مستقیم فرانسه | اتاق خبر
کد خبر: 334147
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1395 - 13:10
با ورود با صدا و بی‌صدای هیات‌های بویینگ و ایرباس برای مذاکره پشت درهای بسته و باز اتاق‌های جلسات آغاز شد و به فصل ورود دسته‌دسته ایرلاین‌های خارجی رسید.

اتاق خبر - در ماه‌هاي بعد از اجرايي شدن برجام، فرودگاه مهرآباد و امام خميني(ره) شاهد پروازهاي خاص زيادي بوده است؛ پروازهايي كه با پيشوند VIPهمراه شدند يا پروازهايي كه چارتي هيات‌هاي تجاري اروپايي و آسيايي و حتي امريكايي‌ها را به ايران رساندند، اما شايد در ميان همه اين پروازها، پروازهاي خاصي كه ارتباط مستقيم با ايرلاين‌ها و بخش هوايي ايران داشتند به تعداد انگشتان دو دست مي‌رسد.

صنعت هوايي ايران شاهد اتفاقات فراواني است. داستان با ورود با صدا و بي‌صداي هيات‌هاي بويينگ و ايرباس براي مذاكره پشت درهاي بسته و باز اتاق‌هاي جلسات آغاز شد و به فصل ورود دسته‌دسته ايرلاين‌هاي خارجي رسيد. آنها كه براي مذاكره با عباس آخوندي صف كشيدند و پشت لبخندهاي ديپلماتيك، درخواست‌شان را براي آغاز مراوده با ايران طرح كردند.

حالا شايد شروع همكاري‌هاي خارجي با ايرلاين‌ها و برندهاي معروف هوايي بعد از اين همه رفت و آمدهاي مختلف آنچنان خبر غريبي نباشد اما در ميان همه اخبار هوايي حضور برخي برندهاي خاص مي‌تواند تازگي خود را حفظ كند. همان‌طور كه خريد ايرباس و بويينگ براي صنعت هوايي ايران اتفاقي خاص محسوب مي‌شود، بازگشت برخي پروازهاي خارجي هم به همان ميزان جذاب است.

امروز يكشنبه در نخستين ساعات شب قرار است وزير حمل و نقل فرانسه به ايران بيايد سفري كه قرار است آغازگر پروازهاي مجدد ايرفرانس بعد از ٨ سال به ايران باشد. در اين رابطه رضا جعفرزاده مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري هم گفته است: « پس از امضاي توافقنامه از سرگيري پروازهاي پاريس- تهران، امروز ٢٩ فروردين ماه وزير حمل و نقل فرانسه مسافر ويژه اين پرواز است. ايرفرانس پروازهاي خود به ايران را در سال ٢٠٠٨ ميلادي قطع كرده بود، مطابق برنامه تعيين شده پروازهاي برنامه‌اي ايرفرانس از امروز از سر گرفته شده و هفته‌اي چهار پرواز در اين مسير انجام مي‌شود و هواپيماي ايرفرانس ساعت ٢٠:٢٠ امشب ٢٩ فروردين ماه در فرودگاه امام خميني (ره) به زمين مي‌نشيند.»

وي در عين حال افزايش بازديدكنندگان فرانسوي از ايران را مورد توجه قرار داده و افزوده است: «بر اساس آماري كه خبرگزاري فرانسه از روند رو به افزايش متقاضيان مسافران فرانسوي در سال ٢٠١٦ براي بازديد از مراكز تاريخي و تفريحي ايران منتشر كرده است، جزاير قشم و كيش، شهرهايي چون تهران، شيراز، اصفهان، اردبيل، يزد، كاشان، همدان، تبريز، رشت، گرگان و منطقه باستاني شوش از جمله مقاصد گردشگران فرانسوي به شمار آمده است.»

پيش از اين نيز حميدرضا سيدي عضو هيات‌مديره شهر فرودگاهي امام‌خميني (ره) از برقراري پروازهاي ايرفرانس در مسير پاريس - تهران از امروز و پروازهاي كي ال‌ام در مسير آمستردام- تهران از ۱۲ ارديبهشت خبر داده و گفته بود: «بر اساس برنامه‌ زمان‌بندي اعلام شده پروازهاي ايرفرانس در روزهاي يكشنبه، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه ساعت ٢٠ و ٢٠ دقيقه وارد فرودگاه بين‌المللي امام خميني(ره) مي‌شود و صبح روز بعد ساعت ٩ و ١٥ دقيقه تهران را به مقصد پاريس ترك مي‌كند.»

اين مسوول شهر فرودگاهي مهرآباد همچنين در مورد پرواز‌هاي كي‌ال‌ام هلند هم گفته بود: «پروازهاي اين شركت هواپيمايي ساعت يك بامداد روزهاي يكشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه وارد تهران (فرودگاه بين‌المللي امام) مي‌شود و ساعت ١٥ نيز اين فرودگاه را به مقصد آمستردام ترك مي‌كند. بعد از ادغام دو شركت هواپيمايي فرانسه و كي‌ال‌ام هلند اين دو ايرلاين در قالب يك شركت هواپيمايي اير فرانس-كي‌ال‌ام فعاليت مي‌كنند، بر همين اساس امكان اشتراك پروازهاي دو ايرلاين با يكديگر در مسيرهاي پروازي وجود دارد.»

به اين ترتيب به نظر مي‌رسد آمار پروازهاي انجام شده از فرودگاه‌هاي بين‌المللي ايران به مقاصد مختلف جهان رشد قابل توجهي خواهد يافت. تاكنون نيز آمارها نشان داده است تعداد پروازهاي خارجي ثبت شده با ايرلاين‌هاي خارجي بيش از تعداد پروازهاي انجام شده با ايرلاين‌هاي داخلي است؛ موضوعي كه به انتقاد شفاف وزير راه و شهرسازي از ايرلاين‌هاي داخلي مبدل شد و حالا به نظر مي‌رسد با حضور ايرلاين‌هاي خارجي كه خدمات بهتري ارايه مي‌كنند باز هم سهم ايرلاين‌هاي داخلي كاهش يافته و خارجي ‌ها سهم بيشتري از اين پروازها را به خود اختصاص بدهند. 

در عين حال بايد به حضور ايرلاين‌هاي خارجي به دليل ايجاد فضاي رقابتي بين ايرلاين‌هاي خارجي و داخلي دل خوش كرد و اين اتفاق را به فال نيك گرفت.  گو اينكه قول شروع دوباره فعاليت‌هاي ايرلاين‌هاي فرانسوي در ايران از همان روزي كه حسن روحاني رييس‌جمهور در پاريس به جمع فعالان اقتصادي و بخش خصوصي ايران و فرانسه در محل انجمن كارآفرينان فرانسه (مدف) رفت دور از ذهن نبود و حتي در همان زمان نيز از شروع پروازهاي اير فرانس به ايران خبر داده شده بود كه به خوبي زنگ رقابت براي سهم‌گيري از اين بازار را براي ايرلاين داخلي و البته خارجي‌ها به صدا درآورده بود. نكته حايز اهميت در اين ميان آن است كه فرانسوي‌ها در همان ديدار پرواز نخستين هواپيماي ايرفرانس به ايران را نشانه شروع جدي همكاري‌هاي فرانسه با ايران ناميده بودند؛ ظاهرا از اين پس بايد بيش از گذشته فرانسوي‌ها را در ايران ببينيم.

آغاز سفر ايرفرانس به ايران در شرايطي است كه در كمتر از يك هفته گذشته مهماندار اين ايرلاين در جنجال رسانه‌اي در خصوص پوشش حجاب در سفر به تهران اعتراض كرده بودند و احتمال سفر به ايران را كمي با اما و اگر همراه كردند و حالا با سفر وزير حمل و نقل اين كشور گويا اين جنجال هم به حاشيه‌هاي فراموش شدني آغاز همكاري‌هاي مشترك اضافه خواهد شد.

١٠ روز پيش بود كه از سوي رسانه‌هاي غربي اعلام شد دولت فرانسه اعلام كرده است: «همه زنان در خط پروازي پاريس - تهران كه با نظر شخصي خود داشتن روسري در خارج از هواپيما را نمي‌پذيرند، اجباري در حضور در اين پرواز ندارند و مي‌توانند به خط ديگري منتقل شوند.» 

اعتماد

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید