Performancing Metrics

مزایای کارت بازرگانی برای اقتصاد و فعالان اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 332318
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 16:53
بهمن عشقی دبیرکل اتاق تهران: در اقتصاد بخش خصوصی، صنوف از بازرگانان متمایز شده اند و همین امر ضرورت تمایز طبقات اقتصادی را در حوزه اقتصاد خصوصی ایران الزامی می کند.

اتاق خبر- وزیر صنعت، معدن و تجارت در چند نوبت از احتمال حذف الزام کارت بازرگانی در فرایند صادرات و واردات سخن گفته است. محمدرضا نعمت زاده از کارشناسان و فعالان اقتصادی خواسته است تا دیدگاه خود را در این زمینه مطرح کنند و در مورد شرایط و الزامات آن به تبادل نظر بپردازند تا راهکاری بهینه برای تسهیل کسب و کار و جلوگیری از برخی سوء استفاده ها، پیدا شود. در این زمینه با بهمن عشقی دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفتگویی انجام داده ایم که آن را می خوانید.

 مدتی است که از احتمال حذف کارت بازرگانی در فرایند تجارت برای جلوگیری از برخی سوء استفاده ها سخن گفته می شود، نظر شما در این زمینه چیست؟

امکان سوء استفاده در همه فرایندها وجود دارد که البته باید مکانیزم ها به گونه ای طراحی شود که راه های سوء استفاده مسدود شود و یا به حداقل ممکن برسد. برخی برای عدم پرداخت حقوق دولتی نظیر مالیات، با روش هایی از کارت بازرگانی به عنوان ابزار بهره می برند که البته با اصلاح فرایندهای گمرکی و مالیاتی، مسیر این سوء استفاده ها تا حدود قابل توجهی مسدود شده است. با این وجود اگر قرار باشد در آینده الزام کارت بازرگانی از فرایند تجارت کنار رود، باید به راهکارهایی برای حفظ و فراگیر شدن کارت بازرگانی در میان فعالان اقتصادی اندیشید. کارت بازرگانی به طور ذاتی در همه کشورهای دنیا وجود دارد و مزایای خاص خود را دارد، این کارت به عنوان ابزاری برای تمایز طبقه بازرگان در شقوق مختلف تلقی می شود. اما ممکن است در مورد الزام آن برای فعالیت های مختلف اقتصادی از جمله تجارت، تفاوت هایی میان کشورهای مختلف وجود داشته باشد. در برخی کشورها، ثبت نهایی شرکت ها منوط به عضویت در اتاق بازرگانی است و برخی کشورها الزامات دیگری را برای آن در نظر گرفته اند. در ایران هم می توان کارت بازرگانی را به عنوان مدرکی الزامی در مسیر واردات و صادرات ندانست اما باید به حیات آن در اقتصاد قوت بخشید تا مزایای آن برای اقتصاد حفظ شود. یادآوری می کنم که در اقتصاد بخش خصوصی، صنوف از بازرگانان متمایز شده اند و همین امر ضرورت تمایز طبقات اقتصادی را در حوزه اقتصاد خصوصی ایران الزامی می کند.

 صدور کارت بازرگانی و عضویت فعالان اقتصادی در اتاق، چه مزیت هایی را برای اقتصاد دارد؟

اولین مزیت صدور کارت بازرگانی نظم بخشی به فضای اقتصادی است. طبقه بندی فعالان اقتصادی از نظر نوع فعالیت اقتصادی از طریق کارت بازرگانی انجام می شود. طبقه‌بندی صنعتگران، فعالان بخش خدمات، معدنکاران و فعالان عرصه کشاورزی و صنایع غذایی از این طریق مقدور می شود که بر این اساس می توان ارتباط میان کنشگران اقتصادی را برای توسعه فعالیت ها و همکاری ها، ساماندهی کرد. از طرف دیگر با کارت بازرگانی به فعالان اقتصادی اعتباری بین المللی داده می شود که معرفی نامه ای معتبر برای آن ها محسوب می شود. اعضای اتاق های بازرگانی در معرفی خود به شرکای داخلی و خارجی از شناسنامه ای بهره می برند که معتبر است و زبان شناخته شده و  مشترکی برای فعالان اقتصادی جهان محسوب می شود. این شرایط موجب می شود که کسب و کار میان فعالان اقتصادی تسهیل شود. بنابراین باید ترتیبی داده شود تا همه فعالان اقتصادی به دریافت کارت بازرگانی مبادرت کنند تا نظم بخشی به فعالیت های اقتصادی، ایجاد ارتباطات سازنده میان فعالان اقتصادی برای همکاری بیشتر در سطح داخلی و بین المللی و دیگر مزایای آن به کار گرفته شود. یادآوری می‌کنم که کارت بازرگانی می تواند کلید ورود به باشگاه جهانی بازرگانی قلمداد شود.

 شما در اتاق تهران برای تسهیل شرایط دریافت کارت بازرگانی چه اقداماتی انجام داده اید؟

اکنون صدور و تمدید کارت بازرگانی برای یک فعال اقتصادی چه حقیقی و چه حقوقی، دیگر فرآیندی سخت و دشوار محسوب نمی‌شود. با استفاده از همان مدارک معمول که تمامی بنگاه‌های اقتصادی ملزم هستند برای امور جاری خود در اختیار داشته باشند، می‌توان کارت بازرگانی دریافت کرد. اتاق تهران برای ایجاد سهولت بیشتر در اجرای فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی، سعی کرده است ضوابط و شرایط آن را به صورت شفاف در معرض بهره‌برداری فعالان اقتصادی قرار دهد. در این راستا به موجب بخشنامه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت در تاریخ 16 تیرماه 1394 صادر کرد، اتاق، اقدام به تهیه شاخص‌هایی برای احراز صلاحیت حرفه‌ای متقاضیان مطابق بخشنامه یاد شده کرده است.

 شاخص های احراز صلاحیت حرفه ای چه مواردی است؟

8 شاخص در این زمینه وجود دارد. در بند نخست این شاخص‌ها، برای اشخاص حقوقی در حساب جاری، وجود حداقل 200 میلیون ریال و برای اشخاص حقیقی 300 میلیون ریال به عنوان شرط لازم اعلام شده است. همچنین برخورداری از حساب بانکی جاری با گردش مالی حداقل 2 میلیارد ریال به مدت یکسال متعلق به یکی از اعضای هیات مدیره و یا مدیرعامل به عنوان یکی از شرایط کافی مورد اشاره قرار گرفته است.

 شاخص‌های احراز صلاحیت برای صدور کارت عضویت و کارت بازرگانی، روی سایت اتاق تهران به آدرس tccim.ir در دسترس است.

 متقاضیان خودشان مستقیما می توانند برای دریافت کارت مراجعه کنند؟

 برای دریافت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی، نیازی به استفاده از شرکت‌های واسطه‌ای و دلال نیست. اکیداً توصیه می‌شود به دلیل مشکلات حقوقی مترتب بر آن، فعالان اقتصادی از کارت سایرین برای پیشبرد فعالیت‌های خود استفاده نکرده یا کارت بازرگانی خود را هم در اختیار غیر قرار ندهند. چرا که شرایط صدور و تمدید کارت بازرگانی برای کنشگران اقتصادی، پیچیده و خارج از عرف نیست.

اتاق تهران نیز کلیه اطلاعات مورد نیاز فعالان بخش خصوصی را روی سایت خود قرار داده و دسترسی به آن برای عموم آزاد است. افزون بر این، فعالان اقتصادی و متقاضیان صدور کارت عضویت و بازرگانی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مرکز پاسخگویی اتاق با شماره 1866 تماس حاصل کنند.

 افرادی که فعالیت تجاری ندارند نیز می توانند عضو اتاق شوند؟

بنگاه‌های اقتصادی که در امر صادرات و واردات فعالیت ندارند می‌توانند با دریافت کارت عضویت حقیقی یا حقوقی از خدمات اتاق تهران بهره‌مند شوند. عضویت در اتاق تهران باعث بهره مندی اعضا از خدمات و زنجیره های ارزش اتاق خواهد شد.

منبع: اتاق تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید