافی برای مبادله‌ی ارز وجود نداشته باشد. بنابراین، برای جلوگیری از سرگردان شدن در یک کشور خارجی، آن هم بدون هیچ پولی، باید همیشه یک کارت نقدی، یک کارت اعتباری، دلار آمریکا و مقداری هم ارز محلی به همراه داشته باشید.

منبع: کجارو

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید