تصویر برداری از یوز ایرانی این بار توسط گردشگران خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 336115
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 02:45
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: گردشگران خارجی حین سفر یک روزه به پارک ملی توران موفق به مشاهده و ثبت تصویر یک قلاده یوزپلنگ آسیایی شدند.

اتاق خبر: عباسعلی دامنگیر،یک گروه گردشگر خارجی که در غالب تور طبیعت گردی به پارک ملی توران در استان سمنان سفر کرده بودند عصر روز پنج شنبه به همراه یکی از محیط بانان پارک موفق به مشاهده و تصویر برداری از یک قلاده یوزپلنگ آسیایی شدند.

وی خاطرنشان کرد: آقایان گایلرموتبعه اسپانیا و برچت تبعه بلژیک اعضای این تور بودند که با مجوز رسمی سازمان حفاظت محیط زیست وارد پارک ملی توران شده و ضمن مشاهده و تصویر برداری از یوزپلنگ آسیایی موفق به مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی نیز شده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: از آنجا که مشاهده یوز ایرانی سمبل تنوع زیستی و نشان پیراهن تیم ملی فوتبال کشورمان است به دلیل قدرت استتار بالای این جانور و پنهان کاری آن در روز بسیار دشوار بوده و گردشگران به ندرت موفق به مشاهده آن می شوند.

دامنگیر افزود: این اتفاق در نوع خود بسیار حائز اهمیت است به ویژه اینکه این مشاهده توسط گردشگران خارجی بوده که می تواند معرف قناء تنوع زیستی کشورمان در سطح بین الملل و تبلیغی برای صنعت گردشگری طبیعت ایران محسوب شود.

وی تصریح کرد: یوزپلنگ آسیایی نادرترین گربه سان دنیا و مهم ترین گونه حیات وحش ایران است که در سال های اخیر تلاش سازمان های بین المللی و سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای جلوگیری از انقراض کامل نسل این گونه ادامه دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان یادآور شد: مجموعه پارک ملی پناگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده توران به وسعت تقریبی یک ونیم میلیون هکتاردر در جنوب شرقی استان یکی از محدود زیستگاه های مطلوب این گونه است که اغلب مشاهدات یوزپلنگ آسیایی در استان از این مجموعه گزارش می شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید