تفاوت ها مانع پیشرفت نیست | اتاق خبر
کد خبر: 334931
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 13:30
چرا خواندن داستان زندگی تجار موفق مهم است؟
تنوع تجربه در زیست اقتصادی بنیانگذاران صنایع ایران نشان می دهد که تفاوت مانع پیشرفت نیست. درواقع ما می توانیم از جاهای متفاوت شروع کنیم و بسترهای موفقیت را برای خودمان بسازیم.

اتاق خبر-تنوع تجربه در زیست اقتصادی بنیانگذاران صنایع ایران نشان می دهد که تفاوت مانع پیشرفت نیست. درواقع ما می توانیم از جاهای متفاوت شروع کنیم و بسترهای موفقیت را برای خودمان بسازیم. 

 قاجارها رفتند و پهلوی ها آمدند. پهلوی اول رفت و پهلوی دوم روی  کار آمد. آن طرف، در قاره سبز کشورها همدیگر را به روز سیاه نشاندند و خاک تباهی شان دامن ایران را گرفت و پای سربازهای چشم آبی به ایران هم رسید. ایران اشغال شد، به نفس نفس افتاد اما نمرد. کمی بعد، اختیار طلای سیاه ایران به دست خودش افتاد. نفت ملی شد اما سه سال بعد کودتا شد. آمریکایی ها آمدند و شاه جوان را برگرداندند و مصدق رفت. بعد از آن، نفت افسار پاره کرد و گران شد. اقتصاد ایران از ثروت های باد آورده نفتی، ورم کرده بود که انقلاب شد و شاه رفت. تاریخ 150 ساله اخیر ایران پر فراز و نشیب و سرشار از وقایع تلخ و شیرین است. وقایعی که زیر سایه تاریکشان، نفس کشیدن سخت به نظر می رسد چه رسد به راه اندازی کسب و کار و بنیان صنعتی را گذاشتن. در همین تاریخ تاریک و روشن، بودند کسانی که با تلاش مستمر، صنایع و تجارت های نام آشنایی چون آزمایش، گلستان، ارج و عالی نسب را راه اندازی کردند.

کتاب«سرگذشت پنجاه کنشگر اقتصادی»، درباره زندگی و فعالیت کسانی است که  در 150 سال گذشته بنیان تشکل هایی چون اتاق بازرگانی را در کشور محکم کردند. افرادی چون امین الضرب، معین‌التجار بوشهری، زین العابدین تقی‌یوف، ابوالحسن ابتهاج، محمود خلیلی، محسن خلیلی، همایون صنعتی‌زاده و اسداله عسگراولادی، خسروشاهی، نمازی، میرمحمدصادقی، گرامی، ارجمند و آزمایش در این کتاب به تفضیل معرفی شدند. فریدون شیرین کام یکی از پژوهشگران این کتاب می گوید:« بیش از هرچیز، کتاب پنجاه کنشگر اقتصادی نشان دهنده تنوع تجربه در زیست اقتصادی بنیانگذاران صنایع ایران است. تنوع منابع و امکانات افراد می تواند زمینه موفقیت آنها را فراهم کند  و این تفاوت ها مانع که نیست هیچ،  عامل پیشرفت هم هست. یکی از مهم ترین ویژگی های این کتاب این است که ما را با زندگی افراد موفقی که در دوره های تاریخی متفاوت، با امکانات، دانش و روابط متفاوت زندگی می کردند و کار می کردند، آشنا می کند. هر کدام از این کنشگران، بر سر دوراهی های خاصی قرار گرفتند و در زمینه ها و موقعیت های مشخصی فعالیت می کردند. این به ما کمک می کند که بفهمیم موقعیت ما لزوما محدود کننده ما نیست. درواقع ما می توانیم از جاهای متفاوت شروع کنیم و بسترهای موفقیت را برای خودمان بسازیم».

 تاریخ شکل گیری بخش خصوصی در یک قرن و نیم اخیر با نگاه موشکافانه به اسناد اقتصادی و حیات سیاسی و اقتصادی کنشگران دراین کتاب به تفضیل آورده شده. شیرین کام می گوید:« شرایطی که هرکدام از این کنشگران در آن کسب و کارشان را شروع کردند قابل بازتولید نیست. شرایط سیاسی و اجتماعی هر کدام از آن ها خاص بوده و همین باعث کشف تنوع در تجربیات بنیانگذاران صنعت در ایران است. شرایط ایران بویژه بعد از اشغال ایران درشهریور 1320، مناسب نبود. کشور پنج سال در اشغال بود و بسیاری از فعالیت های صنعتی و تولیدی در ایران به رکود خورده بود. تنش های ملی در سطوح  کلان کشور در آن دوره بیداد می کرد. اگر به سال های 1325 تا 1332نگاه کنید، می بینید که در این دوره، با وجود تمام تنش ها و ضعف موقعیت، چطور یک کنشگر اقتصادی مثل آقای گرامی،  با توجه به سطح خانوادگی غیر اقتصادی و سطح آموزش پایین، قادر می شود که در یک فرایند تاریخی 15 ساله، یک کسب و کار اقتصادی را پایه گذاری کند و در بیست سال آینده، آن را توسعه دهد. آقای گرامی شرکت های متعددی را در آن سال ها پایه گذاری کرد. اول کسب و کارش را در قالب شرکت گلستان شروع کرد بعد یک کارخانه چای را خرید و بعد حوزه فعالیتش را از تهران به کل ایران بسط داد».

کتاب سرگذشت پنجاه کنشگر اقتصادی ایران، صرفا دربرگیرنده حیات اقتصادی کنشگران و بنیانگذاران صنایع در ایران نیست. برخی از فعالان اقتصادی ایران در 150 سال گذشته، با توجه به علاقمندی ها یا موقعیت های خانوادگی شان درگیر و متوجه مسائل سیاسی بوده اند. شیرین کام می گوید:«وجه دیگری که از زندگی کنشگران اقتصادی در این کتاب تصویر شده، بعد سیاسی یا اجتماعی زندگی آنان و علایقی است که در کنار کسب و کارشان دنبال می کردند. برخی از آنان مثل آقای همایون، از پایه گذاران حسینیه ارشاد، به سیاست علاقه داشتند و تمام فعالیت هایشان را معطوف به یک مسئله فکری یا فرهنگی می کردند. بخشی از کنشگران ما در آن دوره متناسب  با موقعیت سیاسی کشور شکل فعالیتشان را عوض می کردند و صرفا اقتصادی زندگی نمی کردند. شما به زندگی شمشیری نگاه کنید. او یک فعال سیاسی اقتصادی و حامی مصدق بوده و وقتی در آن دوران حامیان مصدق  در معرض سرکوب و تبعید قرار می گرفتند، او فعالیت هایش را معطوف به امور اجتماعی و نیکوکارانه کرد. از جمله فعالیت های او کمک به ساخت بیمارستان نجمیه و حمایت اجتماعی از افرادی است که فعالیت های سیاسی می کردند. این نشان می دهد که فعال اقتصادی ما متناسب با موقعیت سعی می کرد شکل فعالیت خودش را عوض کند و از وضعیتی به وضعیت دیگر در می آمد. البته دراین وجه از زندگی کنشگران اقتصادی، تفاوت هایی بین موارد مطرح شده در این کتاب وجود دارد. وضعیت هر کنشگر با کنشگر دیگر متفاوت است. آقای لاجوردی و برخوردار، با آقایان شمشیری و همایون، از نظر گرایش و خاستگاه سیاسی متفاوتند. پدران لاجوردی و برخوردار، انباشت سرمایه قابل توجهی داشتند اما شمشیری و همایون، از چنین موقعیتی برخوردار نبودند. درواقع هر کدام از این کنشگران متناسب با موقعیت خودشان رفتار می کردند. جایگاه هرکدام از این فعالان، براساس موقعیت هایشان بسط و گسترش پیدا می کرد. مطالعه وضعیت ها و موقعیت های متفاوت فعالان اقتصادی دیروز، برای فعالان اقتصادی امروز، مثمر ثمر است».

خوانش تهدید ها و فرصت های پنجاه کنشگر اقتصادی ایران که در عرصه صنعت و تجارت موفق عمل کرده اند، به ما می گوید که اسیر موقعیت نشویم. بسط تدریجی و تلاش مستمر مهم ترین پیام حیات اقتصادی کنشگرانی است که در این کتاب شرح زندگی آنان آورده شده. کنشگران اقتصادی ایران در بدترین شرایط مثل اشغال سرزمین، ادامه دادند و کارهای بزرگی کردند. آن ها زمانی شروع بکار کردند که در تخیلشان هم نمی گنجید، قادر به انجام چنین کارهای بزرگی در اقتصاد یک کشور باشند. نترسیدن، پیگیری، تلاش و تداوم آن در مجموعه ای از چارچوب ها و رعایت مجموعه ای از اصول، کلیدهای موفقیت افراد در موقعیت ها و وضعیت های متفاوت است.

منبع: اتاق بازرگانی تهران 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید