Performancing Metrics

افزایش رانندگی درحال مستی در تهران | اتاق خبر
کد خبر: 332663
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 14:48
دادستان تهران آمار پرونده‌های رانندگی در حال مستی در شهر تهران در سال ۹۴ را ۲۹۰۰ فقره اعلام کرد و این آمار را هشدار دهنده خواند.

اتاق خبر: نخستین جلسه‌ی شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع «سیاست‌ها و برنامه‌های دادسرای تهران»، به ریاست دکتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

عباس جعفری دولت آبادی با اشاره به برخی رویدادهای سیاسی، امنیتی و قضایی مهم سال گذشته اظهار داشت: با وجود نا آرامی‌های موجود در برخی کشورهای همسایه مانند عراق و دیگر کشورهای عربی از جمله لبنان، سوریه و یمن، کشور سالی آرام و ایمن را پشت سر گذاشت و منازعات موجود در کشورهای همسایه، امنیت جمهوری اسلامی ایران را تحت‌الشعاع قرار نداد.

وی مهم‌ترین دستاورد قضایی سال گذشته را اجرای قانون آیین دادرسی کیفری جدید اعلام کرد که تحولی بزرگ در رسیدگی‌های کیفری محسوب می‌شود.

دادستان تهران هم‌چنین انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را اتفاق سیاسی مهم سال گذشته ارزیابی کرد.

افزایش آمار رانندگی در حال مستی در تهران

جعفری دولت آبادی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مصونیت فرهنگی، تاکید کرد که این موضوع باید مورد توجه مسئولان در برنامه‌ریزی‌های سال جاری قرار گیرد و در توجه دادستانی تهران به این موضوع اظهار داشت: طی بازدیدهایی که از دو دادسراهای ارشاد و راهور انجام شد، با آمار قابل توجه رانندگی حین مستی و شرب خمر مواجه بودیم که نیازمند تحلیل، بررسی و اتخاذ تدابیر مناسب است.

وی در توضیح، آمار پرونده‌های رانندگی در حال مستی در شهر تهران در سال ۱۳۹۴ را دو هزار ۹۰۰ فقره اعلام کرد و ضمن این که این آمار را هشدار دهنده خواند، از سرپرستان نواحی خواست ضمن اتخاذ تدابیر مدیریتی همراه با برنامه‌ریزی، در مقابله با این گونه جرایم اقدام نمایند.

پیگیری پرونده‌های اقتصادی

نکته‌ی دیگری که به عنوان سیاست قابل اتخاذ در دادسرای عمومی تهران مورد تاکید دادستان تهران قرار گرفت، مبارزه با فساد اقتصادی است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در این راستا رصد پرونده‌های مرتبط با جرایم اقتصادی توسط سرپرستان نواحی را ضروری خواند.

ارتباط دادستان با قضات دادسرا

دکتر جعفری دولت آبادی بازدید نوروزی دادستان از نواحی دادسرا را یکی از اقدامات سال جدید نسبت به سال‌های گذشته دانست و با اشاره به مفید بودن ارتباط مستقیم دادستان با قضات و مراجعین و سرکشی به نواحی دادسرا، پیش‌بینی کرد که بازدیدهای سرزده ادامه یابد.

دادستان تهران هم‌چنین از برگزاری جلسات نوبه‌ای با سرپرستان و قضات نواحی خبر داد و با اعلام این که اولین جلسه‌ در این راستا برای دادسرای ناحیه‌ی هفت و دادسرای حمایت از انفال و ثروت‌های عمومی برنامه‌ریزی شده است، در توجیه علت برگزاری چنین جلساتی اظهار نمود: این جلسات می‌تواند به کارشناسی بهتر و مدیریت بهینه منجر شود و زمینه را برای سنجش و ارزیابی دادسراها به منظور تقسیم بهتر نیروی قضایی و اداری فراهم سازد.

برگزاری جلسات موضوعی در سال جدید

برنامه‌ی دیگری که به منظور نظارت بر رسیدگی به پرونده‌ها در نواحی دادسرا و اتخاذ اقدامات پیش‌گیرانه با دستگاه‌های اجرایی مرتبط، توسط دادستان اعلام شد، برگزاری جلسات موضوعی با هدف چاره‌اندیشی پیرامون پیش‌گیری از جرایم خاص و مقابله با این جرایم بود.

دادستان تهران اعلام کرد که یکی از جلسات موضوعی در سال جاری، به جرایم ناشی از تصادفات و تخلفات رانندگی اختصاص خواهد یافت.

مدیریت مطلوب در دادسرای تهران

جعفری دولت آبادی برنامه دیگر دادستانی تهران در سال جاری که ادامه‌ی اقدامات دادستانی در سال گذشته است را تغییر و تحول مدیریت‌ها اعلام کرد و  حضور موثر سرپرست ناحیه در دادسرا را از مولفه‌های مدیریت مطلوب اعلام کردد و اظهار داشت: تهران شهر بزرگی است و ما این تجربه را داشته‌ایم که هر جا سرپرست دادسرا حضور موثر و مستمر داشته، موفق شده است.

دادستان تهران پیش‌گیری از وقوع جرم را اولویت دوم دادسرا پس از مقابله با جرایم مهم خواند و اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه باید مورد توجه سرپرستان قرار گیرد تا موجب کاهش پرونده‌های وارده به دادسراها شود.

نظارت پر رنگ بر نواحی دادسرا

جعفری دولت آبادی سیاست دیگر دادسرا در سال جاری را نظارت مستمر خواند و با تصریح به این که موضوع نظارت و ارزیابی قضات از قبل نیز مورد توجه دادستانی تهران بوده؛ به گونه‌ای که با تصویب رییس قوه قضاییه ساختار مستقلی برای این امر در دادسرای عمومی تهران پیش‌بینی شده است، اعلام داشت: نظارت در سال جاری باید پر رنگ شود و در این راستا، رفتار و نحوه رسیدگی قضات مورد توجه قرار گیرد.

دادستان تهران به دیگر سیاست‌ها و برنامه‌های دادستانی تهران برای سال جاری اشاره کرد که اهم آن‌ها شامل مدیریت خلاقانه و شجاعانه، افزایش ملاقات مردمی دادستان و معاونین وی، کاهش موجودی شعب تحقیق و واحدهای اجرای احکام کیفری، مختومه نمودن پرونده‌های قدیمی و ایجاد دایره‌ی نظارت بر متهمان بازداشت موقت و تشکیل دایره نظارت بر متهمان و محکومان مواد مخدر در دادسرای عمومی تهران بود.

وی با اشاره به اقدام موفق دادستانی و پلیس تهران در دستگیری سارقان طی سال گذشته، اعلام نمود: این برنامه تاثیر زیادی در کاهش جرم سرقت در تهران داشته و لذا لازم است در خصوص دیگر جرایم مهم مورد توجه قرار گیرد.

جعفری دولت آبادی همچنین به ضرورت ارتقاء وضعیت آموزشی قضات از طریق استمرار برگزاری دوره‌های آموزشی و افزایش شمار این دوره‌ها، تشویق نیروها به عنوان یکی از مولفه‌های مدیریت خلاق و بررسی تحلیلی آمار جرایم دادسرا اشاره نمود و این موارد را از جمله برنامه‌های دادسرای عمومی تهران در سال جاری اعلام کرد.

در این جلسه هم‌چنین از خدمات مجید یوسفی معاون اول دادسرای تهران قدردانی به عمل آمد و ضمن تودیع نامبرده، رضا نجفی سرپرست فعلی ناحیه‌ی ۲۲ دادسرای تهران را با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت اول دادسرای عمومی تهران اعلام کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید