پیش بینی وزیر كشور از ارتقای سطح روابط تجاری ایران-پاكستان تا 5 میلیارد دلار | اتاق خبر
کد خبر: 332935
تاریخ انتشار: 25 فروردین 1395 - 09:13
در مراسم روز ملی پاكستان مطرح شد
وزیر كشور توسعه روابط با همسایگان را یكی از راهبردهای دولت در سیاست خارجی دانست و با اشاره به روابط ایران و پاكستان گفت: پیش بینی می كنیم سطح روابط تجاری موجود تا پنج میلیارد دلار ظرف سه سال آینده ارتقاء یابد .

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور شامگاه سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز ملی پاكستان، این روز را به ملت ودولت پاكستان تبریك گفت.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران وجمهوری اسلامی پاكستان، با بیش از900 كیلومتر مرز مشترك، از مهم ترین كشورهای همسایه هستند كه درطول تاریخ، همواره با صلح وثبات دركنار هم زندگی كرده اند و فرهنگ مشترك، دین مشترك، زبان یكسان مردم بسیاری از مناطق دو كشور و مواضع سیاسی مشترك دو كشور در عرصه بین المللی، به عمق روابط همسایگی افزوده و دو ملت را به برادران وخواهرانی جدا نشدنی تبدیل كرده است.

وزیر كشورعلاقه رئیس جمهور كشورمان به تعمیق روابط با كشورپاكستان را موتور محركه توسعه روابط بین دو كشور خواند و گفت:سفر اخیر ریاست جمهوری اسلامی ایران وهیات همراه به پاكستان، فارغ ازجنبه های دیپلماتیك آن، نشانه اوج همدلی و قرابت و روابط حسنه دوكشور بوده كه دستاوردهای بسیار زیادی، درهمه زمینه ها و سطوح مختلف مناسبات فی مابین داشته است.

رحمانی فضلی گفت : با ترسیم نقشه راهِ آیندهِ روابط دوكشور برای 3 سال آینده، كه جزئیات و مراحل عملیاتی آن در قالب كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی دوكشورتعریف شده است، می توانیم امید بسیاری به تحقق اراده رهبران دو كشور و توسعه روز افزون روابط داشته باشیم.

وزیر كشور با بیان اینكه پیش بینی ارتقاء سطح روابط تجاری موجود تا پنج میلیارد دلار ظرف سه سال آینده، ازاهداف راهبردی رهبران دوكشوراست افزود : جمهوری اسلامی ایران مایل است از امتیاز همسایگی برخوردار شده و بسیاری از نیازهای اقتصادی و تجاری خود را در تعامل سازنده و دو سویه با پاكستان تامین كند.

رحمانی فضلی تصریح كرد: امیدوارم در بیستمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی دو كشور كه انشاالله در مرداد ماه امسال در تهران برگزار خواهد شد، گام های عملی و مشهودی را در راستای تحقق این اهداف برداریم.

وی با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تامین كلیه نیازهای پاكستان بخصوص در زمینه انرژی و فن آوری های نوین گفت : انرژی مهمترین نیاز پاكستان است وهمانطور كه رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر به پاكستان نیز مكرر اعلام كرد،آمادگی داریم این نعمت الهی را در كوتاه ترین زمان و مسیر، دراختیار مردم عزیز پاكستان قرار دهیم .

وزیر كشور با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران می تواند وآمادگی كامل دارد، تا مهمترین منبع تامین انرژی پاكستان اعم ازگاز، برق، نفت وفرآوردهای نفتی برای حل بحران انرژی این كشور باشد ، افزود : ما خط لوله انتقال گاز IP را كه كمك مهمی به حل این بحران خواهد كرد، تا نزدیكی مرز رسانده و آماده اتصال كرده ایم و برای صادرات برق به میزان یك هزار تا 3 هزار مگاوات نیز اعلام آمادگی كامل كرده و منتظر اقدامات عاجل دولت پاكستان در این زمینه هستیم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینكه امنیت مرزی و توسعه اقتصادی مناطق و استانهای هم مرز دو كشور نیز از دیگر اهداف راهبردی جمهوری اسلامی ایران است ، گفت : بازگشایی گذرگاه های مرزی جدید، افزایش ظرفیت بازارچه های مرزی كنونی، جلوگیری از ترددهای غیرقانونی، مبارزه جدی با قاچاق مواد مخدر، كالا و انسان و همكاری نزدیك دو كشور برای مبارزه مشترك با گروه های تروریستی و اشرار از مهمترین راهكارهای همكاری در این زمینه است.

وزیر كشور با بیان اینكه دوكشور برای همكاری در امنیت مرزی نیز به نقاط مشترك خوبی رسیده و ساختارهای لازم برای چنین هدفی بكار گرفته خواهد شد، افزود: درآخرین توافقی كه در جریان ملاقات دو هفته قبل با وزیر كشور پاكستان داشتم، تفاهم شده است كه نشست مشترك مقامات ارشد حوزه های مختلف امنیتی، اطلاعاتی مرزی واستانی، حداكثر تا سه هفته بعد در تهران برگزار گردد.

رحمانی فضلی روابط پارلمانی دو كشور درحوزه روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و به ویژه مسائل جهان اسلام را در سطح بسیارخوبی توصیف كرد و افزود: مواضع پارلمان پاكستان در خصوص موضوع فلسطین، غزه، سوریه وتصمیم قاطع مجالس ملی و سنا در مخالفت با مشاركت پاكستان درجنگ یمن، قابل تقدیر و در جهت منافع امت اسلامی است.

وی ادامه داد: به راه انداختن جنگ های منطقه ای و دامن زدن به این بحرانها كه بدون تردید با خواست و اراده برخی از دولت های غربی، رژیم صهیونیستی و كشورهای متحجر و مرتجع منطقه ای صورت می گیرد، در راستای تسلط سیاسی و اقتصادی برمناطق مهم خاورمیانه است و مشاركت درجهت افزایش این بحران ها نیز، به مثابه شعله ور ساختن آتشی است كه تمام منطقه، از عراق و سوریه تا افغانستان و پاكستان را فرا خواهد گرفت، درحالی كه ما دولت های منطقه، با برخورداری ازمنابع انسانی، طبیعی و قدرت كافی، توانایی اداره و هدایت مسائل داخلی وخارجی خود را داشته و باید مانع از مداخله قدرتهای بیرونی،در تنظیم ومدیریت سیاستهای كشورهای خود شویم.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید