تحصن نمايندگان پارلمان عراق به سطح خيابان ها كشيده شد | اتاق خبر
کد خبر: 333330
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1395 - 08:34
تحصن هاي نزديك به 160 نماينده پارلمان عراق با هدف بركناري روساي سه گانه ، شامل رئيس جمهور، نخست وزير و رئيس پارلمان كه در پي تلاش هاي اصلاحي در اين كشور از سه شنبه شب شروع شد، امروز چهارشنبه به سطح خيابان هاي بغداد و برخي شهرهاي اين كشور كشيده شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ايرنا، هزاران تن از شهروندان عراقي از بعد از ظهر امروز در ميدان هاي اصلي و مركزي بغداد و استان هاي بابل، بصره، ديوانيه تجمع كرده و از تحصن نمايندگان پارلمان حمايت كردند.

در ميدان التحرير در مركز بغداد ، تظاهركنندگان شعارهايي در حمايت از تحصن نمايندگان سر دادند و جهت سرعت بخشيدن به اصلاحات ، خواستار بركناري فوري روساي سه گانه كشور شدند.

برخي طرفداران مقتدي صدر كه دو هفته پيش تحصن ها و تجمع هاي يك ماهه خود را در اطراف منطقه سبز امنيتي پايان داد و چادر تحصن خود را از منطقه سبز برچيد، از بعد از ظهر امروز با نصب بلندگوهايي در ميدان التحرير و پخش ترانه هاي حماسي كه در آن مقتدي صدر را ستايش مي كند، نظر شهروندان عراقي را به خود جلب كردند.

اين تجمع كه با حدود 100 نفر در ساعت 4 بعد از ظهر شروع شده بود، در ساعات پاياني روز به هزاران نفر رسيد و نيروهاي امنيتي نيز تدابير خود را به اجرا گذاشتند، بطوري كه پل هاي جمهوري و سنك بر روي دجله و در دو سوي كرخ و رصافه و خيابان هاي منتهي به ميدان التحرير بسته شد.

تحصن هايي كه روز چهارشنبه با درگيري فيزيكي ميان نمايندگان پارلمان عراق همراه شد، تنش هاي سياسي اين كشور را وارد مرحله تازه اي كرد، بطوري كه رئيس پارلمان براي بررسي و يافتن راه حل هاي خروج از بحران از رئيس جمهور اين كشور براي حضور در جلسه روز پنجشنبه دعوت كرد.

يك سخنگوي رئيس پارلمان عراق عماد الخاجي در اين خصوص گفت سليم الجبوري به دنبال رويدادهاي دو روز گذشته ، سرگرم بررسي امكان انحلال پارلمان است و قصد دارد اين موضوع را با هدف خروج كشور از بحران جاري با رئيس جمهور معصوم درميان بگذارد.

طي روزچهارشنبه برخي نمايندگان عراقي درباره امكان انحلال پارلمان و دولت در قانون اساسي بحث هاي مختلفي را مطرح كردند.

درگيري ها به دنبال بحث هاي مخالف و موافق تحصن هاي حاضر جهت بركناري روساي سه گانه ميان برخي تحصن كنندگان با نمايندگان كرد پارلمان عراق بوقوع پيوست.

نمايندگان كرد پارلمان عراق نيز خواستار حضور رئيس جمهور در جلسه روز پنجشنبه پارلمان شده اند.

تنش هاي جاري حدود دو هفته پس از پايان سلسله تحصن هاي جريان صدر در اطراف منطقه سبز امنيتي شكل گرفته است.

مقتدي صدر كه دولت را با تحصن هاي هزاران نفري و سپس برپايي چادر تحصن انفرادي در داخل منطقه سبز جهت تسريع در اصلاحات دولتي تحت فشار قرار داده بود، پنجشنبه دو هفته پيش به اين تحصن هاي حدودا يك ماهه خاتمه داد، مشروط بر اينكه دولت در يك مهلت 2 روزه، كابينه جديد تكنوكرات خود را معرفي كند، اما كابينه معرفي شده العبادي با مخالفت شديد جريان هاي سياسي روبه رو شد تا اينكه ديروز چهارشنبه به تحصن نمايندگان در داخل صحن پارلمان انجاميد.

تنش هاي سياسي در بغداد در حالي جريان دارد كه نيروهاي امنيتي و الحشدالشعبي در جبهه هاي مختلف در نبردهاي سختي با گروه تروريستي داعش بسر مي برند و كارشاسان امنيتي همچنان نسبت به تهديد بغداد از سوي داعش هشدار مي دهند.

هم اكنون نزديكترين فاصله مناطق تحت اشغال داعش تا بغداد بين 25 تا60 كيلومتر، شامل مثلث 'الكرمه'، 'الصقلاويه'، 'فلوجه' است.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید