سخنرانی پادشاه عربستان در جمع تملق‌گوی پارلمان مصر | اتاق خبر
کد خبر: 332159
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 01:55
پادشاه عربستان با حضور در نشست سرشار از تملق و ستایش نمایندگان پارلمان مصر، برای آنها از نزدیکی روابط دو کشور و مبارزه با تروریسم سخن گفت و مورد تشویق‌های مکرر نمایندگان قرار گرفت.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا،‌ این اولین حضور پادشاهی از کشور عربستان در پارلمان مصر و از معدود سخنرانی‌های یک رهبر عربی در این نهاد قانونگذاری مصر است که می‌تواند بیانگر نوعی مشروعیت دادن به پارلمان از سوی عربستان تلقی شود که بسیاری از مردم مصر مشروعیت آن را قبول ندارند و دست‌نشانده نظامیان می‌خوانند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در چهارمین روز سفر خود به مقر پارلمان مصر رفت و بر اساس سنت سخنرانی‌ها در میان رهبران عرب، در ابتدای سخنان خود به مساله فلسطین پرداخت و خواستار اتحاد برای به سر انجام رساندن این پرونده شد.

وی سپس به روابط دو کشور پرداخت و از توافقنامه‌هایی سخن گفت که می‌تواند به شکوفایی اقتصاد مصر کمک کند. ملک سلمان گفت: معاهدات زیادی میان دو طرف امضا شد که از جمله آن تصمیم برای احداث پل ارتباطی میان مصر و عربستان است که به بهبود اوضاع اقتصادی و توسعه صحرای سینا منجر خواهد شد و قاره‌های آسیا و آفریقا را به هم ربط می‌دهد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به مساله مبارزه با تروریسم و افراطگرایی پرداخته و گفت: عربستان به مبارزه با افراطگری و تروریسم اهتمام خاصی می دهد و در همین زمینه تلاش کرده تا ائتلاف‌های نظامی مختلفی را شکل دهد و می‌کوشد یک ائتلاف نظامی عربی قدرتمند را نیز برای رویارویی با اقدامات تروریستی روی کار آورد.

پیش از سخنان پادشاه عربستان، رئیس پارلمان مصر با سخنرانی سرشار از تملق اقدامات سعودی‌ها و شخص پادشاه در یمن، سوریه و آن چه که وی "نزدیک کردن مواضع کشورهای عربی" خواند را ستود که با تشویق های مکرر نمایندگان پارلمان مصر مواجه شد.

نمایندگان این دوره از پارلمان مصر که تقریبا همگی از جریان نزدیک به عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور نظامی این کشور محسوب می‌شوند و به حمایت‌های اقتصادی عربستان چشم دوخته‌اند، باید برخی از توافق‌های امضا شده در سفر ملک سلمان به مصر از جمله توافق تعیین مرزهای دو کشور را به تصویب برسانند که با توجه به میزان تملقی که در این نشست مشاهده شد، یقینا مشکلی در تصویب این توافقنامه‌ها که برخی از آنها با مخالفت‌های داخلی در مصر مواجه شده، پیش نخواهد آمد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید