ادامه تنش ها در پارلمان عراق | اتاق خبر
کد خبر: 333531
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1395 - 05:55
منابع رسانه ای اعلام کردند که نمایندگان با تشکیل جلسه تصمیم بر برکناری سلیم الجبوری رئیس پارلمان گرفتند اما دفتر وی با صدور بیانیه ای این تصمیم را بر خلاف قانون اساسی خواند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از المسله، تنش ها در پارلمان عراق برای تعیین وزرای جدید کابینه حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور همچنان ادامه دارد و نمایندگاه به تحصن خود ادامه می دهند.

بر اساس این گزارش نمایندگان تحصن کننده «هیثم الجبوری» یکی دیگر از اعضاء پارلمان را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کردند.

قرار است حیدرالعبادی نخست وزیر عراق امروز در جلسه پارلمان حضور یابد و آخرین تغییرات و اصلاحات در لیست وزرای پیشنهادی کابینه اش را به نمایندگان ارائه کند. این اقدام العبادی در پی توافق شب گذشته وی با سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق پس از نشست طرفین صورت می گیرد.

یکی از نمایندگان امروز مدعی شد که سلیم الجبوری رئیس پارلمان متن استعفای خود را نوشته است اما ساعاتی بعد سخنگوی الجبوری این سخنان را تکذیب کرد.

همچنین مشاور فواد معصوم رئیس جمهور عراق تصریح کرد که معصوم در جلسه امروز پارلمان حضور نمی یباد؛ زیرا مطابق با قانون اساسی نیست. پیش از این نمایندگان از وی خواسته بودند که در جلسه امروز پنج شنبه شرکت کند.

نمایندگان تحصن کننده اعلام کردند که حتی در صورت غیبت سلیم الجبوری نیز جلسه پارلمان را تشکیل خواهند داد.

در عین حال دفتر سلیم الجبوری با صدور بیانیه ای از برگزاری جلسه پارلمان بخ محض رسیدن و ورود حیدرالعبادی نخست وزیر عراق خبر داد.

رئیس پارلمان عراق با نمایندگان ائتلاف القوی(اهل تسنن عراق) نشستی برگزار می کند. در همین راستا یکی از منابع این ائتلاف گفت: احساس می کنیم هدف از تحصن فقط برکنار کردن الجبوری است.

از سوی دیگر الزاملی در سخنانی گفت: نسبت به برکناری الجبوری پافشاری می کنیم و یک نفر از اهل تسنن را جایگزین وی خواهیم کرد.

یکی از منابع عنوان کرد: تا ساعتی دیگر پارلمان عراق بدون توجه به حضور و یا غیبت الجبوری برای برکنار کردن هیأت رئیسه تشکیل جلسه خواهد داد.

منابع رسانه ای خبر می دهند که نمایندگان تحصن کننده از ورود حیدرالعبادی به داخل پارلمان جلوگیری می کنند و حضور وی را نمی پذیرند.

گزارش ها حاکی است حیدرالعبادی به پارلمان نرسید.

الفتلاوی گفت: خبرها حاکی است العبادی برای نجات و رهایی سلیم الجبوری در پارلمان حضور می یابد تا جلسه برکناری وی را به تاخیر بیندازد.

الشمری یکی از نمایندگان گفت: پارلمان به ریاست عدنان الجنانی و با حضور 171 نماینده تشکیل جلسه داد.

ائتلاف القوی تاکید کرد که الجبوری را به عنوان رئیس پارلمان قبول دارد.

البدیری اظهار داشت: پارلمان عراق با اجماع به برکناری سلیم الجبوری و معاونانش رأی داد.

در همین راستا دفتر الجبوری با صدور بیانیه ای اعلام کرد که جلسه تحصن کنندگان بدون حضور رئیس پارلمان بر خلاف قانون اساسی است و فاقد حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه است.

94105

منبع: مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید