سیاست «صدام فوبیا»؛ یك تیر و دو نشان برادران یوسف | اتاق خبر
کد خبر: 331664
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 22:03
به مناسبت سیزدهمین سالروز سقوط رژیم صدام/
انتشار ویدئویی مشكوك از معاون سابق صدام دیكتاتور پیشین عراق و مطرح شدن چهره های این رژیم در رسانه های عربی در این روزها كه مصادف با سیزدهمین سالروز سقوط رژیم بعث است، به اعتقاد كارشناسان، چیزی بیش از حزب بعث هراسی مردم عراق و سیاست «صدام فوبیا» نیست.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، اصطلاح «برادران یوسف» عنوانی است كه عراقی ها در توصیف سیاست های جفاكارانه كشورهای عربی نسبت به عراق به كار می برند و به اعتقاد كارشناسان، از ابتدای سقوط رژیم صدام تا به امروز هرگز اعراب، به ویژه شیخ نشین های حوزه خلیج فارس از این سیاست به منظور آزار و اذیت عراقی ها دست برنداشته اند.

بیش از سه دهه حاكمیت بعثی ها بر عراق در اذهان مردم این كشور تداعی كننده گورهای جمعی، شكنجه گاه های مخوف و قتل میلیون ها جوان عراقی در جنگ های بیهوده هشت ساله علیه جمهوری اسلامی ایران و اشغال كویت بوده كه هنوز آثار آن زنده است.

زنده نگاه داشتن این خوف و نگرانی با توجه به اینكه این روزها رزمندگان عراقی در آستانه نابودی كامل تروریسم «بعثی - تكفیری» در كشورشان هستند، به باور كارشناسان عراقی، بخشی از سیاست شیخ نشین های عرب خلیج فارس در قبال نظام جدید حاكم بر عراق از 2003 تا به امروز بوده است.

بر این اساس، طرح مجدد چهره ای شبیه «عزت الدوری» معاون پیشین دیكتاتور عراق در تلویزیون های سعودی الحدث و العربیه یا ناجی صبری وزیر خارجه سابق این رژیم در روزنامه المشرق قطر در همین راستا توجیه می شود.

به اعتقاد كارشناسان عراقی، رسانه های عربی حوزه خلیج فارس می كوشند با طرح چهره های سابق بعث، همچنان به عراقی ها القاء كنند، كه حزب بعث از بین نرفته و دیر یا زود در عراق به قدرت بازخواهد گشت.

هنوز منابع رسمی عراق در خصوص ویدئوی ادعایی متعلق به عزت الدوری واكنش نداشته اند، اما یادداشت هایی كه در این خصوص كارشناسان نوشته اند حائز اهمیت است تا جایی كه یكی از نویسندگان به طنز نوشت: 'فقط این گربه نیست كه 9 جان دارد، بلكه عزت الدوری هم 9 جان دارد ! '

این نوشته اشاره به چند مورد خبر مرگ عزت الدوری در طول سال های گذشته دارد كه آخرین بار در 17 آوریل 2015 اعلام شد كه او در ارتفاعات حمرین به دست نیروهای مردمی 'الحشد الشعبی' به هلاكت رسیده و جسد او در ملاعام در بغداد به نمایش گذاشته شد.

زنده ماندن الدوری طی این سالیان حتی اگر هم كشته نمی شد، بعید به نظر می رسد زیرا او در اوج قدرت رژیم بعث، از سرطان خون رنج می برد و چند بار در خارج عراق تحت مداوا قرار گرفت و تنها مقام بازمانده از رژیم سابق بعث است كه نیروهای آمریكایی به هر دلیل نتوانستند او را دست گیر كنند یا به قتل برسانند!؟

طرح مجدد این چهره در رسانه های وابسته به عربستان سعودی و خلیجی این بار بیش از اینكه برای افكار عمومی نگران ساز باشد، اسباب لطیفه های طنز درباره آن شد اما برخی نیز استفاده ابزاری شیخ نشین های خلیج فارس را از چهره های رژیم بعث مورد توجه قرار دادند.

محور سخنانی كه فرد منسوب به عزت الدوری بر آن متمركز شده، بیش از اینكه عراق و مردم این كشور باشد، خط مشی خطاب سیاسی این روزهای شیخ نشین های عرب حوزه خلیج فارس علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

فرد موسوم به عزت الدوری كه دو آدم فربه با صورت های نقاب پیچ، پشت سر او ایستاده اند، ایران را تهدیدی برای منطقه خواند و خواستار مقابله با ایران و آنچه مزدورهای ایران(منظور گروه هایی است كه با داعش در حال جنگ هستند) عنوان كرده، شده است.

همزمان با این ویدئو، 'ناجی صبری' وزیر خارجه سابق رژیم صدام در روزنامه

'المشرق' قطر ظاهر شده و با تحریف آشكار تاریخ معاصر، همین سخنان را علیه ایران به شیوه ای دیگر تكرار كرده است.

'ناجی صبری' حوادث سال های 1990 اشغال كویت و تبعات آن را كه منجر به جنگ خلیج فارس و اشغال عراق شد، تحریف كرده و مدعی شده است كه كشورهای عربی درصدد حل مسالمت آمیز قضیه اشغال كویت بودند اما این ایران بود كه صدام را بر ماندن در كویت تشویق كرد.

همان طور كه بسیاری از عراقی ها اعتقاد دارند و در سخنان امروز نخست وزیر عراق به مناسبت سالروز شهادت آیت الله محمد باقر حكیم و آیت الله محمد باقر صدر نیز منعكس شد، جنگ امروز عراق با تروریسم ، ادامه جنگی است كه به سال های مبارزه علیه رژیم صدام بر می گردد.

'حیدر العبادی' تاكید كرد كه بخش رهبری و بدنه تشكیلات سابق القاعده كه امروز در داعش نیز انعكاس یافته، عناصر بعثی رژیم سابق هستند.

اعتقاد بر این است كه سیاست حمایت از حزب منحله بعث توسط برخی كشورهای عربی حوزه خلیج فارس، تیری است كه دو نشان را هدف گرفته ؛ زدن روند سیاسی عراق و دوم تهدید كردن ایران .

برادران یوسف عراق (شیخ نشین های حوزه خلیج فارس) اكنون بهترین زمان برای اعلام این طرح را سیزدهمین سالروز سقوط رژیم صدام دیده اند شاید همان طور كه 'سید عمار حكیم' رییس مجلس اعلا به آن اشاره كرد، 'فكر كرده اند، این بار زبانه آتش فتنه به داخل 'بیت واحد' رسیده است'.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید