توقف فاز دوم هدفمندی، به جا بود | اتاق خبر
کد خبر: 33198
تاریخ انتشار: 25 آبان 1391 - 11:45

محسن بهرامی*

طرح توقف اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها و اعلام چنین تصمیمی از سوی مجلس شورای اسلامی تصمیم و اقدام بسیار درستی بوده است. چون ادامه اجرای این طرح آن هم در قالب فاز دوم با توجه به نتایج اجرای فاز اول و تبعات آن به‌خصوص در بخش تولید و صنعت همه بیانگر درستی این تصمیم از سوی مجلس بوده است. برای بررسی دلایل این ادعا می‌توان سه نکته را مد نظر قرار داد. نکته اول: در بررسی اولین دلیل می‌توان به نرخ تورم اشاره کرد.

مقایسه و بررسی نرخ تورم نقطه به نقطه هر ماه نسبت به ماه قبل آن، بیانگر افزایش این تورم است. بررسی تورم یکساله نیز موید همین موضوع است که نرخ تورم ما اکنون افزایش بالایی دارد. در کنار افزایش نرخ تورم، افزایش قیمت حامل‌های انرژی واحدهای تولیدی هم منجر به افزایش مجدد قیمت‌ها می‌شود و این موضوع می‌تواند هم برای بخش تولید و هم به‌خصوص برای مردم تبعات منفی داشته باشد. اما با توقف اجرای فاز دوم، از افزایش مجدد قیمت‌ها به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی واحدهای تولیدی جلوگیری می‌شود.

نکته دوم: پس از اجرای فاز اول و در آستانه اجرای فاز دوم هنوز هیچگونه ارزیابی دقیق و مثبتی از اجرای فاز اول ارائه نشده است. ارزیابی که مشخص شود با اجرای فاز اول این طرح چه اقداماتی در راستای کمک به اصلاح ساختار بنگاه‌های تولیدی انجام شده و اینکه آیا برای بنگاه‌های تولیدی از محل صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی سهمی محقق شده است یا خیر؟ از طرفی در شرایطی که همه می‌دانیم سهم 20 درصدی واحدهای تولیدی و صنعتی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها هنوز هم پرداخت نشده است و دولت هنوز به این بخش بدهکار است، چگونه می‌توان فاز دوم را اجرا کرد؟

نکته سوم: اینکه اکنون در شرایط تحریم‌ها و نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی با موانع بسیار زیادی برای تامین مواد اولیه تولیدی خود مواجه هستند. از طرفی به دلیل اعمال برخی سیاست‌های مالی و بانکی میزان نقدینگی واحدهای تولیدی و صنعتی کاهش یافته است. حال در این شرایط و با کاهش نقدینگی، افزایش قیمت ارز و وجود تحریم‌ها و ناتوانی برخی واحدها در تامین مواد اولیه مورد نیاز، چنانچه فشار ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی هم به این زنجیره اضافه شود آیا در این حالت واحدهای تولیدی ما می‌توانند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند و آیا با مشکلات بیشتری مواجه نمی‌شوند؟ به نظر من تک تک و مجموع این عوامل در کنار هم و نگاهی به وضعیت واحدهای تولیدی در اجرای این طرح تحول اقتصادی همه بیانگر ضرورت توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست.

عضو اتاق ایران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید